Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: montare aprindere electronica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
spyderman
Vreau sa-mi montez aprinderea electronica si nu stiu unde sa montez conductorul de la turometru.La ruptor sau la borna minus a a bobinei de inductie.Mentionez ca la aprinderea electrica clasica era montata la borna minus a B.I. Dar la noua aprindere se muta pe o intrare noua a aprinderii electronice care nu mai are legatura cu minusul B.I.

Vreau azi raspunsul daca se poate, ca maine ma apuc de treaba.
spyderman
Fratilor, la ora 15:00 plec spre casa si nici un raspuns.Nu am fost destul de explicit?
paulp
La minusul bobinei :wink:
spyderman
Mersi, Paul.Merg pe mana ta.
Raptoe
Cat costa o aprindere electronica?si ca procentaj cu cat e mai buna sa zicem decat o platina frantzuzeasca?
GabiS
E cu totul altceva decat platina.

In primul rand, aprinderea electronica(asta de se gaseste pe piata) foloseste in continuare platina, insa nu mai foloseste condensatorul, asa ca daca vrei sa faci o comparatie poate asta ar fi punctul de plecare.
SYL
Din cate am inteles eu de pe forum (e un topic pe tema asta) platina poate fi inlocuta de un sistem electromangnetic.....
spyderman
Asa e.Dar gaseste-l tu pe cel care monteaza sistemul electromagnetic smile.gif

Mai bine ia-ti o aprindere electronica care te costa 290.000 lei.
paulp
Va recomand sa cititi topicul asta:

http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=2993



Pina atunci spyderman, daca ti-ai rezolvat problema cu turometrul, continuati discutiile acolo :wink:
silviumc
[quote]Asa e.Dar gaseste-l tu pe cel care monteaza sistemul electromagnetic smile.gif

Mai bine ia-ti o aprindere electronica care te costa 290.000 lei.[/quote]



Si ce, e asa greu? Daca vreti numarul lui, intrebati-ma pe privat. Aprindere electromagnetica care inlocuieste si platina, de 850000 + 50000 montajul. Eu de aia am si sunt multumit.



De fapt, nu inlocuieste fizic platina, ci nu mai e nevoie de ea, sta degeaba, cu un plastic intre contacte. Daca se strica aprinderea, se scoate plasticul ala, se da de un comutator, si se revine astfel la sistemul cu platina. Nu ramai pe coclauri din cauza ei.
spyderman
Nu am reusit sa-mi montez aprinderea fiindca mi s-a defectat masina.Asa ca intrebarea ramane inca valabila.
spyderman
Ieri mi-am montat aprinderea electronica.Am cumparato prin internet de la vitacom cu 290.000 lei pentru cine e interesat.Pana la urma firul de la turometru se monteaza pe minusul bobinei.Am scapat de condesnsator laugh.gif si in mers simt un demaraj mai bun,putere ceva mai mare.

Acestea fiind spuse topicul se poate incheia :|
paulp
Your wish is law to me :twisted:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.