Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri bord si intensitatea lor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pedro
Din cate am observat becurile de pe bordul daciei 1300 sunt de 12V si 2W, in afara de cele care sunt pentru luminat orificiile de pozitii, presiune ulei, alternator , semnalizare etc. mai raman in numar de doua cele care lumineaza cele trei ceasuri , pozitionate in partea de sus in perioadele dintre ceasuri, acum ideea este ca nu prea se vede mare lucru , sunt prea slabe , prea chioare, se gasesc becuri care sa se potriveasca in fasungurile alea care sa zicem ar fi de 10 W si daca s-ar potrivi ar exista vreun pericol sa topeasca fasungurile sau cablajele? (Dacia 1300 nu are potentiometru de intensitate la lumina de bord ca si 1310??, caci eu nu am gasit pe nicaieri)
FiveThreeFive
Cel mai bine ramani cu becuri de 2W. Gasesti, la aceeasi tipo-dimensiune, becuri de 3W - care, in functie de cat de norocos esti, iti vor crea, sau nu, probleme.



Problema nu o constituie nici topirea fasungurilor, nici a cablajelor. Asta nu se intampla. Singura problema: deformarea (prin inmuiere lenta, in timp) a carcasei de plastic a bordului. Am patit-o personal la Dacia 1310, am vazut chiar si un bord de BMW din anii '80 care s-a deformat din cauza caldurii degajate in timp de becurile din bord.



Repet: iti recomanda sa ramai la becurile de 2W.
viulian
Si sfatul meu e sa ramai la 2W din cauza ca e mai obositor sa conduci cu lumina puternica in bord noaptea..



Eu o tin la minim mereu, caci daca o dau la maxim, parca sunt la interogatoriu si trebuie sa ma chiorasc pentru ca sa vad afara cum trebuie.
Pedro
Da intradevar sunt 2 sfaturi foarte bune merci!
Al Cap0nE
ai putea sa pui niste leduri mai puternice caci nu se incalzesc asa tare. Dar trebuie sa faci adaptari
Daddy
Cel mai bine mergi in Vitan si cumpara doua leduri cu fasunguri care chiar daca nu lumineaza mult mai tare dar au o lumina mult mai clara si stralucitoare si pe deasupra sunt si reci. Iar un mare avantaj este ca poti sa-ti alegi culoarea cea ce la 1300 nu ai asfel de posibilitate. Marele dezavantaj si singurul este pretul, la noi aici la Bacau sunt cca 250k perechea. Asta e .

Vezi ca nici celelalte becuri nu le poti pune de valoare mai mare deoarece strica sondele. :up:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.