Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: busonul rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ginberto
Am intors masina pe o parte (dreapta) pe doua roti si proptita intr-o a treia; pe partea in care am intors-o se afla si busonul de la rezervor si mai ramasese (putina) benzina in rezervor.
Asta era seara.
Dimineata am vazut ca imi picura destul de des benzina de la buson (cam doi picuri pe secunda). (nu pot spune daca a picurat de cu seara sau nu caci nu m-am uitat atunci).
Intrebari: e normal sa iasa benzina prin buson sau acesta ar trebui sa nu permita deloc sa iasa? (busonul nu are nici un an vechime).
E posibil ca garnitura aceea ca de cauciuc de la buson sa se fii deteriorat in contact cu benzina? (caci am vazut ca mi s-a deformat o garnitura de cauciuc de la luminile din spate de pe partea dreapta si inca una de pe bara din spate unde a ajuns benzina iesita prin buson).
Trebuie sa iau alt buson... ?
vis-a-vis
Benzina + caldura = vapori + presiune
Unele busoane sunt prevazute cu o "fanta" tocmai pentru a egaliza presiunea-n rezervor cu cea exterioara.
argon
La Dacii, cel putin la cele pe carburatie, rezervorul comunica cu atmosfera din motivele enumerate mai sus. Nu o mai tine inclinata si nu o sa mai picure.
ginberto
QUOTE(argon @ 8 Sep 2006, 08:44)
La Dacii, cel putin la cele pe carburatie, rezervorul comunica cu atmosfera din motivele enumerate mai sus. Nu o mai tine inclinata si nu o sa mai picure.
*



(am inclinat-o ca sa pot da cu antifon pe dedesubt)
Din raspunsul tau inteleg ca raspunsurile la cele trei intrebari ale mele sunt:
1. e normal sa iasa benzina prin buson, in conditiile date
2. garnitura aceea nu a patit nimic (probabil e construita anume sa reziste la contactul cu benzina)
3. nu trebuie sa-mi iau alt buson

Corect ?
tatabobu
Ginberto, stai linistit. Asa-i facut busonul, garnitura n-a patit nimic wink.gif
ginberto
QUOTE(tatabobu @ 8 Sep 2006, 11:32)
Ginberto, stai linistit. Asa-i facut busonul, garnitura n-a patit nimic wink.gif
*



daca spui tu... ma linistesc; se poate si inchide topicul... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.