Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Toba si foaia de hartie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
driverx
Am facut testul la toba cu foaia de hartie. Daca tin hartia la cativa centimetri de toba, hartia danseaza fain, constant. DAR, daca astup usor toba cu hartia, o impinge, of course, dar o si trage foarte tare inauntru, mai tare decat o impinge. Asta inseamna depresiune in toba.....e NORMAL?



Care se stie?



:shock:
geo76com
Asa face si la mine dar numai pe gpl pe benzina mere bine. Mai de mult cind imi facea mai rau am verificat presiunea pe cilindri si pe cilindru 1 aveam 8.5 dar nu inchidea bine supapa de evacuare (urmare a impuscarii garnituri de la chiuloasa). Pina la urma a urmat rectificare chiuloasa si o mica segmentare daca tot am umblat in motor... :wink:
driverx
Orice service amarat poate verifica compresia?



:shock:
geo76com
Nu stiu. Mie mi le-a verificat un mecanic pasionat care facea asta din placere(mecanica) si avea la scule...Din pacate a murit intr-un accident stupid . I-a retezat capul un butoi de carbid de la aparatul de sudura cu autogen. Stupid,Stupid,Stupid...
driverx
sad.gif sad.gif :roll:



:shock:
LadaNiva-WRC
mi-am cumparat si eu doxal2399 in fata de inox si in spate tot doxal2*** nu mai stiu exact seria de inox
de la galerie pana la capat am inox, am uitat sa precizez ca prin tobe se vede intr-o parte in alta....
cum imi pot da seama cumpresia motorului cu foaia de hartie? imi explica careva si mie, da asa mai pentru incepatori sa si inteleg ceva
fiderzen
LADA....nu poti pune niste poze cu tobele? eu sincer nu am inteles ce fel de tobe ai sad.gif...scuze sad.gif
dex lada
Cu foia de hartie nu se masoara compresia.
Ci cu un manometru conectat in locul bujiei.

poate are toba intermediara inloc de finala.
LadaNiva-WRC
tobele sunt normale doar ca vezi dintro parte in alta prin ele, adica nu-s cu serpisori sau labirint sau cum sa-i zic eu, toba ii normala, doar ca in mirlocul ei este o teava gaurita cu diametrul tevilor adica gazele ioasa direct da cand intra in toba intra si printr-un fel de sita
as pune poze da le-am montat pe masina am sudat teava pe tobe, nu mai am cum sad.gif eventual o schita in paint
dex lada
da aidica ai doua tobe intermediare (de foc) cu evacuarea directa a gazelor.
LadaNiva-WRC
cam asa ceva
Logan_Galben
Off topic....stie cineva unde gasesc emblema cu dacia club aici pe forum..?
pastrama
Da pana la urma care-i schema cu foaia de hartie?
argon
eu stiu ca e metoda babeasca de a verifica daca sunt reglati culbutorii bine, adica daca inchid cum trebuie supapele.
Am verificat la mine mai demult, si nu e trasa deloc foaia...nustiu sigur daca e bine sau rau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.