Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mi sa bulit filetu de la bujie din chulooasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
rares17
mi sa stricat filetul de la bujie din chuloasa are cine vreo ideie cum asi putea so repar fara sa fiu nevoit sa dau chiulooasa jos e foarte nasol daca nu am alta solutie si sunt convins ca stiti despre ce vorbesc daca ati avut asemenea problema si ar mai fi ceva am mazga depusa pe blocul motor pe pompa de ulei si peste tot in bloc aveti ideie de la ce nu e condens, e ca o crusta dura astept sugesti.Multumesc anticipat>Numai bine sad.gif
m_and_trix
Faci reductie la strung .
tonicelli
QUOTE(m_and_trix @ 29 Aug 2006, 23:16)
Faci reductie la strung .
*


... și o montezi după ce dai jos chiuloasa biggrin.gif că nu cred că se poate monta cu ea pusă pe motor.
Stefan_B

Intai ca postul trebuia sa fie la CLT.

Exista 2 metode de reparare
- romaneasca cu reductie
- cea corecta cu helicoil.

Ambele necesita demontarea chiulasei, pentru a nu strica cilindri/segmenti.

Mazga de care vorbesti se datoreaza uleiului prost, schimbat prea tarziu... sunt depozite de carbon. Se indeparteaza cu alcali, la 95C. Desigur, tb demontata chiulasa/bloc si pt asta.
pastrama
Vezi ca mai patise cineva exact acelasi lucru. Problema si rezolvarea erau pe la Probleme tehnice CLT.
Ford_V6
exista kituri care repara filetele nasoale si fara sa dai chiulasa jos . . . doar trebuie sa o faci cu pistonul respectiv la punctul mort inferior.

mazga e de la uleiul de kkt bagat in motor . . .banuiesc ca mergi cu ulei romanesc sau vreo mizerie gen ELF, texaco & co.
argon
QUOTE(pastrama_stelistu @ 30 Aug 2006, 02:01)
Vezi ca mai patise cineva exact acelasi lucru. Problema si rezolvarea erau pe la Probleme tehnice CLT.
*




Tot el patise, dar se pare ca a facut cate un topic peste tot sa fie sigur.
Raspunsurile fiind date se inchide. S-a mai si discutat de nu stiu cate ori problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.