Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montaj boxe pe megane II?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2
Fratzica
Salutare lume

Mi-am luat si eu un set de boxe de 13 pt fata de 55 w RMS. In fine, nu asta e ideea.. Azi stand degeaba, ma gandesc sa le montez, iau manualu de megane, folosesc "unealta tip surubelnita plata" si scot mastile de la boxe. Imediat dup-aceea m-am apucat sa ii injur pe francezi.. mama lor de mancatori de baghete. Boxele alea de tot rahatul sunt prinse in doua suruburi, facand imposibila montarea boxelor normale, cu 4 suruburi. alaturi scria "Use only renault loudspeakers". Prima intentie a fost sa dau gauri prin fata de usa cu surubelnita biggrin.gif.

Acu vine intrebarea:
Cum mama cailor montez niste boxe normale pe megane?
semit
in 2 suruburi.. restu` de 2 prinderi le rupi. si ura si la gara.. cel putin eu asa am facut
Fratzica
QUOTE(semit @ 4 Sep 2006, 16:24)
in 2 suruburi.. restu` de 2 prinderi le rupi. si ura si la gara.. cel putin eu asa am facut
*


pai si cum le rup, ca-s metalice si groase..
semit
cu patentu` wink.gif
claus
ce boxe ai luat, nenea ?
sunt curios daca e diferenta..
altfel.. cu problema ta.. semit are dreptate smile.gif
Fratzica
niste jvc-uri. o sa vad cum le montez si iti arat cum suna smile.gif
Fratzica
deci am demontat azi boxele si nu mi-a venit sa cred... Ati vazut vreodata magneti de boxe de megane??????????

ia aruncati un ochi aici:
Fratzica
azi am montat boxele dupa ce le-am rupt cate doua urechi si am taiat plasticul ala din spatele lor. Se aude destul de bine. Oricum, mie inalte si medii imi trebuie ca bass iau din alta parte icon_mrgreen.gif

Evenimente in timpul montajului: ametitu de fratemiu a vrut sa puna doua suruburi pe bord, da` n-a nimerit si le-a bagat fix in fanta de aerisire pt parbriz. Noroc cu Liviu ca m-a scos din belea. Mersi Liviu! cheers.gif
andreicri
Tu ce sistem aveai?Cel stock?Adik nu Cabasse,la asta ma refeream.Antifonare nu i-ai facut nu?
morph
Saraciile alea de boxe de megane, cu magnetii aia micuti se aud mai bine ca 90% din boxele pe 13 dintr-un magazin de profil. biggrin.gif

Btw, nu trebuie sa rupi urechile, este suficient sa le indoi spre exterior, astfel sa poti folosi boxele si in alte 'incinte'. Ai grija sa pui un mastic de jur imprejurul difuzoarelor, altfel or sa 'baraie'.
Fratzica
sistemul era stock, si nu, nu am antifonat... inca. Dar urmeaza un alpine 9853, doua sisteme dls ms5 si antifonare.
andreicri
Ai idee cum se face antifonarea ,pentru ca am inetels ca usa de Megane e pacatoasa la aspectul asta datorita conceptiei sa zicem mai ciudate,cu multe goluri.Am mai intrebat pe aici(inclusiv pe Taz) dar vad ca nu mai intra.Apropo,cam care este adancimea de montare la boxe si ce dimensiuni au tweeterele?25 sau 20 mm ca sa nu ma mai chinui sa le masor..
andreicri
[quote=morph,7 Sep 2006, 15:03]
Saraciile alea de boxe de megane, cu magnetii aia micuti se aud mai bine ca 90% din boxele pe 13 dintr-un magazin de profil. biggrin.gif


Erai sarcastic nu? radmasa.gif
Fratzica
pai.. antifonarea se face fie cu dynamat, fie cu un fel de pasta insonorizanta. Si la megane ar trebui sa tina pentru ca am vazut megane-uri in audio-shop-uri pt insonorizat.
Adancimea maxima de montaj e cat vrei, odata ce tai plasticul din spatele boxei biggrin.gif
Tweeterele nu stiu ce dimensiune au..
Si sper ca morph era sarcastic biggrin.gif
andreicri
QUOTE(CataNOS @ 7 Sep 2006, 19:16)
pai.. antifonarea se face fie cu dynamat, fie cu un fel de pasta insonorizanta. Si la megane ar trebui sa tina pentru ca am vazut megane-uri in audio-shop-uri pt insonorizat.
Adancimea maxima de montaj e cat vrei, odata ce tai plasticul din spatele boxei biggrin.gif
Tweeterele nu stiu ce dimensiune au..
Si sper ca morph era sarcastic biggrin.gif
*




Ideea era la adancimea de montaj sa nu loveasca geamaul,de aceea intrebam
Fratzica
poti baga si mama boxelor si sunt sigur ca nu atingi geamul
Lex Luthor
QUOTE(CataNOS @ 7 Sep 2006, 18:16)
Adancimea maxima de montaj e cat vrei, odata ce tai plasticul din spatele boxei biggrin.gif
*



Sper, spre binele tau, ca nu ai taiat acel plastic din spatele boxelor. El avea rolul de a proteja difuzorul de apa care se poate scurge prin usa, pe langa geam sau aiurea (vezi ca exista un topic pe aici cu aceasta problema pacatoasa). sau daca l-ai taiat, sper ca ai facut dintr-o tabla de aluminiu o alta protectie. Altfel s-ar putea sa ai neplacuta surpriza sa ti se ude difuzoarele (sau, in functie de noroc, s-ar putea sa nu o ai).

Sa stii ca exista boxe "custom fit" pentru Megane II fata. Le produce Pioneer, au membrana din Kevlar, au filtre si tot tacamul.

Ia arunca un ochi aici:
Boxe Pionner pt. Megane

Si daca vrei si o poza:

user posted image

Nu trebuie sa modifici nimic, nici in usi si nici la tweetere. pretul este in jur de 100 EUR. Poti sa le comanzi pe net. In Romania nu am gasit pana acum nicaieri.
Din ce am citit pe forumuri straine, se aud destul de bine.
Fratzica
pai, 1 la mana, nu-mi plac boxele alea de la pioneer smile.gif. 2 - acu am niste jvc-uri de care nu ma doare, le-am pus doar pentru ca se aud mai bine decat cele stock. Cand voi baga niste boxe adevarate, o sa am grija sa le acopar cu ceva. Si oricum, nu am taiat tot domul ala, ci doar partea plata din capat cu forma aia pt magnetul mic de la boxa stock.
Multumesc pt info! Daca ar fi venit cu 2-3 zile mai devreme era super biggrin.gif
Meghitzanul
Si eu am taiat plasticul ala acum 2 ani si nu au diff-urile nici pe dreaq.

Am bagat pe fata un set Infinity Ref 5002 (la sfatul unora de aici de pe forum...si tin sa le multumesc smile.gif ) si merg de n-au aer, super bass (atat cat se poate scoate dintr-n diff de 13 cm).....

Trebuie sa schimb si boxele de pe spate pt ca e ca si cum nici nu le-as avea sad.gif chiar daca stai pe locurile din spate
Sociopatul Tandru
Dragii mei, nu va suparati pe mine, dar nu inteleg de unde ideea asta ca daca magnetii sunt mici difuzoarele se aud prost!

Nu are nici o legatura dimensiunea magnetului (si/sau a bobinei) cu calitatea sunetului.
Va arat eu Celestion de-alea de 30cm pentru aplicatii profesionale cu suspenie din carton si membrana din carton care costa o avere si se aud mai bine ca foarte multe difuzoare asa zise "tari". Tin sa mentionez ca acele Celestion au magnetii foarte mici!

Cum mai spunea cineva de pe aici, difuzoarele alea de pe Megane se aud mai bine ca 90% din cele din magazine, si aici sustin!
Daca vrei parerea mea ai ales prost JVC-urile iar daca ai fi realist ai sa vezi ca sunetul nu mai este atat de liniar precum era inainte.

Pentru nelamuriri asupra difuzoarelor recomand o carte pe care o puteti achizitiona de la Teora, online. Se numeste: Incinte acustice pentru difuzoare. Este scrisa numai de ingineri profestionisti si de acolo veti intelege cum sta treaba cu puterile, impedantele, parametrii T/S, magnetii si inductia lor si o sa intelegeti multe!
Apropos, daca vinzi difurile de megane, da-mi pm!
Fratzica
deci jvc-urile le aveam ramase de pe cealalta masina a mea. si nu cred nici batut ca boxele alea de pe megane se aud mai bine decat 90% din boxele de pe piata (apropo, jvc-urile se aud mai bine decat alea, eu avand nevoie doar de inalte si de medii. Pentru bass am altceva biggrin.gif ). sa fim seriosi! Si inca o chestie, magnetul putea sa fie mic, si de neodymium, dar magnetul astora de-abia se chinuie sa tina lipita o agrafa de el, care pana la urma pica.

Deci eu unul prefer niste magneti mari decat d-aia mici (size does matter! smile.gif) )

Urmatoarele boxe (imediat ce fac rost de bani biggrin.gif ) vor fi astea:
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/DLS/Sisteme/DLS_MS5/
va rog remarcati dimensiunea magnetului biggrin.gif

P.S. De unde sunet liniar domne` ca pacaneau ca vai viata lor
Sociopatul Tandru
CataNOS, eu ce am vazut pe Megane m-a lasat masca. Acum depinde ce ai avut tu, banuiesc ca sunt mai multe feluri de linii audio.
Cat despre difuzoarele de pe piata, pe mine m-au dezamagit si JBL ce sa mai vorbim!
Vreau sa trec pe Hertz! Daca zici ca pacaneau , te cred pe cuvant! biggrin.gif
Fratzica
eu cred ca ai dat peste un cabasse, sau un sistem undercover ph34r.gif , nu cred ca boxele astea stock aveau cum sa te impresioneze cumva biggrin.gif ph34r.gif
andreicri
Sa stii ca nici Cabasse nu suna stralucit,dimpotriva
semit
Cabasse inseamna aceleasi boxe dar player schimbat...smile.gif
andreicri
Nu ar fi exclus,desi nu vad care ar fi smenul fata de cel stock.La firmele care se reaspecta se schimba si boxele,basca sub(VEZI jbl,bose).Ma mir cum de Cabasse gireaza asa ceva. blink.gif
Sociopatul Tandru
Fratilor ce am auzit eu pe Megane stock suna de n-avea moarte!
Eu mi-as da JBL-urile mele pe acele difuzoare daca as stii care sunt si ce fel. tongue.gif
morph
Nu eram sarcastic.
Sociopatul stie despre ce vorbesc.
Lex Luthor
Sunt in situatia de a alege niste boxe noi pentru Megane.
Initial vroiam Pioneer TSQ131 (construite special pt.Megane). Dar sunt prea scumpe (110 EUR) si se aduc greu.
Cel mai probabil o sa mi aduca cineva din USA niste boxe asa ca m-am orientat spre ofertele de acolo.

Ce am gasit eu la un pret "decent" sunt urmatoarele:

Audiobahn ABC525T
75.52 $
- Honey Comb Cone
- 35HZ - 25KHZ Frequency Response
- 91dB Sensitivity
- 120W RMS / Continuous Power Handling
- 15 Oz. Magnet Structure
- 2,75" Mounting Depth (69.8 mm)

user posted image


Hifonics ZXi 5.2C
83.99 $
- Frequency Response: 61Hz - 25KHz
- Sensitivity: 91 dB
- Power Handling: 90 watts RMS
- Max fit Mounting Depth: 2.24" (56.8 mm)

user posted image


MA Audio Y30C5 5-1/4"
$89.99
- Carbon Injected Woofer Cone
- 1" PEI Titanium tweeter
- Frequency Response: 35 Hz - 22k Hz
- Sensitivity: 89.2 dB @ 1W/1M
- 125 Watts RMS
- Mounting Depth: 2.75" (69.8 mm)
- 20 oz. Strontium Magnet

user posted image


Kenwood KFC-P507
$110.49
- Oversized 130 mm Titanium Coated
- 20 mm U.F.L.C. Soft Dome Tweeter
- Sensitivity : 91 dB
- Frequency response: 35 ~ 35.000 Hz
- Rated Input Power: 45 W
- Mounting depth (woofer): 60 mm
- Magnet weight: 250 / 8.8 gr /oz

user posted image


Kenwood KFC-X1300P
$110.49
- Carbon-PP Hybrid Cone Woofer
- Cast Aluminum Basket
- 1" Tetlon Soft Dome Tweeter
- Sensitivity: 91 dB
- Frequency response: 40 ~ 30.000 Hz
- Rated Input Power: 45 W
- Mounting depth (woofer): 52.5 mm
- Magnet weight: 230 / 8.1 gr /oz

user posted image


Acum, despre Kenwood am auzit, stiu ce experienta au.
Si despre Audiobahn am auzit.
Despre MA Audio si Hifonics nu am auzit.
Ce am citit pe net este ca Hifonics, Autotek, Crunch, MBQuart si Maxxsonics sunt o parte a companiei USA.
MA Audio se pare ca este o companie bine vazuta in USA.

A avut vreunul dintre voi posibilitatea sa asculte vreunul dintre aceste difuzoare. Sau, mai realistic spus, care ar fi recomandarea "audiofililor" de pe acest forum.

Va rog sa va limitati la aceste propuneri, fara Magnat, DLS sau altceva. (oricum aceste marci, la varianta pe componente ar fi cu mult mai scumpe).

Multumesc.

By the way, stie cineva cat este adancimea maxima de montare pentru usile din fata (la cati mm de fata usii este geamul)?

Fratzica
hifonics sau kenwood. audiobahn tinde sa exagereze puterile afisate.

si cred ca poti baga boxe fara grija adancimii atata timp cat tai plasticul ala din usa.
Fratzica
hifonics sau kenwood. audiobahn tinde sa exagereze puterile afisate.

si cred ca poti baga boxe fara grija adancimii atata timp cat tai plasticul ala din usa.
Lex Luthor
Mersi. Cred ca o sa ma hotarasc spre Kenwood, ca si HU. Ramane de vazut care dintre cele doua modele.
Mario_b
Daca Audiobahn-urile alea (primele) coboara pana in 35 Hz eu le mananc!!! tongue.gif
JADRRO
Azi am schimbat si eu boxele de pe megane (stoc) cu unele de la un sistem " cabasse". ( inclusiv tweeterele care sunt si ele diferite)
playerul a ramas deocamdata acelasi, dar, surprinzator diferente intre sunet chiar exista.
am atasat poze cu boxele vechi vs boxe "cabasse" ( cu toate ca producatorul e acelasi)
poza 1 boxe fata ( cabasse stanga / stoc dreapta)
poza 2 boxe spate ( cabasse stanga / stoc dreapta)
andreicri
eu nu vad nici o diferenta la cele din fata...Poate e doar o autosugestie ca suna mai bine.Eu sunt f dezamagit de cabasse la partea de boxe,motiv pentru care le voi si schimba.Si cred ca le voi vinde si eu pe cele vechi ... cat de curand!
sorlaglivio
Pioneer TS-Q131C de care spuneai ca nu se gasesc la noi se gasesc de fapt la e-mag banuiesc ca si la alte magazine.Oricum nu stiu daca iti mai este de folos acum ca a trecut mult timp de la ultimul post dar macar pentru cine vrea sa schimbe de acum incolo. Bafta !
kingviper
baieti... tot vad pe la descrierile boxelor: huh.gif magnet 40 OZ, 65 OZ, 100 OZ, s.a.m.d, wacko.gif si vreau sa ma lamuriti si pe mine ce este acel OZ? blink.gif blink.gif blink.gif

Imi cer scuze dak sunt OFFTOPIC, dar am vazut k se discuta de boxe pe aici.

Astept raspunsul vostru, aici sau pe PM wink.gif
Fratzica
oz e greutatea magnetului
kingviper
dak e mai mare inseamna sunet mai bun sau cum?
HARYS
da ziveti-mi si mie....la renault megane hatchback,pe spate in portiere cum se face ...de care boxe imi trebuie?
Decefalus
Sunt de 13cm si trebuie sa dai fata de usa jos... din cate stiu smile.gif
HARYS
eu am la masina casetofonul original de la renault,as vrea sa il schimb...cum sa fac sa caut unul tot de la renault,cu cd...sau sa schimb...sa pun cu totul altceva.....??...pierd si comenzile pe volan,cred...
Decefalus
Cred ca gasesti aici la "Bursa" cd-player renault... poti sa-ti pui si alt cd-player si exista posibilitatea sa pastrezi comenzile de la volan si displayul - gasesti pe net firme care comercializeaza interfete, adaptoare pt comenzi si afisaj.
HARYS
pai daca are cineva timp...sa imi dea un exemplu ce si-a pus pe masina....si daca se merita..is cat l-a costat......ar fi excelent!!!
Gill_ro
Citeste aici despre sisteme http://www.reno.ro/Radio-cd-compatibile-cu...t51023-s60.html iar zilele ce urmeaza o sa pun eu un "tutorial" pentru schimbarea boxelor fata de pe MeganeII( plug & play).
Gill_ro
Scuze ca nu am mai facut tutorialul despre care am zis, eu mi-am schimbat boxele de pe fata cu un set Pioneer TS-Q131C( cele create special pentru Renault) foarte simplu totul fiind in sistem plug&play. Desi unii zic ca nu prea se simte diferenta eu zic ce e cu totul altceva acum nu pe partea de joase ca totusi sunt de 13cm dar per total se aude mult mai bine acum in masina ( asta poate datorita si HU Alpine wink.gif )
dansora
Ca rezultat al experientei in ale sunetului ce boxe recomandati pentru usile spate in conditiile folosirii fara amplificare si cu HU stock?
Fratzica
nici unele. sunetul trebuie sa vina din fata. Tot ce vine din spate e in plus smile.gif
AlexBanu
Nu stiu daca ai auzit de "real feel" insa se apeleaza la el in sisteme high end..si nu vorbim aici de un sistem de 1500 de lei ci de cateva mii de euro..
Eu sunt de parere ca un sistem bun se poate face doar cu un set de componente fie el pe 2 sau 3 cai + sub amplificate activ independent.
Acum nu toti oamenii isi doresc asa ceva asa ca pt el ar fi indicat un set de coaxiale pentru spate..apropiate cat mai mult ca si putere de cea a playerului..

Exemple Helix DB 5.1 Dark Blue, Helix E 105 Esprit, Focal - Polyglass 130 CV1, Focal - Access 130 CA1, Hertz Dieci
yosmv
am si eu o intrebare, stie cnv ce diametru trebuie sa aiba boxele din usa spate pt renault megane 2 hatchback?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.