Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plasa in portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2
klaus
Asta vara, avand ceva timp liber, am pus in partea stanga a portbagajului, in spatele rotii, o plasa, de la carcasa blocului optic spate, pana la tabla verticala interioara gen contraaripa. Plasa am montat-o pe un cadru de fier-beton, prins cu 3 bride (pe spate, sub spatele blocului optic, pe podea ;i pe tabla aia verticala)

Rezultatul, un compartiment incapator, in care incap o gramada de lucruri, in special daca tai mocheta de acolo se elibereaza si spatiul dintre aripa spare, oala rotii si tabla aia verticala, spatiu in care imi incap: lopatica, cordelina 15m, plasa ancorare, trusa scule, bidon lichid de frana, bidon lichid spalare parbriz, tub mic silicon, tub mic gasket sealant, becurile de schimb, carpe si alte cateva maruntisuri.

Ideea am luat-o de la acelasi tip de compartimentare de pe Skoda Octavia.

Mai greu a fost cu gasirea plasei (care tebuie sa fie destul de resistenta). Foarte buna si exact pe dimensiune este plasa din vagoanele de dormit (in acest context nu spun cum am facut rost de ea) :oops: .



In acelasi context (timp liber), am montat sub incuietoarea din portbagaj, doi suporti pentru coarba care sunt folositi pe berlina. Acolo am pus coarba.

Poate va este de folos.

fiti relaxati.
Anonymous
Ar fi fain daca ai putea sa pui si niste poze



Oricum felicitari!
klaus
Ok. Am sa postez niste poze
Anonymous
Pune poze ! Vrem poze !
klaus
Pentru poze incercati la



http://www.cklaus.go.ro/
Anonymous
Bune ideile ! Acum ca avem si poze....
crocky
Sa nu ziceti ca nu am sapat dupa subiect, dupa 1 an jumatate smile.gif
Problema mea, ce tine de portbagajul SLZ, dar cred ca se aseamana cu DSN, este depozitarea diverselor lucruri in portbagaj. Nu ca as avea mare lucru, trusa medicala, o sticla cu apa, un spray cu vaselina, o punguta cu cheile antifurt pt. roti si capace; initial le-am pus pur si simplu in portbagaj, proptindu-le undeva in fundul portbagajului. Ideea este ca acum la orice curba/frana/plecare de la stop se plimba si se lovesc de tabla in spate si am inceput sa ma enervez. Masina este noua si nu am chef sa ma apuc sa fac "tuning" de genul ala pe care l-a facut klaus.
Pe de alta parte, am primit cadou de la Dacia (ca "reparatie" ca mi-au gresit seria de la motor, dar asta este alta poveste....) o plasa de bagaje speciala pentru portbagaj de solenza si break (piesa de origine Renault-Dacia !), arata in poza ca un fel de hamac care ar sta pe fundul portbagajului. Tot acolo in instructiuni arata ca ar trebui prinsa in cele 4 colturi ale portbagajului, in care ar trebui date niste gauri Ø4 cu bormasina si in care s-ar baga niste tije cu capsa pt. care iti arata acolo un fel de cleste special, chestia asta deja ma depaseste
Hai acum sa inchei ca va plictisesc, intreabarea mea este daca mai are cineva asa ceva in portbagaj (si cum a montat-o 053.gif) si daca merita sa-mi gauresc tabla din interior pentru asa ceva . Sau alta idee. unsure.gif
Toate cel bune biggrin.gif
Tudor B
Din cate stiu pe fundul portbagajului, sub mocheta, in zona stopurilor sunt 2 gauri (una in stg si una in dreapta) care ar putea fi folositoare, poate sunt si in fata, pune si tu o poza cu plasa aia chiar daca nu o montezi, pune-o asa de forma sa ne facem o idee.
crocky
Mda, luni o sa incerc sa scanez "instructiunile de utilizare", unde e si o poza stilizata. Plasa efectiv nu am posibilitatea acum sa o pozez, din motive de aparat.... sad.gif
klaus
Eu cred ca o sa va pun aici modul in care am realizat plasa in portbagaj la Logan, mod care se poate aplica fara probleme si la Solenza, cu folosirea cate unei chingi elastice, a unei plase recuperate dintr-un ... hamac, cu niste tabla de la profilele de rigips si cu bride pentru genti. Dar cred ca o sa pun niste poze
bodel
Salutare, crocky plasa aia pe care ai primito cadou se foloseste atunci cand ai bagaje, o pui peste bagaje prinsa in cele 4 colturi si nu ti-se mai plimba bagajele prin tot porbagajul
RIon
Eu am luat din dotarea maica-mii o plasa gen retea, in care incape fara probleme un pepene de 20kg, am fixat-o cu coarde elastice cu carlig la capat, si intra foarte multe acolo, fara efort de dat gauri cu bormasina etc. intra 1 sticla apa, 1 sticla antigel, canistra de ulei, lichid frana, sprey contacte, inca vreo 3 recipiente sau 4, si mai e ceva loc. Asta e in partea stanga, in dreapta, am o cutie de carotn, in care mai sunt 2, compartimentate de mine, fixate cu aceleasi coarde de 20 000 lei bucata. Nu se misca, nu suna.
Coarba am fixat-o cu un gumilastic sau doua de cric. la locul lor.
Si mi-a mai incaput un porc taiat si un saculet de 30kg cartofi. In total vreo 100kg. wink.gif
Nu pot pune poze, ca nu am aparat, dar ar fi interesant sa vedeti ce ordonat e....
klaus
Revin cu poze cum am promis...
BOGDAN DSN
[am fixat-o cu coarde elastice cu carlig la capat]
RIon - cum ai fixat-o? si unde se gasesc aceste coarde elastice?
scuze dar nu am timp sa umblu prin tot orasul si as vrea sa ma duc direct la un magazin
stiu ca esti din cluj dar poate imi spui un anumit tip de magazin.
mercic
crocky
Revin cu scanarile pe care le-am promis - "instructiuni de utilizare".
Pana una-alta am gasit gaurile de care pomenea Tudor B, iar in fata le-am agatat de tabla si intr-adevar e buna plasa pentru portbagaj plin - acopera si strange bagajele destul de bine.
Tudor B
Ati mai vazut plasa asta in magazine? Ma indoiesc ca as gasi-o in CJ dar daca as gasi-o cam ce pret ar trebui sa aiba?
kaspersky
@BOGDAN DSN

corzi elastice am vazut ca se gasesc si la Metro (la sectoru' auto)
klaus
Ba, cat de adevarat sunt! (lauda-ma gura ca sa-ti dau friptura...)
Din cate puteti observa in pozele de mai sus, aceeasi metoda cu brida de geanta prinsa pe un straif de tabla, prinse la randul lor cu pop-nituri am adoptat si eu la plasa laterala din portbagaj la Logan. Cred ca o sa pun poze si cu plas despartitoare pe care am montat-o (facuta dintr-o plasa pentru ... Skoda Octavia)

@Tudor B
Singurul loc unde am vazut o plasa asemanatoare a fost in BricoStore (bine, stiu ca nu este decat praktiker in cluj...), si era o plasa pentru ... caini (despartitor portbagaj sa bagi javra in el). Pret cca 400 k lei.
Deci recomandarea mea este, poate gasesti la vreun magazin pentru animale asa ceva, sau la un magazin auto (mai putin probabil).
Sau iti faci singur, dintr-un hamac si elastice din alea auto cu carlig la capete (desi e destul de dificil), sau din plasa de hamac, cu elastic mai lat si mai puternic cusut pe margine, iar la capetele elasticelor aplici niste carlige.
Tudor B
Am aranjat o comanda de plasa de portbagaj la service. Plasa costa 12 euro si cei din service stiau de ea, numai ca nu au avut asa ceva in magazie niciodata.
GeorgeB
in service DACIA ??? blink.gif

vreau si eu !!!
Tudor B
Din moment ce plasa e o piesa/accesoriu de origine, orice service poate face comanda la uzina pentru piesa respectiva, dar asta nu inseamna ca se poate obtine usor, fara o cunostinta, pila din service.
ydaniel
for Klaus:interesante "modifeicarile" tale , da' ciocan de ce ai?
inconturnabil
QUOTE(ydaniel @ 18 Dec 2004, 22:49)
for Klaus:interesante "modifeicarile" tale , da' ciocan de ce ai?
*


care ciocan, ca "dracia" aia este pentru sters parbriz.
AL
Pentru plasa vedeti ca am pus lista de accesorii Dacia la sectiunea piese LGN.... lista de accesorii nu e doar pentru Logan!!! ci pentru toate modelele, doar catalogul de acolo e doar pentru Logan.
disaster
klaus,cuiul de la haion este pentru a opri haionul sa mai joace in mers?daca da spune-mi te rog la unde se gaseste si cam cat costa te rog. rolleyes.gif
bogdanescu
pt. disaster

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...l=hayon+solenza
SYL
Am cumparat sapt trecuta un cui de hayon de SLZ din targ de la Ovidiu cu 180k.
Doc
Va pot arata plase pentru prins bagajele. Sper ca nu va deranjeaza daca sunt de la Peugeot. biggrin.gif
Tudor B
cool.gif Am intrat in posesia plaselor (una verticala in spatele banchetei si una orizontala). Cea verticala se prinde numai in partea de sus, o sa o prind si jos ca alfel joaca, are 3 compartimente, 2 pe margini mai mici pentru sticle si cel central mai mare. Comanda speciala pentru subsemnatu cool.gif
Doc
O sa vin astazi la intalnire ca sa vedeti cum arata.
Doc
Am dat la intalnire 5 plase si i-as ruga pe cei care au luat sa puna macar o poza aici ca sa vada lumea cum arata. Pe logan se potriveste perfect.
Sper sa mai fac rost...
Tudor B
Am pus plasele originale dacia, iata rezultatul:
Doc
Cine mai vrea plase sa imi spuna acum, ca la ultima intalinire am venit nepregatit si am ramas fara plase la masina mea.

Inca o chestie pe care vreau sa o incerc, si anume , aparatorile de noroi de pe 307 mi se pare ca se potrivesc perfect la Logan. O sa incerc sa fac rost de o pereche ca sa testam.
fbatran
zici ca plasele sunt ok pt LGN? trebuiesc gauri pentru fixare?
care-i pretu? se poate cumva sa trimiti in TM printr-un curier rapid (asta ar mai adauga ceva la pret, da nu f. mult)

pls ... ceva poze cu LGN + plase?
rdesign
Stai calm ca si eu am apelat si sunt mai aproape, din Craiova, si tot n-am reusit sa cumpar desi nu am cerut poze sau explicatii.
Doc
QUOTE(rdesign @ 23 Feb 2005, 23:14)
Stai calm ca si eu am apelat si sunt mai aproape, din Craiova, si tot n-am reusit sa cumpar desi nu am cerut poze sau explicatii.
*



Imi pare rau ca nu pot da la toata lumea, dar cum ajung cu ele la intalnire, cum raman fara. Am acum 4 din care doua sunt deja cumparate si astazi ma duc la intalnire. Mai pot fac rost de inca 3 saptamana asta. Nu pot sa aduc asa multe. O sa incerc sa o onorez comenzile, dar este destul de greu.
fbatran
ok, ce sa zic io .. stau la coada .. si nu mai cer nici poze
trece-ma in agenda .. poate imi vine si mie randu ... stau cuminte la coada
da un semn daca imi ajunge randu la ghiseu
multam
klaus
Imagini cu plasele mele:
cea verticala este cea de peugeot, cea orizontala este de skoda octavia.
Manuel
Klaus, spune-mi te rog cum ai prins-o pe cea verticala? In partea de sus am agatat-o de suportii de bancheta dar jos???
Doc
Am mai facut rost si de plase cu prindere in 7 puncte. Avantajul: in loc de doua plase se foloseste una singura (dubla) pentru orizontal si vertical.
Joi va arat plasa la intalnire.
GABY IS BACK !
QUOTE(Tudor B @ 14 Feb 2005, 14:53)
Am pus plasele originale dacia, iata rezultatul:
*



Originale ?
Adica pt. Solenza ?
Daca da, de unde le-ai luat ?
Chiar daca le-ai luat din Cluj, spune-mi si mie de unde, ca la sfarsitul lui aprilie sunt acolo, in interes de servici.
Multumesc !
Tudor B
Sunt originale in sensul ca sunt piese de origine dacia, accesorii. Cea verticala e doar pt slz si cea de pe jos este si pt break. Le-am obtinut prin comanda la pitesti, binenteles ca nu eu am facut comanda.
GABY IS BACK !
QUOTE(Tudor B @ 6 Apr 2005, 18:39)
Le-am obtinut prin comanda la pitesti, binenteles ca nu eu am facut comanda.
*



Adica i-ai convins pe cei de la magazin sa comande ? Sau pe cei din service ?
Sau "altfel"...

Spune-mi si mie exact ( daca se poate ) ca sa-mi iau si eu.

Multam fain.
Tudor B
Cu ajutorul unor amici din service le-am comandat la uzina. Au venit 2 bucati din fiecare, le-am luat pe toate 4, 2 le-a vrut un forumist. De cautat in magazine (am vazut in Careffour Madrid), plase universale care semanau f mult cu cele de origine, le-am gasit mai ieftin, la 10 eur, cele de origine 13-14 eur.
GABY IS BACK !
Deci, daca "insisti" la service, in principiu, se poate.
Multumesc de informatie, o sa incerc sa conving ( prin stimulare ) la service.
CristianH
Si eu am comandat la service.
Cod reper "PLASA ELASTICA VERTICALA PORTBAGAJ" - 6001998063 - 15euro
Cod reper "PLASA ELASTICA ORIZONTALA PORTBAGAJ" - 6001998065 - 13euro
Daca le dai codul, le gaseste in baza de date.
Sper ca-ti va fi de ajutor.
CristianH
Pentru putin.
Mai multe coduri de repere la post.58 aici :
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7390&st=30
GABY IS BACK !
QUOTE(CristianH @ 12 Apr 2005, 11:49)
Pentru putin.
Mai multe coduri de repere la post.58 aici :
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7390&st=30
*



Nu m-am gandit sa caut si la sectiunea Logan. blush.gif
Sharpe
Plasa de portbagaj mai poate fi folosita si pt imobilizarea subwoofer-ului.
Cel putin la mine ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.