Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: joc la volan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
galeo
Am un joc destul de mare la volan.Am schimbat bucsa de sub volan dar degeaba.De unde ar mai putea aparea joc la volan?din caseta de directie?
argon
Ce fel de joc?
mihai0070
Caseta directie capete de bara sau bielete directie ..... trebuie sa miste cineva de volan si sa te uiti sa vezi unde are joc sau sa pui masina pe crik si sa tragi de roti...
marius-gabriel
pot fi si cele 2 bucse de pe axul volanului.
argon a intrebat bine ce fel de joc.
mihai0070
Astept si eu acelasi raspuns de la initiator ...
galeo
M-am uitat si jocul nu e din bucsa volanului sau din bucsa de sub volan ci din exterior.Pot avea neplacerea de a fi nevoit sa schimb toata caseta de directie?
argon
Mai omule, jocul cum se manifesta? pe sensul de rotatie stanga dreapta al volanului, sau fara sa invarti de volan, sus jos/stanga dreapta?
marius-gabriel
galeo, cel mai probabil e bucsa de teflon din caseta de directie.
e foarte ieftina dar se schimba destul de greu.
vezi ca ea se afla in partea dreapta a casetei de directie.verifica!
sddragos
Ca sa nu mai deschid alt topic,
Atunci cand merg pe drum de tara, cu bolovani, cu viteza mica, volanul trepideaza puternic si se aude un zgomot de "fier pe fier". Cuplajul e bun (schimbat de mine recent si verificat ieri). E ca si cum axul volanului ar "juca" intr-o bucsa metalica de diametru mult mai mare. Ce poate fi?
Merci pentru raspunsuri.
mihai0070
pai daca ai joc in volan poate fi de la caseta de directie, bielete directie , sau pivoti... depinde ce masina ai .... detaliaza mai mult .... cand mergi cu viteza trepideaza .... cand pui frana trepideaza .... ?????????????????
ghiccy
si la mine acelasi joc marunt, doar la piatra cubica ori la sinele de tramvai, daca nu le iau ff incet!!

cineva mi-a spus ca exista niste distantiere ce trebuie puse la caseta...
mihai0070
la berline da la nove si super nove nu se mai pot pune distantiere........deasta intrebam ce masian este
sddragos
E vorba de un drum de pamant cu bolovani incastrati (dor proeminentele sunt in exterior). Trepidatia se manifesta la viteza mica (sa zicem la 20 km/h, mai repede nu merg pe portiunea aia), adica imi vibraza puternic volanul in mana si se aude un "clantanit" metalic in interior, prin zona cochilei inferioare a volanului. Cuplajul, bieletele, pivotii sunt verificate. La caseta nu stiu ce as putea verifica. Trepidatia se manifesta indiferent ca rulez liber, intr-o treapta de viteza sau franat.
Daca merg pe un drum cu gropi mari nu se aude zgomotul asta. Am intrebat pe cineva si mi-a zis ca ar fi din bucsele de pe axul volan.
Masina e o berlina din 1997.
rs44
Zgomotul vine de la bascula, cred
ghiccy
ce treaba are bascula din moment ce zgomotul vine de la coloana de directie???

mentionez ca la mine nu exista nici un joc, pe nicaieri, am schimbat si verificat tot inafara de caseta, oricum altfel nu-mi faceau aia geometria.

pana la urma unde se pun distantierele? nu stie nimeni?
galeo
Gata am gasit beleaua:erau varza bucsele din capatul bieletelor de directie care vin in caseta de directie
mihai0070
alea cred ca sunt capetele de bara ....exact ce ti-am spus sa verifici mai la inceput ...ma bucur ca s-a rezolvat... bafta
gabrielv
QUOTE(galeo @ 19 Sep 2006, 14:39)
Gata am gasit beleaua:erau varza bucsele din capatul bieletelor de directie care vin in caseta de directie
*



Si eu am avut o bucsa varza, dar mai avea ceva cauciuc pe ea si imi facea la fel.
Te sfatuiesc, daca nu l-ai schimbat deja, sa umbli si la "tachetul cu arc" de la caseta, dar doar daca ai cum sa verifici jocul.
La mine arcul vechi nu mai apasa pe tachet si s-a simtit imediat dupa ce l-am schimbat.
ghiccy
cat costa??

e greu de schimbat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.