Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ITALIA GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
R19/16v
Si daca n-ai, il lovesti pe competitorul principal, il scoti in decor si mergi linistit si castigi cursa.
Raduchu
Vettel isi da singur cu stangul in dreptul, e foarte grabit, prea grabit.
meganus_bicorpus
Ce frumusețe de cursa a fost ieri! De mult nu am mai văzut o cursă în care 45 de tururi sa se încerce continuu o depășire , o lupta care nu a luat sfârșit decât atunci când s-a trecut linia de finish.
Leclerc a condus matur și magistral, Ferrari a venit cu mașina care fuge de rupe pe unul din cele mai rapide circuite, Vettel face prostii tot mai mari.Si mercii au avut piloți și strategie dar nu aveau cum să câștige, Ferrari chiar a meritat acest loc I !
gabize
QUOTE(meganus_bicorpus @ 9 Sep 2019, 07:29)
o lupta care nu a luat sfârșit decât atunci când s-a trecut linia de finisaj.
*


S-au schimbat multe, pare-se, de când nu mai urmăresc F1... radmasa.gif
meganus_bicorpus
Haha...nu am mai verificat ce a scris telefonul... mulțumesc pentru corectura.
Andy_ACS
Am urmarit si eu cursa, una destul de frumoasa, m-am bucurat pentru Leclerc, doua victorii consecutive, bravo lui.
Incepe sa acumuleze experienta, cred ca va deveni un pilor foarte bun.
Problema e cu Vettel, care e intr-o groapa ce se adanceste continuu...
GIC
Bravo CL! In sfarsit a putut si el sa se bucure. L-au haituit Mercedesii toata cursa, cu ambele masini dar degeaba.
centurion
Ferrari: Super cursa facuta de Leclerc, a avut un psihic de fier rezistand toata cursa la presiunea pusa de cele 2 Mercedes. Si nu e usor deloc sa rezisti mai ales cand cel care pune presiune este Hamilton. Tare Leclerc, are stofa de campion. Cu toata simpatia pentru Vettel, mai bine ca s-a intamplat in calificari acel incident neplacut deoarece, in situatia in care el ar fi obtinut primul loc in calificari, nu ar fi rezistat presiunii pusa de Mercedes. Nu mai spun de greseala facuta in cursa cand nu il presa nimeni. Ferrari a mers bine si la strategie, de data asta facand lucrurile asa cum trebuie.


Alfa Romeo: Chiar speram sa poate fi "best of the rest", insa nu a fost cazul, Renault si Racing Point terminand in fata. Giovinazzi a mers OK, insa Raikkonen nu a fost deloc in forma.


Ca de obicei, atmosfera la Monza este unica si asta este unul dintre motivele pentru care cursa asta este speciala. Niciodata Mercedes sau Hamilton nu vor avea parte de o asemenea atmosfera, pe niciun circuit, atunci cand castiga.
einstein1984
pai nemtii sunt mai calmi de fel, nu ca tifosi, iar amercanii nu le au cu F1....
Andy_ACS
Oare Renault sa isi fi revenit? Sau a fost intamplare acest 4-5, prin prisma lui Vettel si Verstappen care au avut diverse probleme?
Faptul ca la Monza au mers bine cei de la Renault arata ca motorul e destul de performant, dar cred ca trebuie sa mai lucreze putin si la sasiu...
meganus_bicorpus
degeaba ai putere daca nu ai si suficenta apasare la sol, pentru toate configuratiile de trasee.Ferrari nu straluceste la aerodinamica doar motor puternic si linii drepte cat mai lungi..asta e farmecul lor.
centurion
QUOTE(einstein1984 @ 9 Sep 2019, 14:35)
pai nemtii sunt mai calmi de fel, nu ca tifosi, iar amercanii nu le au cu F1....
*


Englezii lui Hamilton cum sunt?
Francezii sau spaniolii, pe vremea cand Renault si Alonso castigau, cum erau?
Austriecii, care au RBR si pe Verstappen, cum sunt?

Niciunii nu se apropie de italieni cand e vorba despre pasiune.
Italienii au ceva special, simt altfel cursele, au dezvoltat un adevarat cult pentru Ferrari (Alfa Romeo au avut de asemenea tribuna lor dedicata) si traiesc intens fiecare cursa de la Monza, indiferent daca Ferrari castiga sau nu.
meganus_bicorpus
in locul Ferrari...anul acesta nu as mai participa deloc, rezultatele sunt tot mai slabe, te faci de ras chiar la tine acasa!
Andy_ACS
Din pacate nu prea au ce face. Power Unit-ul e cel mai slab din competitie. Dezvoltarea a fost inghetata, deci nu prea sunt sanse de revenire nici anul asta nici la anul.
Pe circuitele rapide gen Spa sau Monza diferenta de putere afecteaza foarte mult rezultatul.
In cursa de azi doar cu mare noroc ar putea puncta.
St
Cine-s comentatorii astia de pe Digi? Spun o gramada de prostii, pe care le observ eu uitandu-ma la cursa de acasa, cine stie cate mai sunt si nu le observ eu...
Andy_ACS
Ce prostii? In afara de scaparea cu 10s vs stop-and-go + 10s, lucru corectat imediat?
Ferrari a comis-o de tot. Oricum datorita lor avem spectacol, nu e plictiseala. Sa vedem restarul, probabil va fi interesant.
meganus_bicorpus
Bravo lupii tineri, bravo echipele mici care au continuat să lupte!
Bun Gasly, Sainz și toți ceilalți puștani care trag tare cu ce mașini au la dispoziție.Hamilton ar fi câștigat cursa fara probleme, rămâne în continuare cea mai buna combinație șofer/mașină...Botas nu a făcut mai nimic roată cursa.Renault rămâne constant in puncte cu o mașină tot mai performanta și tot mai fiabila...bravo și lor !
sb-55-dan
Gresala de incepator a lui Hamilton, nu stiu cum de nu a vazut semafoarele aprinse. Oricum la ce ritm si ce masina are e foarte greu sa piarda titlul.
Bravo pt Gasly care a mers aproape perfect.
GIC
Cred ca Sainz isi da palme ca a semnat cu Ferrari radmasa.gif
sb-55-dan
Probabil financiar e mai bine, dar masina Mclaren e peste Ferrari in momentul de fata.
Cel mai probabil din 2022 o sa scoata o masina capabila de titlu....eu sper ca nu icon_mrgreen.gif
meganus_bicorpus
Ce mama naibii sa mai zici când vezi că Vettel trage 40 și ceva de tururi pe un set de anvelope, are un loc bun și sta doar la stand 13,1 s....niște macaronari tâmpiți! Lewis nu știu de ce mai concurează, deja a devenit plictisitor pt toată lumea să îl vadă cum tot câștigă, Bottas este eternul loser, Verstappen a tras cat a putut de mașină dar o anvelopa nu a fost de acord cu el și l-a scos de tot.din cursa, motiv pt care Ricci ii cere lui Cyril încă un tatuaj😂.
Kimi a mers bine, Gasly a avut ghinion, o pierdere de antigel din ce am înțeles , imediat după start.sa vedem ce va mai fi la turci, dar cursele sunt tot mai anoste din cauza mercilor.
dil
Si inca un Shoey:
sb-55-dan
7 titluri la rand, cei mai buni ever din punctul asta de vedere. Bravo Mercedes wub.gif
Orice ati spune despre Hamilton omul demonstreaza ca nu degeaba are 6 titluri (aproape 7) in palmares. Si in cursa de ieri a mers perfect. 124.gif
dil
Si au sanse foarte mari sa-l ia si pe urmatorul.
meganus_bicorpus
Sunt sigur ca Verstappen sau chiar si Vettel cu masina Mercedes s-ar fi descurcat la fel de bine.
Nu e vorba doar de un pilot priceput , e vorba de o masina care le intrece pe toate...sau cel putin de vreo 2 sezoane nu putem vorbi de concurenta intre piloti, e un singur castigator .
Merced
Verstappen s-ar putea bate Hamilton in monoposturi egale, dar Vettel sincer, nu prea cred.
sb-55-dan
QUOTE(meganus_bicorpus @ 3 Nov 2020, 13:36)
Sunt sigur ca Verstappen sau chiar si Vettel cu masina Mercedes s-ar fi descurcat la fel de bine.
Nu e vorba doar de un pilot priceput , e vorba de o masina care le intrece pe toate...sau cel putin de vreo 2 sezoane nu putem vorbi de concurenta intre piloti, e un singur castigator .
*


Vettel clar nu e concurent pentru Hamilton, in schimb Max da, cu siguranta i-ar pune probleme lui Lewis. Dar tind sa cred ca experienta britanicului si-ar spune cuvantul. Probabil nu o sa stim niciodata adevarul.
Raduchu
QUOTE(sb-55-dan @ 4 Nov 2020, 10:54)
Vettel clar nu e concurent pentru Hamilton, in schimb Max da, cu siguranta i-ar pune probleme lui Lewis. Dar tind sa cred ca experienta britanicului si-ar spune cuvantul. Probabil nu o sa stim niciodata adevarul.
*



This hasn't aged well, cum ar zice englezu'.

Bottas P1 (chiar daca in cursa pleaca de pe P20)...sper s-o tina tot asa, nu are nimic de pierdut, ci din contra. Poate sa-l joace un pic Hamilton pt restul sezonului.
Raduchu
Rectific cele spuse anterior - "sper sa-l joace un pic PE Hamilton". Mea culpa.


Deci ce cursa babajeti...bravo Ricci, bravo Norris, bravo Mclaren. Bravo si Bottas, sa pleci de pe ultimul loc si sa termini pe podium e ceva. Indiferent de circumstantele date, rezultatul final e ceea ce conteaza. Ce inseamna sa ai cea mai rapida masina pe un circuit special pt viteza.. smile.gif

Felicitari lui Max pentru faptul ca nu a cedat psihic in fata lui Hamilton.
Andy_ACS
Verstappen a cautat contactul acolo, stia ce va urma. Nu cred ca poate fi vorba de nicio lupta psihologica, Verstappen daca il prinde pe Hammilton o sa dea in el.
Sunt curios ce verdict se va da, poate o scalda avand in vedere ca au abandonat ambii. Nu ma asteptam sa plece asa (aparent) impasibili ambii, sa vedem declaratiile.
Raduchu
Da, sa dea in el, asa cum Hamilton a dat la Silverstone. If you can't beat them, kill them - planul celor de la Mercedes. Pe Hungaroring, la fel, a rezolvat Bottas treburile.

Prin lupta psihologica ma refer la faptul ca in interviurile de ieri, de dupa cursa de sprint, Hamilton a spus c-o sa fie "easy win" pt Max. Max in schimb, isi vede de ale lui. Nu o da la intors cand nu e in top 3, dar e constient ca poate sa castige cursa, asa cum face Lulu..ca sa iasa el la final cel mai bun dintre toti.

De parca nu stia toata lumea ca la Monza si pe circuitele de viteza si nu numai, Mercedesul e cel mai bun. Cel mai bun exemplu e Bottas, un pilot mediocru dpmdv, dar cu "uneltele" potrivite a terminat pe podium plecand de pe ultimul loc. Deci despre ce vorbim? biggrin.gif

Max a avut spatiu de depasit, s-a bagat si Hamilton s-a aparat intr-un mod foarte urat..se vede clar cum inainte de T1 trage stanga de volan in disperare si Max e cu jumate de masina afara de pe circuit, si totusi era loc..insa in T2 efectiv nu i-a lasat spatiu de manevra, desi loc era suficient. Nu stiu de ce a fortat-o Hamilton, mai avea jumate de cursa sa-l depaseasca si o facea pana la urma, avand un motor superior..

Parerea mea e s-o lase moarta, adica "racing incident", ambele masini au iesit, nu a profitat nimeni de pe urma accidentului. Asa e in curse, si asa e cand la mijloc este vorba despre campionatul mondial - se intampla accidente, pentru ca vorbim despre un pilot foarte orgolios si unul foarte agresiv. smile.gif
Solon
3 locuri penalty pt Max.
eurocristi
Max are aceeasi problema ca si taticul lui, nu prea-l ajuta capul in anumite situatii. Imi amintesc sa si taicasu' se baga ca proasta in gard.
Lumea l-a cam ferit pina acum dar se pare ca Ham nu prea are chef sa-l mai fereasca.
I-au dat 3 locuri retrogradare pe grila, a scapat usor,
meganus_bicorpus
Ambii piloți merită câte o amendă, mai ales din partea propriilor echipe.pentru interesul personal au stricat tot efortul de echipa, și-au bătut joc de munca acestora.ma bucur pt Ricci și Norris, Ferrari a fost la limita sa se facă iar de ras în circuitul de casa...jalnică mașina au și anul acesta!
sb-55-dan
Categoric vina lui Max, se vede si din penalizarea primita. Era evident ca nu avea loc pe acolo si a fortat crezand ca trece ca de obicei la intimidare. Bravo pt Lewis ca nu a cedat desi au iesit amandoi din cursa. Mult prea incisiv e Max si asta o sa-l coste. Go Mercedes!
GIC
QUOTE(GIC @ 21 Jul 2021, 10:49)
Inevitabil trebuia sa se intimple, daca nu acum, in curand. Max e foarte agresiv si merge la intimidare - vad in el soferul perfect de BMW  biggrin.gif .
*


Am mai zis-o si o repet ......
sb-55-dan
Exact, buna descrierea.
AndreiMR
E discutabil...Max cam avea prim planul deja când s-au lovit...eu unul sincer nu aș fi penalizat nimic, e pur și simplu incident de cursă, când ai doi piloți care e clar că nu vor să cedeze niciun centimetru de pistă într-un duel, se mai întâmplă. Max e într-adevăr mai impulsiv deși se vede totuși o maturizare față de sezoanele trecute dar e clar că nici Hamilton nu îl mai ferește...nu cred că va fi ultimul incident din sezonul asta
R19/16v
Ce mizerie de comparatie =))

Sunt piloti de Formula 1!

Toti aia mari au avut oo cat casa, restul au disparut in anonimat! De la Hill, la Senna, Schumacher, la Raikkonen si Vettel, ca pe restul nu i-am "prins", toti au impins totul la limita. It's racing!

Bonbonieru' cu bamveu nu are nicio justificare pentru comportamentul sau.
bucatzel
Au fost amandoi cocosi la faza aia, dar Hamilton a fost mai mult bou. Era clar ca nu are cum sa ia curba cu cauciucurile reci la fel de bine ca si Max cu ele calde. Pot crede eu multe, dar nu ca n-a fost intentionat ce a facut.
R19/16v
Bineinteles ca nu, da' nici nu conta.
Cum au mai facut si altii, si-a scos oponentu' in decor daca nu putea sa-l bata.
Andy_ACS
Cine arunca vina exclusiv pe unul sau pe altul e clar subiectiv.
Pentru mine rivalitatea asta va face urmatoarele curse mai condimentate 👍
meganus_bicorpus
Ce s-ar fi intamplat daca Hamilton nu forta intrarea in curba sau daca Max il lasa in fata?Am fi avut o lupta cu doua masini aproape egale si cu doi piloti talentati, ambii ar fi luat puncte iar echipele ar fi iesit cele mai castigate.
Din cate optiuni erau, ambii piloti le-au ales pe cele mai proaste...
Raduchu
QUOTE(sb-55-dan @ 13 Sep 2021, 09:14)
Categoric vina lui Max, se vede si din penalizarea primita. Era evident ca nu avea loc pe acolo si a fortat crezand ca trece ca de obicei la intimidare. Bravo pt Lewis ca nu a cedat desi au iesit amandoi din cursa. Mult prea incisiv e Max si asta o sa-l coste. Go Mercedes!
*



Nici nu ma asteptam la alt comentariu, din partea unui fan Hamilton-Mercedes.

Max e prea incisiv sau Lulu prea fragil? Faza de la Silverstone, de anul acesta, a mai demonstrat inca odata ca Lulu e un "sore loser" cum se spune. Frumoasa tactica de a-ti baga rivalul direct in spital, ce sa zic. Probabil nu aia era intentia lui, dar exact manevra asta a facut-o si cu Albon in 2019 prin Austria si Brazilia. Si el a primit 10 secunde penalizare, adica nimic la ce ritm de cursa au cei de la Mercedes. FIA stie asta, i-au dat alea 10 secunde pt ochii lumii. Pe RedBull ii arde direct cu 3 pozitii in cursa urmatoare. Fair-play, ce sa zic.

Pentru prima oara in ultimii ani, de la Rosberg incoace, are si el un rival real la titlu si se vede ca nu e in apele lui. Prea e flower-power cu toata lumea, incearca sa fie placut de toti, dar ghici ce..nu e asa. Atunci cand pierde, toti sunt de vina (echipa, strategia), doar el nu e. Face greseli de baza (vezi Baku, vezi start-ul din cursa de sprint de sambata) cand e sub presiune, probabil a uitat ce inseamna sa mai ai rivali. Asa e cand castigi mereu cu o masina clar superioara si copilotul tau e pe post de catel.

Cum l-a jucat Alonso in Ungaria, doamne ce frumos a fost. Elegant, exact cum se face. Dupa doua minute deja a inceput sa se planga ca sunt periculoase manevrele pe care le face Alonso. Pe bune? Baiatul s-a invatat sa se dea toata lumea la o parte, nu mai stie ce inseamna sa-ti castigi locul pe pista.


QUOTE(AndreiMR @ 13 Sep 2021, 10:07)
E discutabil...Max cam avea prim planul deja când s-au lovit...eu unul sincer nu aș fi penalizat nimic, e pur și simplu incident de cursă, când ai doi piloți care e clar că nu vor să cedeze niciun centimetru de pistă într-un duel, se mai întâmplă. Max e într-adevăr mai impulsiv deși se vede totuși o maturizare față de sezoanele trecute dar e clar că nici Hamilton nu îl mai ferește...nu cred că va fi ultimul incident din sezonul asta
*



Corect.

QUOTE(bucatzel @ 13 Sep 2021, 10:09)
Au fost amandoi cocosi la faza aia, dar Hamilton a fost mai mult bou. Era clar ca nu are cum sa ia curba cu cauciucurile reci la fel de bine ca si Max cu ele calde. Pot crede eu multe, dar nu ca n-a fost intentionat ce a facut.
*



Corect. Cum am spus anterior, trebuia sa-l lase pe Max sa treaca si in maxim 5 tururi il prindea pe DRS si-l depasea.

Sper ca cei de la RB sa schimbe motorul pe masina lui Max, sa-si mai ia 5 locuri penalizare, dar sa aiba un PU proaspat pentru cursele ramase.

sb-55-dan
Hamilton nu mai are ce demonstra, e cel mai bun pilot ever - o demonstreaza rezultatele si recordurile doborate.
Oricat nu vrei sa recunosti, Max e mult prea incisiv si trebuie potolit. Inca o data bravo lui Hamilton ca nu s-a dat la o parte.
Andy_ACS
Luati exemplul lor si nu va dati nici voi la o parte, nu lasati pe altul sa aiba ultimul cuvant biggrin.gif
P.S. Hamilton e cel mai titrat pilot, nu stiu daca cel mai bun, e imposibil de comparat (generatii diferite, masini diferite, regulamente diferite)
AndreiMR
Da, asta cu cel mai bun pilot e mult prea subiectivă și tine prea mult de conjunctură. E cel mai titrat însa să nu uităm că în tot anii ăștia nu a avut decât un singur sezon un rival pe măsură într-o mașină la fel de bună...pe Rosberg în anul în care Mercedes au hotărât să îmi dea și lui o șansă. În rest supremația Mercedes vs restul mi se pare fără precedent...nici măcar Ferrari nu au reușit atâtea sezoane de dominație totala în era Schumacher.

Nu cred că poți spune vreodată că unul sau altul au fost categoric cei mai buni din istorie...dacă era altă conjunctură și nu ar fi fost accidente sau întâmplări tehnice neprevazute Schumacher ar fi avut încă unul, două, poate chiar 3 titluri mondiale în palmares....Senna dacă ar fi trăit în continuare poate ar fi reușit mai multe titluri și victorii etc...
Raduchu
QUOTE(sb-55-dan @ 13 Sep 2021, 13:39)
Hamilton nu mai are ce demonstra, e cel mai bun pilot ever - o demonstreaza rezultatele si recordurile doborate.
Oricat nu vrei sa recunosti, Max e mult prea incisiv si trebuie potolit. Inca o data bravo lui Hamilton ca nu s-a dat la o parte.
*



Esti prea subiectiv si e de inteles atunci cand sustii pe cineva. Dar sa spui ca e cel mai bun pilot ever, e deja prea mult.

Da-le-ncolo de recorduri, la ce bun sa ai recorduri cand nu ai rivali si tu ai cea mai dominanta masina din era hibrida? Exact cum a spus si Andrei, cand Mercedes i-a mai dat o sansa lui Rosberg, s-a vazut cum sta treaba -> campionatul s-a decis in ultima cursa.

De ce nu s-a batut pentru titlu in 2011/2012, cand Alonso cu Ferrari-ul ala obosit se batea cu Vettel pentru titlu? E foarte usor sa castigi atunci cand ai cea mai buna masina. Daca nu-l sabotau anul trecut pe Russel, castiga lejer cursa. Nu contest talentul de pilot al lui Russel, care este unul generos comparativ cu altii, dar sa vii de pe masina Williams, cu motorul montat invers, pe cea Mercedes, sa iei pole position si sa castigi cursa (si o castiga, daca nu era "greseala" cu cauciucurile)..asta spune multe despre capabilitatile necesare ale pilotului pentru a fi mereu victorios. rolleyes.gif

E ca si cum Xulescu ar avea Megane RS si noi, plebea, Megane 1.2 TCe si ne dam pe acelasi circuit. Normal ca Xulescu castiga tot. Nu e fair play si eu sincer, in locul lui, nu as fi tare mandru de campionatele alea, pentru ca nu toate sunt castigate "in mod corect". Inteleg ca e un sport de echipa, dar pana la un punct, cand deja intervin ordinele gen "Valtteri, it's James" mi se face greata. Exact cum era saracul Barichello..


QUOTE(Andy_ACS @ 13 Sep 2021, 13:56)
Luati exemplul lor si nu va dati nici voi la o parte, nu lasati pe altul sa aiba ultimul cuvant biggrin.gif
P.S. Hamilton e cel mai titrat pilot, nu stiu daca cel mai bun, e imposibil de comparat (generatii diferite, masini diferite, regulamente diferite)
*



Dezbatem si noi aici subiecte, ca deh, de aia e forum. Sa nu se supere nimeni, asta e important. smile.gif

E titrat pentru ca Lulu e o mascota masculina. Stie sa se vanda si asta e fix treaba lui. Nu se compara Lewis de acum cu cel din 2007/2008. Dar asta e alta poveste.
Andy_ACS
Nici eu nu-s fan Hamilton, dar nu poti sa nu recunosti valoarea lui ca pilot. Da, a avut masina mai buna per total, dar diferentele nu au fost asa mari cum s-a zis mai sus (Megane RS vs 1.2 tCe).
dantes
Cel mai mare rival al celor buni e coechipierul. Singurul care i-a batut pe toti, indiferent de echipa a fost doar Schumi. Ca i-a fost facuta viata usoara ulterior e alta poveste, asa cum si HamHam l-a avut pe Bottas. Insa Rosberg i-a aplicat o bataitza frumoasa si daca mai ramanea, nu mai vedea HamHam atatea campionate. Gurile rele spun ca retragerea lui Nico a fost si din cauza de "political fairness" ca un negru sa devina campion. Urmeaza un trans ceva...

Si cine se apuca sa zica de Schumi ca a avut coechipieri pe spranceana, zic doar atat...Benetton, Nelson Piquet ! sau Verstappen senior sau Patrese... Iar pe Piquet l-a avut in primul lui an si chiar daca era rookie, s-a batut de la egal la egal cu el.

O sa fiu curios cu Russel...desi cred ca e doar praf in ochi si tot locotenent va fi. Tot asa, Bottas la Alfa se va descatusa...pacat ca nu are masina de locul 1 insa va fi acolo la bataie.

Deciziile de anul asta imi arata cat de mult a decazut formula 1. Pe ploaie nu s-a concurat si a fost un simulacru de cursa, negrul si-a impins adversarul in parapeti de l-a bagat in spital si a luat ciuciu...10s e fix pix, acum direct 3 locuri adversarului...ce mai urmeaza? Sa ii dea din oficiu niste puncte?
Ce a fost acum a fost incident de cursa pur! Inainte isi rupeau masinile, erau niste lei in arena...acum...pisi pisi...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.