Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema sonda benzina si circuit electric.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
c1p0
Am si eu o problema. De fo cateva luni nu mai imi merge martorul de bord de la benzina.



Am fost la un atelier de electrica si electronica...in fine...si mi-a zis ca pe firele alea care vin spre sonda, in loc de 1V cat ar trebui sa vina, vin 12V. Nu am un voltmetru, insa sa zicem ca ii cred pe cuvant. Cica trebuie sa imi dea bordul jos pentru a vedea ce e acolo. Treaba e ca am bord de CN, care din cate am inteles, se da jos destul de usor, din suruburi, insa astia cica nu, ca trebuie dat jos cu totu.



Acu, cam ce ar fi de facut...vreo solutie ceva??
Ov
1. verifica indicatorul: in portbagaj, scoti firele de la sonda si le pui la masa. Daca se misca indicatorul de la bord inseamna ca e stricata sonda. Vezi ca sunt 2 fire, unul de bec si unul de indicator, incearca pe rand pana dai de ala de indicator.

2. daca e indicatorul, se poate inlocui FARA sa dai TOT bordul jos, ci numai ceasurile. Vezi aici



[/url]
Zmeutz_sry
si daca scoate scantei cand ii pui masa :?:
danny_nt
QUOTE
si daca scoate scantei cand ii pui masa :?:


tii stingatoru aproape laugh.gif

omu a zis ca scoti firele si le pui la masa..nu scoti toata sonda...deci nu prea iei foc
Zmeutz_sry
cand pun masa la fire scoate scantei :inger:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.