Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Verificari vitezometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tgg2k
Am si eu o nelamurire legata de vitezometrele de pe berline.

Asa ca scurt istoric: masina mea e la service pt rk deja de vreo 3 sapt. Eu fac naveta cam 30 km dus-intors in fiecare zi si am avut ocazia astfel sa merg cu diferite dacii, diferite modele si ani de fabricatie diferiti.

Am mers cu dacii la viteze ce mie mi se pareau ca ar fi cel putin jumate din viteza normala dar si care arata aproape dublu fata de viteza normala. Adica am fost cu dacii care mergeau cu 60-70 reali, iar vitezometru arata undeva pe la 100-110 (chiar m-am mirat putin stiind curbele si cu ce viteza se pot ataca acestea fara nici macar un scartait de roti sau ceva sentiment de viteza mare).

Asa ca va intreb: exista ceva metode de calibrare sau se schimba cablu si vitezometru in evetualitatea unei precizii mai bune a vitezometrului?!

Vitezometrul de pe masina mea nu tremura sau chestii de genul asta decat in limite (zic eu) normale, adica la viteze de pana in 30 km/h tremura max 1mm.

si inca o intrebare: ce e ochiul magic de la baterie si la ce se foloseste?!
(macar un link de la un topic unde s-a mai discutat ca eu nu am gasit mai nimic relevant cu search-ul)
argon
Ochiul magic indica starea de incarcare a bateriei.
Verde-OK
Negru-descarcata
Nici o culoare- se completeaza cu apa distilata.


Vitezometrul se verifica prin mai multe metode, una ar fi daca cunosti rapoartele cutiei de viteza, iti calculezi viteza in functie de turatie, alta metoda ar fi dupa bornele de km sau o distanta ce stii sigur cat e, compari cu cat indica jurnalierul, sau mergi in spatele unui prieten caruia ii merge kilometrajul bine..sau de ce nu cu GPS-ul.
tgg2k
gps-ul e cam scump pt mine la ora actuala biggrin.gif

am inteles si stiu cum sa-l verific daca merge bine, dar daca nu merge bine, ex. arata mai mult sau mai putin, se pot face reglaje asupra vitezometrului in sine astfel incat sa afiseze corect?!
pastrama
QUOTE(argon @ 5 Sep 2006, 12:31)
Nici o culoare- se completeaza cu apa distilata.
*


Ce apa distilata bre, nea Argoane?
Exista si d-astea cu apa si sa aiba ochi magic? Ca io credeam ca ochi magic gasesti numa la alea cu autointretinere.
Verde-OK
Negru-descarcata
Alb(incolor)-schimbata

Nu-i asa?
cristidb
Mai trebuie verificate/ completate si cele fara intretinere. Nu asa des ca cele vechi. La mine de exemplu dupa 2 ani a trebuit sa mai completez cam 100ml pentru ca 3 elemete erau putin sub nivel.
argon
Da , este cu ochi magic si care se completeaza.
@Cristidb, pe unde ai completat la bateria fara intretinere? blink.gif alea nu-s capsulate si uscate?
DragosP
QUOTE(argon @ 5 Sep 2006, 17:44)
alea nu-s capsulate si uscate?

@Argon: bre n-auzi, sunt cu Pb și n-ai să vezi baterii uscate...
mirceas
a mea e cu ochi magic si se completeaza usor cu apa distilata... are un capac lung alb, mai greu de scos, iar sub el mai multe capacele rotunde (seamana mai mult cu o canuta).

QUOTE(DragosP @ 5 Sep 2006, 17:07)
@Argon: bre n-auzi, sunt cu Pb și n-ai să vezi baterii uscate...
*


mirceas
am uitat sa zic, vitezometrele se verifica la banc. nu stiu in schimb unde...

QUOTE(mirceas @ 5 Sep 2006, 17:11)
a mea e cu ochi magic si se completeaza usor cu apa distilata... are un capac lung alb, mai greu de scos, iar sub el mai multe capacele rotunde (seamana mai mult cu o canuta).
*


tgg2k
hmm... doar la banc... sad.gif oare unde as gasi un service care sa-mi verifice vitezometrul la banc... in cj...

cautarea incepe biggrin.gif
dyogenes
Am mai scris o data aici:

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=34052&st=30
tgg2k
dyogenes ms de sugestie, asta e chiar raspunsul de care aveam nevoie... insa mai e o problema care nu situ cum s-o rezolv: cum fac rost de acel motoras sau unul cat de cat apropriat...

ideea care imi vine in minte e sa dau jos bordul si cablul de la cv la bord si sa folosesc in loc de motoras o bormasina cu viteza de rotatie constanta si predefinita, adica fixa.

iar dupa cum ai scris acolo, kilometrajul nu se poate defecta, deci pot sa ma bazez pe el ca indica corect distanta parcursa, nu?!
dyogenes
Kilometrajul se poate defecta, nu se poate decalibra. (eventual EXTREM de putin, prin uzura maracata a pinioanelor. oricum asta nu e sesizabil in conditii de mers)

Da, poti folosi cu succes o bormasina cu turatie fixa (dar nu din aceea reglabila cu buton de fixare pe tragaci). Erau din acelea fixe facute in Roamnia la un moment dat. Eu personal am folosit un motoras de casetofon si un reductor de turatie dintr-un mecanism de deschidere al usii de la un CD-ROM defect. Astfel, turatia e mai scazuta, dar forta creste si motorulo duce foarte usor axul kilometrajului, putand sa mentina fara probleme turatia constanta. Se poate folosi orice motoras din casetoafoanele astea International & gasca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.