Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garnituri pompa frana simplu circuit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
haiducro
Salut,

Care ar fi cele mai bune (rezistente) garnituri pentru pompa frana cu simplu circuit? Ce am pus pana acum se dizolvau partial in lichid in 3-4 luni. Oare sa fie lichidul de vina? (Dot3)
Dyda
Singurele in care am incredere sunt cele facute la NIPA oradea GIV Satu Mare ROLAST Pitesti si daca mai exista DBA Franta
Marty
In principiu, garniturile n-ar trebui sa se dizolve. Sunt atacate de lichidul de frina doar daca folosesti masina f. putin, gen 10-20 de km pe saptamina.
Dyda
Se poate Marty daca amestecul de cauciuc nu este compatibil cu lichidul de frina

Acest amestec este rezistent la licid , dar nu rezista la produse petroliere
haiducro
Masina e destul de folosita, gen 1000-1500 km pe luna
Marty
Atunci n-ai probleme! Berlina mea e in grija lu' tata si el o foloseste in stilul descris mai sus (intre 5 si 20 de km saptaminal). Nu trebuie sa-ti spun ca i-am schimbat la garnituri si pompe de mi s-a acrit: toate curgeau. Pina in momentul in care am dus SLZ in service si a trebuit sa merg cu Berlina. Dupa doua aerisiri n-a mai avut nici pe dracu'! De fapt a ramas asa cum o aerisisiem, un purjor fiind imposibil de scos de pe un cilindru din spate, de unde rezulta o pedala care cam scapa putin in jos, dar nu mult. N-am apucat sa-i schimb cilindrul ala dar masina a avut frine cam tot la fel pentru 3 saptamini.
Mad MAX
Salutare. Imi poate spune si mie de la ce masina straina pot imprumuta garnituri pentru nova? Astea romanesti sunt jalnice si ma gandeam sa comand la un magazin de piese auto import un set de garnituri complet (pompa+etrieri+cilindrii spate) produse de un producator mai de Doamne ajuta.
Dreamer
Garniturile nu ar trebui sa se topeasca ... ai numai lichid de frana in circuit?
Recomand inlocuitea totala a lichidului de frana cu unul mai scump si chiar sa fie DOT4 de fabricatie straina.
Cat despre garnituri, toti stim ca sunt de proasta calitate, costa 1 leu sitin tot de atat sad.gif
rs44
Parca DOT4 nu este recomandat la dacile vechi?! huh.gif
argon
cine nu il recomanda? eu de ala am dintotdeauna, si nu am avut probleme unsure.gif
diaconuliviu
Si daca pui o pompa 4 conducte cu ICP?( fi20,6).. La acelea se recomanda DOT4 - o recomanda producatorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.