Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lonjeroane
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
danS22
Salut ,stie careva cam cat e manopera ,daca vreau sa mi schim lojeronul??si care e diferenta dintre cele de uzina si cele connex sau alte firme,ca sunt la jumate de pret
sorin1983
manopera nu o mai stiu exact acum aproape 2 ani am dat pe un lonjeron conex 500 de mii si mi l`a pus cu 500 tinichigiul!
insa diferenta intre cele de uzina(daca mai gasesti de uzina!!) si celelalte e potrivirea! ca de obicei nu prea vin cele naspa. si la mine s`a cam chinuit plus ciocanit alea alea.
danS22
2 200 000 de uzina
1 200 000 de connex,daca nu sunt puse calumea cred ca unghiu de fuga si alte minunatii vor fi duse ,sau nu?? va sta intr o parte ca lovita???
Versatu
am pus io de connex si a iesit cu 2 grade deplasat spre dreapta (asa mi-a spus cand am facut unghiu de fuga) si ca se pot trage ambele lonjeroane si puse la punct pt 700 000
diferenta dintre connex si uzina e ca la connex tre sa ii mai dai niste suduri la lonjeroanele alea ca au doar cateva........si ca o sa se cam chinuie mecanicu cu ele......in timp ce lonjeroanele de uzina se potrivesc la fix.........da la pretu lor mai bine pui connex.......oricum o sa te coste si manopera vreo 2 500 000


aaa si vezi........daca pe cele care le ai acum pe masina ai gaura in ele......schimbale cat mai repede pana nu iti sar rotile cu tot cu bascula si bielete.......nu e de gluma cu lonjeroanele astea

bafta
danS22
.is varza ,ca nici nu mai merg cu ea
wolffy
QUOTE(danS22 @ 31 Aug 2006, 16:09)
.is varza ,ca nici nu mai merg cu ea
*


arata bine. asa aratau ale mele cu 6 luni inainte de a le schimba smile.gif))) mi-am pus tot connex si au iesit bine. m-a ajuns 2 mil manopera.
dorucioby
Am pus eu de conex si mi a ros un cauciuc nou in 5000 km + ca nu mi au putut trage unghiu' concluzia? dat jos lonjeronu conex si pus de uzina! alti bani alta manopera asta e cu piesele de mopan
Ford_V6
ia originale si nu lasa mecanicul sa i-ti intoarca masina pe o parte cand le schimba . . .
cristidb
Parerea mea e ca nu mai merita reparata cand e asa de ruginita.
danS22
da stiu ..nu prea mai merita sa o fac .plu ca pe langa ea mai am doua masini....dar ma doare sufletul sa o las in paraseala...iubesc masina asta ff mult plus ca o am de cand era noua....
X_T_C
QUOTE(danS22 @ 2 Sep 2006, 01:07)
da stiu ..nu prea mai merita sa o fac .plu ca pe langa ea mai am doua masini....dar ma doare sufletul sa o las in paraseala...iubesc masina asta ff mult plus ca o am de cand era noua....
*



daca mai merg puse, pune connex si ti le trag aia cat de cat,dupa aceea clar la geometrie cu masina....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.