Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbator rupt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
DeusX
Salutare,

Tata-miu are o berlina 1310 din '97. Zilele trecute, bagand a 2-a, am rupt schimbatorul de viteze (maneta, aproape de radacina acestei). Am indepartat protectiile de cauciuc si am facut o oarecare improvizatie pentru a ma putea folosi de masina zilele astea.

Intrebarea e: se sudeaza maneta inapoi sau va trebui sa o schimb? Iar de schimbat se schimba greu? Vreau sa stiu cam la ce costuri sa ma astept, fiindca sunt cam stramtorat cu banii perioada asta.
Mentionez ca nimic altceva nu a fost afectat. Vitezele se schimba ca inainte, doar maneta pur si simplu s-a frant, dupa 9 ani de folosinta.
byte
Eu zic sa o schimbi pentru ca nu merita sa o sudezi. O maneta noua este aprox 200 000 si operatiunea de schimbare nu e foarte complicata.
Uite aici si o poza care te ajuta.

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...9&hl=schimbator

Spor
diaconuliviu
Daca e rupta linga acea sfera din plastic, preferabil s-o schimbi; in momentul sudurii acea sfera se va deforma.
Nici nu e asa scumpa.
DeusX
Ok, in cazul asta am s-o schimb. Multumesc pentru sfaturi.
CiprianPJM
La a mea e sudata. Asa am cumparat-o de la ala care a avut-o de la altu. Sta cam prea in fata si trebuie sa ma misc cu totu din scaun ca sa o bag intr-a cincea. Daca nu costa decat 200.000 e buna de schimbat. Nu va ganditi ca trebuie sa ma ridic de pe sezutul scaunului, trebuie numai sa ma aplec, treaba destul de incomoda.
Twister
Si mi e mi s-a rupt acum cativa ani, prin '97 daca imi aduc bine aminte. Tijele schimbatoarele originale sunt goale pe dinauntru, asa ca i-am infipt... tija pompei de umflat roti tongue.gif
Zici caaveam mansa de avion, cu manerul acela de la pompa, ii umflasem genunchiul gingasei domnisoare cu care haladuiam pe acele timpuri radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.