Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: V-ati muta din oras la tara?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Vlad Georgescu
Un prieten care are un job bun in Bucuresti mi-a spus ca vrea sa se mute la tara, intr-un sat, comuna sau oras mic, si ca daca si-ar gasi un job la tara, ar pleca val-virtej.

Sint curios citi dintre noi ar vrea sa faca miscarea asta.

Daca ati avea un job bun la tara, echivalent cu cel din Bucuresti, v-ati muta?
zodrac
Am votat Da, dar nu cred ca voi gasi eu candva un astfel de job biggrin.gif pe la sate, poate intr-un orasel mic de proincie, ca le de bastina.
DragosP
Oho, și cu câtă viteză... rolleyes.gif
Liviu
As plecat in secunda nr 2 de cand as primi oferta !
vijelie
Hai sa mai initiem un topic: Daca cineva iti ofera aer curat si liniste pe aceeasi bani cu care "cumperi" mizerie si poluare fonica urbana, ce faci? Da sau Nu. Votati acum! E interesant!
ovidiusoft
Eu cred ca raspunsul va depinde foarte mult de posibilitatile de a-ti insela sotia la tara versus oras. Chiar, alt topic: Unde credeti ca e mai usor de inselat sotia: - oras mare, - oras mic, - sat.

biggrin.gif
DragosP
QUOTE(ovidiusoft @ 25 Aug 2006, 15:10)
Chiar, alt topic: Unde credeti ca e mai usor de inselat sotia: - oras mare, - oras mic, - sat.

...Plus că e mult mai ușor și safe să faci sex în mașină la țară, sau chiar pe drumul spre casă (de la țară...)
vijelie
Oare la tara Motorina Logan o fi mai buna?
Vlad Georgescu
Mi se pare creepy optiunea cu mutatul la tara. E adevarat ca in Bucuresti e foarte poluat, dar la tara ar trebui sa fac training pentru mulsul vacii, cosit, tot felu' de chestii de-astea.
Como
Da' parca era vorba despre un job echivalent cu cel din Bucuresti, caz in care mulsul vacii si restul devin optionale... Ca asa, sa te duci la tara ca sa dai la sapa, sa fumezi Carpati, sa bei tarie de bihor si sa faci baie o data pe an... nu prea e afacere.

Adica sa mergi la tara ca mori de foame in oras? Si singura solutie ca sa pui ceva pe masa e sa mulgi vaca si sa stai la camp de la rasarit pana la apus?
driverx
QUOTE(Vlad Georgescu @ 25 Aug 2006, 16:28)
Mi se pare creepy optiunea cu mutatul la tara. E adevarat ca in Bucuresti e foarte poluat, dar la tara ar trebui sa fac training pentru mulsul vacii, cosit, tot felu' de chestii de-astea.
*



Ai o viziune tare limitata asupra vietii de la tara. Nu zic ca nu e asa in mare parte. Dar daca stai la tara, nu e neaparat sa mulgi vaca, pisica si porcu. Parca tu ai alta cariera....nu?
tarzy
QUOTE(Vlad Georgescu @ 25 Aug 2006, 14:21)
Un prieten care are un job bun in Bucuresti mi-a spus ca vrea sa se mute la tzara, intr-un sat, comuna sau oras mic, si ca daca si-ar gasi un job la tara, ar pleca val-virtej.

Sint curios citi dintre noi ar vrea sa faca miscarea asta.

Daca ati avea un job bun la tara, echivalent cu cel din Bucuresti, v-ati muta?
*




pai .... depinde de job?
daca ar fi ceva similar (banuti&program) atunci e chair super fain

gandestete ca la tara nu ai nici pe aproape "cheltuieliule" de la oras

1. de papica mai gaseste cateva si prin gradina, un pom si-un rand de vita de vie se poate
2. distante mai mici => costuri de transport mai reduse - unde mai pui ca vara poti folosi bicicleta asa ca 0 bani de benzen
3. "TENTATII" mult mai reduse - discoteca se tine doar sambata si oricum e cu acces free iar pretulriule sunt doar un pic mai mari ca la butic, cinemaul functioneqaza doar cateva zilke pe luna, iar teatru&spectacole .... doar la sarbatoarea localitatii
Vlad Georgescu
QUOTE(tarzy @ 25 Aug 2006, 17:37)
3. "TENTATII" mult mai reduse - discoteca se tine doar sambata si oricum e cu acces free iar pretulriule sunt doar un pic mai mari ca la butic, cinemaul functioneqaza doar cateva zilke pe luna, iar teatru&spectacole .... doar la sarbatoarea localitatii
*

... asta inseamna ca daca m-as duce la tara, mi s-ar atrofia creierul din lipsa de distractie! smile.gif
tarzy
QUOTE(Vlad Georgescu @ 25 Aug 2006, 18:34)
... asta inseamna ca daca m-as duce la tara, mi s-ar atrofia creierul din lipsa de distractie! smile.gif
*




depinde

exista si "distractii" mai ieftine

a se vede statisticile referitoare la numarul de partide de sex - se pare ca la tara oamenii se ... alea alea mai des
free_fiber
Am votat Da, desi cu gandul ca m-as muta in alt oras maricel. Am fost in diverse orase vara asta (Piatra Neamt, Sighisoara) si am ramas surprins cat de diferite sunt fata de Bucuresti.
La tara nu m-as muta dar merita sa am o casa de vacanta cat mai departe de populatia urbana.

Cam asta e viziunea de acum, am 20ani si nu am serviciu smile.gif
..IcemaN..
poate dupa ce ma insor si torn 1 plod, pana atunci....ma simt bine in bucale.

pana pe la 16 ani petreceam cam 1 luna jumate din vara la tara, eh...dupa 16 ani mi se parea foarte plictisitoare viata acolo.

mai trebuia adaugata o optiune "la tara in imediata apropiere a unui oras mare + job care-ti permita sa dai bani pe benzina/motorina/gaz sa faci naveta in fiecare zi"

da...asa m-as muta ...dar sa-mi petrec tot timpul printre manelisti la greu, carute si femei cu "par la subtioare" care daca le-o tragi au pretentia sa le iei de nevasta nu. e mai bine in bucale icon_mrgreen.gif for now...

20 ani, job: DTP/graphics designer, ștudent la F.R.
Bill
Da, cand voi iesi la pensie (daca voi ajunge - ca pana la 65 ani mai e). Peste 10 ani nu va mai fi de stat in Bucuresti (daca nu se iau masuri radicale - in toate privintele).
Decat sa ajungi la balamuc, mai bine linistit la tara.

In alta ordine de idei, cei care au copii sau vor sa faca, gradinitele, scolile de la orase sunt mai bune decat cele de la sate. Nu vad un viitor pt. copii de la sate (in privinta invatamantului).
argon
QUOTE(Vlad Georgescu @ 25 Aug 2006, 18:34)
... asta inseamna ca daca m-as duce la tara, mi s-ar atrofia creierul din lipsa de distractie! smile.gif
*




este televizor si la tara biggrin.gif
dizzy
Mi-ar placea sa stau intr-o comuna la tara, liniste, aer curat, pomi, etc. Sa existe un microbuz care sa ma ia din fata casii si sa ma lase in Bucuresti ca de-acolo imi iau eu masina si plec la treaba.
E o idee sa iti iei o casa la tara unde sa stai de vineri seara pana luni dimineata iar restul zilei in metropola.
Dezavantajul e ca te costa dublu sa intretii 2 case.
AIX
QUOTE(driverx @ 25 Aug 2006, 16:38)
nu e neaparat sa mulgi [..] pisica
*




Buhuhu, am ras cu lacrimi ca mi-am amintit de faza din Meet the parents, cand explica omul cum mulgea el pisica, cum facea din degete radmasa.gif Concluzia parca a fost ca tot ce are tzatze poate fi muls radmasa.gif
Smeagol
M-as muta intr-o comuna de pe langa Timisoara.
Si chiar asta intentionez sa fac in urmatorii 2 ani.

Serviciul poate sa ramana in Timisoara.
radian
Asta-i un sondaj pentru bucuresteni???

Ar mai trebui inclusa intrebarea: Traiti intr-un orasel mic (sau la tara...). Vreti sa va mutati in Bucuresti? As raspunde 100%: Pentru nimic in lume!
Bill
Nu stiu cum e pe la Timisoara, dar decat sa ma mut intr-o comuna de langa Bucuresti si sa fac naveta, mai bine imi bag un bat undeva............ dry.gif
Daca ma mut la tara, ma mut definitiv.
Smeagol
?!?!?

Nu cred ca este o problema cu naveta. Momentan fac naveta in oras vreo 4 km pana la servici, in 20 min, dimineata. Seara imi ia si 40 min.

Cum arata drumul de acces in TM, in 20 min fac vreo 30 km si consum si mai putina benzina.

1 ora de ajuns la servici este OK. Am colegi in DE care fac 40 min pentru 60-70 km.
Deshteptu
Iasul are un statut aparte, pentru ca e un oras ceva mai "verde" si mai aerisit decit multe altele. Daca stai in orase gen Iasi, Piatra Neamt, nu cred ca o sa vrei neaparat sa te muti la tara, poate doar mai la marginea orasului, intr-o zona rezidentiala.
Bill
Cuvantul naveta l-am ales generic. Am luat cazul cu serviciul in centrul orasului si domiciliul la 20 km (fata de centru). La 8.00 plecat de acasa faci o ora (pe timp de vara) pana la serviciu. Intoarcerea la ora 17-18 cam la fel.
Ar mai fi cazul cand locuiesti la periferie, ai serviciul in partea celalta a orasului la 15 km si la ore de varf albesti asteptand in trafic. In cazul acesta, daca ai o casa intr-o localitate limitrofa si la 4 km de serviciu, e mai bine, bineinteles.

Ar mai fi o varianta, care este de luat in calcul. La ora 6 de exemplu, se circula lejer in Bucuresti. Eu circul pe fiecare zi la ora asta.
Deci se pot alege ore potrivite dimineata si seara cand se pot scoate timpi buni (ca la F1 biggrin.gif - si de ce nu? economie de bani)

Mai trebuie tinut cont si de faptul ca pe timp de iarna este mult mai dificil de circulat, iar daca ai un serviciu operativ e cam nasol...........

P.S. Deshteptu, sa sti ca te invidiez din punctul asta de vedere.
Este si la noi un cartier, se numeste Titan, si acolo sunt artere largi cu 3 benzi pe sens, parcari si tot ce vrei, este o placere sa circuli pe acolo, asa primar, asa sector.
Deshteptu
de fiecare data cind ma apropii de Bucuresti, ma apuca o stare de nervozitate.. am eu impresia sau inclusiv comportamentul in trafic e diferit? mult mai agresiv si chiar pe alocuri nesimtit? cit despre statul in Bucuresti, nu cred ca m-as acomoda acolo. am avut oferte sa lucrez in Capitala, dar nu pot sa respir in orasul ala..
Am facut odata un experiment cu un prieten de-al meu din Ploiesti: am stat in Cismigiu vreo 2 ore pe o banca si am tras cu urechea la ce discutau trecatorii. 95% au vorbit despre bani, absolut nici unul nu parea iesit la plimbare (era in timpul saptaminii, dar dupa-amiaza), toti se agitau incolo si incoace.
Asa ca Bucurestiul nu e de mine: nu-mi plac nici oamenii, nici atmosfera...mai nimic.
Bill
Din nefericire ai dreptate. Dar nu a fost mereu asa, doar de vreo 10 ani s-a nasolit situatia. Este o nebunie generala, toata lumea se grabeste, toata lumea claxoneaza, e dramatic. Nu avem locuri de parcare.s.a.m.d.
Estmez ca in 10 ani nu va mai fi de stat in Bucuresti, fara riscuri majore ale afectarii sanatatii.

Eu am cautat sa am o atitudine calma in trafic, fara sa ma grabesc, fara sa claxonez. Mai bine plec cu 10 min. mai devreme dacat sa ma grabesc.
Ant
Cum vad eu mutatul asta la tara - tara este o denumire destul de generica, de obicei folosita de cei din Bucuresti pentru restul tarii. Am apartament intr-un oras micut pe malul marii (Mangalia)- unde de altfel am si facut liceul si jumatate de generala, o casa la 2 Mai , apartament la Bucuresti unde si lucrez si o casa la "tara" spre Alexandria. Vara e superb la mare si in 2 mai dar cand incepe iarna parca moare tot - sportul national e bautul. La tara in schimb ma duc in fiecare w-e si mai o sapa, mai un razor, mai un smuls de buruieni ...etc. Nu m-as muta la tara definitiv in urmatorii 30 de ani nici batut - pe perioade scurte e ok, te deconecteaza dar nu rezist mai mult de 2 saptamani
Bill
QUOTE(Ant @ 29 Aug 2006, 13:20)
Nu m-as muta la tara definitiv in urmatorii 30 de ani nici batut - pe perioade scurte e ok, te deconecteaza dar nu rezist mai mult de 2 saptamani
*



Asa ziceam si eu acum vreo 15 ani (vis-a-vis de mutatul din Bucuresti). Sa te vad peste vreo 15 daca mai gandesti tot asa (ma refer la Bucuresti, nu la Mangalia).
wolfin
si cand stau sa ma gandesc ca am "primit"oferta de munca in provincie (banat) pt mine si sotie bash.gif

m-am nascut in Buc dar sper sa mor in alta parte wacko.gif
radioman
Da , m-as muta la tara, si bine ar fi ca satucul ala sa se numeasca Dorf(sat in germana) smile.gif
Bill
Eu nu am fost plecat din tara, dar un coleg mi-a spus ca in Germania este ca in povesti, ca nu imi vine sa cred.
Daca ai posibilitatea asta, te invidiez.
St
Mie mi-ar placea sa studiez/lucrez intr-o comuna la 10-20 chiar si 40-50 km de un oras mare unde sa-mi desfasor activitatea in timpul zilei si seara sa plec iar la aer curat verdeata etc.

Cat despre Germania, no comment. Cand am fost auzisem eu de ei ca ar face si drege. Nu credeam chiar tot, dar e mult mai bine ca in Romania, chiar si fata de alte tari Vestice. Pe mine m-au impresionat foarte mult oamenii. Chiar si cei din Est, ca sunt unii care spun ca eticii sunt mult mai necivilizati etc.
Jack Daniel's
QUOTE(wolfin @ 29 Aug 2006, 16:21)
si cand stau sa ma gandesc ca am "primit"oferta de munca in provincie (banat) pt mine si sotie  bash.gif

m-am nascut in Buc dar sper sa mor in alta parte wacko.gif
*


Ce provincie omule blink.gif ? Tu sigur nu ai mai fost de mult in Timisoara , da clasa la orice ora Bucurestiului . smile.gif
ydaniel
sunt satul de orase:) m-as muta la mangalia sau la zarnesti.da sau cel mai bine undeva sa am mare in fata sa ies mereu cu salupa:)
bobo77
Nu numai ca nu m-as muta la tara, dar nu dau orasul meu pe nici un alt oras, asa mititel si linistit cum este el.
J o h n n y
M-as muta la tara daca ar exista infrastructura care sa imi permita sa ajung repede spre oras la job. Daca ar fi drumuri, canalizare, apa curenta, internet, chestii fara de care nu mai poti trai, m-as muta maine. Binenteles sa nu fie la o distanta f mare de oras.
N-am votat nici o varianta, trebuia pus si ceva de genul: "da, dar in anumite conditii"
zmeckeru
M-am mutat din Bucuresti in octombrie 2005...Acum stau in Corbeanca...la curte. Si cel putin din punctul meu de vedere e super bine. Aer curat, nu aud mereu tramvaiul sub geam, nu-mi duduie peretii cand trece vreun camion pe strada...e cu totul altceva.
Deci...am facut deja alegerea...noroc cu ai mei parinti biggrin.gif
UVN
QUOTE
... Tu sigur nu ai mai fost de mult in Timisoara , da clasa la orice ora Bucurestiului . smile.gif



Adevarat graiesti..., daca vi la Timisoara, dau o bere, doua, cate poti duce up.gif smile.gif
dantes
Un orasel linistit, undeva la munte...aer curat....ohooo...in secunda urmatoare... daca salariul se pastreaza...
raducu13
He he, logic m-as muta la tara....cat mai repede posibil...dar la tara...in felu` asta: casa frumoasa(nu neaparat cu etaj, dar sa fie ingrijita), curte mare cu gazon, si singurele animale care le-as tine langa casa ar fi pisica si cainele...
Duyu
Da, m-as muta la o vila in Pipera... radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.