Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ghid supapa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Slider
Stie careva, se pot schimba ghidurile de supapa fara a demonta chiulasa?
Gusti
din cite tin eu minte nu se poate

parca au un fel de sigurante jos, in interioru chiulasei.

s-ar putea sa ma insel da asa tin eu minte
Slider
Hmmm de asta imi era si mie frica... :evil:
Dyda
Garantat nu se poate

Dar poti inlocui axa cu came fara sa dai jos chiulasa - garantat
FiveThreeFive
[quote]Dar poti inlocui axa cu came fara sa dai jos chiulasa - garantat[/quote]

Omul cat traieste invata. Dat fiind ca, daca nu dai chiulasa jos, nu poti "extrage" tachetii, cum faci ca tachetii sa nu alunece in jos si sa te impridice atat sa scoti cat si apoi sa bagi axa cu came de / la locul ei?
B-34-SGM
Sa schimbi ghidurile si scaunele trebuie data chiuloasa jos, dar nu asta e problema.Problema e ca nu gasesti cine sa ti le schimbe, operatia se face la rece,in mediu de azot daca nu ma insel.Mai de mult se facea asa ceva pe la Baneasa.Sa schimbi axa cu came se da jos chiuloasa,am facut operatia asta, in cateva ore a fost gata, dar am muncit ca Berila laugh.gif
Slider
In mediu de azot? pentru ce? eu unul nu am auzit de asa ceva....
nelu
Daca sunt suflate cu azot, scaunele de la supapa se contracta mult mai rapid decat chiulasa in zona respectiva si se pot scoate usor.
Slider
Poate cu azot lichid....interesanta chestia...
nelu
Da, cu lichid. Evaporandu-se rapid preia o cantitate mare de caldura.
Dyda
Pentru ghiduri si scaune da dai chiulasa jos , incalzesti numai chiulmasa pe o placa metalica plana in aragaz nu ai azota lichefiat acasa sau la tara, scaunele supapa sunt tinute in frigider sau intr-un vas cu apa de la frigider

Pentru axa demontezi tijele supape dai jos juruburile de reglaj dupa care cu ajutorul tijelor ridici tacheti tinind f apasat si fixezi prin presare celalalt capat al tijei in culbutor, acolo unde spatiul este mai mare folosesti un bailagar ( o saiba , o bucata de tabla etc )

Cu ceva timp in urma , de lene sa nu mai dau chiulasa jos am aplicat metoda si a mers bine
nelu
In loc de azot lichid nu merge GPL-ul din butelia de aragaz?
Dyda
Merege, dar numai la aragaz
Dyda
Imi permit sa mai adaug ceve, scaunele de supapa se monteaza prin stringere la cald (chiulasa se incalzeste la peste 300 grade si uniform astfel se deformeaza), iar adausul de stringere este de cca 5 sutimi de milimetru pe diametru un adaos f mare , comprimarea metalului este destul de mare cit credeti voi ca-l mai poate comprima azotul astfel incit sa-l puteti da afara relativ usor - niciodata prin aceasta metoda si la Dacia.Daca vreti sa dati afara scaunul ( nu va recomand acest lucru, numai daca nu se mai poate face nimic ) este prin frezare dar nu totala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.