Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: A 4-a revizie (4 Ani sau 60.000 km)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
radian
Am facut revizia a patra la 59.500 km. Cheltuieli:

Valoare, fara TVA + Valoare TVA
1. ulei motor buc. 1 105,29 + 20,01
2. filtru ulei buc. 1 17,64 + 3,36
3. filtru aer buc. 1 39,32 + 7,48
4. garnitura buson buc. 1 1,84 + 0,36
5. set bujii set 1 65,54 + 12,46
6. placute frana set 1 216,21 + 41,09
7. kit distributie buc. 1 169,07 + 32,13
8. saibe buc. 2 0,16 + 0,04
TOTAL: 615,07 + 116,93
Mamopera: 151,20 (4,2 ore)
Total de plata: 883,20

piese inlocuite pe garantie:
- pipa bieleta - 1 buc.
- capat bieleta - 1 buc.
- bieleta antiruliu - 2 buc.
- disc frana - 2 buc.
constructorul99
cum de ti au inlocuit aceste piese pe garantie?
șoferistul
Nu este cam ieftin kitul de distribuție?
valibb
asa de repede sau dus discurile de frana ?
radian
Cu scuzele de rigoare dar m-ati cam incuiat cu intrebarile de mai sus.

1. Pai de asta am platit niste bani in plus pentru garantia extinsa. Daca mecanicii au decis ca respectivele piese s-au uzat prematur si intra pe garantie, nu era sa-i contrazic...

2. Si kitul de distributie ca si toate celalate piese inlocuite erau marcate ca fiind produse originale.

3. Da.

P.S. Am primit si cadou, o gentuta marca Dacia pe motiv ca am schimbat placutele de frana. Aviz carcotasilor: este Dacia universala, adica se poate folosi si la Logan si la Solenza...

P.S. 2: Am intrat in service cu masina dimineata la ora 8 fara 5 minute si am iesit dupa masa la 3 si un sfert. Cu exceptia pauzei de masa de 30 de minute, in toata aceasta perioada s-a lucrat din greu la masina mea.
bogdanmihalache
sal. sa nu va mire ca sau dus asa de repede discurile la logan nu ca ar fi proaste; stiu pe cineva care are un clio si tot la atatia km a schimbat discurile de frana + simeringurile de la cutie(curgea ulei).
alex_axn
unde ai efectuat revizia?
Stefan_B
Eu am facut schimbul distributiei (fiind singur si fara rampa elevatoare - deci timp pierdut pentru a ridica masina pe cric) si a durat 2h30 fara graba. In plus, initiatorul a schimbat uleiul, placute si o bieleta - discurile ies imediat ce au fost scosi etrierii, asa ca nu se pun smile.gif - in maxim 4h ar fi tb sa fie gata, lucrat lejer, o singura persoana.

Cam slaba productivitatea muncii la service-ul ala... era primul Logan pe care il desfaceau? post-336-1110552475.gif
the_erty
Am si eu o curiozitate: cum de v-au ajuns pe voi placutele pana la 30000, respectiv al doilea schimb la 60000, cand la ultima vizita in service (la 22500km) mie mi-au zis ca mai am 20% din placute, si ca nu mai apuc 30000 cu ele? Stiu explicatii de genul "stilul de condus si fara franari agresive", dar poate mai aveti voi si altele. Mi se pare prematur sa se toceasca la 7000 si ceva de Km pana in limita recomandata de producator a fi schimbate.
ionutctn
Aici se vad avantajele marcii Dacia fata de alte masini comparand costul reviziilor. Am un coleg la munca care are Golf 5 modelul 1.6 benzina si l-a costat PRIMA REVIZIE ATENTIE 5 MIL si un pic iar prima e cea mai ieftina iar tu ai dat 8 mil si ceva la 60 de mii de km. Va dati seama de avantajele costurilor de intretinere???
In acest sens se merita Logan-ul pana la ultimul banut.
IRONICK
QUOTE(the_erty @ 19 Sep 2006, 17:02)
mie mi-au zis ca mai am 20% din placute
*
Tu ti-ai vazut placutele ? Erau cum spuneau ei ?
moshulik
Spune-mi si mie te rog service-ul. Trebuie sa fac si eu distributia la SuperNova, sunt pe la 70.000 de km.
Sony
Are dreptate IRONICK! Am patit si eu asta la 34.000. Mesterica imi spunea ca trebuiesc schimbate placutele, iar cand i-am zis sa faca un memoriu justificativ s-a schimbat treaba. Mi-a zis ca ar mai tine pana la revizia de la 45.000. laugh.gif La 43.000 a iesit masina din garantie si am facut o verificare de rutina. Mi s-a spus ca placutele tin fara probleme pana la 60.000. Mentionez ca fusesera schimbate abuziv la 15.000 de km.
DragosP
QUOTE(the_erty @ 19 Sep 2006, 17:02)
Am si eu o curiozitate: cum de v-au ajuns pe voi placutele pana la 30000, respectiv al doilea schimb la 60000...

post-336-1110552475.gif Eu am ~55kkm și am plăcuțele (văzute de mine) tocite maxim 60%.
MoneyTalks
QUOTE(moshulik @ 19 Sep 2006, 16:20)
Spune-mi si mie te rog service-ul. Trebuie sa fac si eu distributia la SuperNova, sunt pe la 70.000 de km.
*


Tare imi e teama sa nu faci un soc cind vei afla cit te costa distributia... rolleyes.gif Sa ne spui si noua dupa aia...
radian
QUOTE(alex_axn @ 19 Sep 2006, 12:40)
unde ai efectuat revizia?
*



In Petrosani, Lascar Service (fostul Lugoja). Este singurul dealer si service autorizat din Valea Jiului.

Sper sa nu incasez vreo sanctiune pentru reclama...

P.S. Factorul obiectiv binenteles ca isi pune amprenta, dar dupa revizie am facut o plimbare de proba de vreo 10 km, si am avut senzatia ca, conduc o masina noua.
Alecs_TGA
sa inteleg ca u nu ai platit kitul de distributie???? mi se pare ciudat ca este consumabil si in carte scrie ca se schimba la 60.000 ............
radian
L-am platit.
Sony
QUOTE(radian @ 18 Sep 2006, 16:15)
                                Valoare, fara TVA + Valoare TVA
7. kit distributie          buc.      1      169,07  + 32,13
*


Scria destul de clar si valoarea.
DjurdjaK
Astazi am facut si eu revizia de 60.000 .
ulei + filtru de ulei Dacia
filtru de aer Renault
bujii Dacia
kit distributie Renault
placute frana Bosch
Total 500 RON
Manonera 135 RON ( a durat cam 2,5 ore )

Piese schimbate pe garantie:

pipa bieleta
gabi_craciunica
Revizia facuta la IPSO otopeni. Tineti-va bine 2365.38RON.Am cerut piesele schimbate. O sa incerc sa pun pozele cu piesele pe forum. wacko.gif excl.gif
vijelie
@gabi: Mai bine scrie ce piese ai schimbat sau scaneaza factura.
Adrian78
Pentru Loganul de la firma, benzina, revizia a 2-a a costat 7.500.000. Stiam eu ca la IPSO Otopeni sunt preturi mari dar nici chiar asa. Ce ai schimbat si de ce?
radian
QUOTE(gabi_craciunica @ 27 Oct 2006, 14:03)
Revizia facuta la IPSO otopeni. Tineti-va bine 2365.38RON.Am cerut piesele schimbate. O sa incerc sa pun pozele cu piesele pe forum. wacko.gif  excl.gif
*



Noi asteptam...
MoneyTalks
QUOTE(ionutctn @ 19 Sep 2006, 15:11)
Aici se vad avantajele marcii Dacia fata de alte masini comparand costul reviziilor. [...]
In acest sens se merita Logan-ul pana la ultimul banut.
*



QUOTE(gabi_craciunica @ 27 Oct 2006, 13:03)
Revizia facuta la IPSO otopeni. Tineti-va bine 2365.38RON
*


Asa este, se vede avantajul marcii Dacia. Pretul la revizie e mai ceva ca la... Mercedes radmasa.gif radmasa.gif

QUOTE(the_erty @ 19 Sep 2006, 15:02)
Am si eu o curiozitate: cum de v-au ajuns pe voi placutele pana la 30000, respectiv al doilea schimb la 60000, cand la ultima vizita in service (la 22500km) mie mi-au zis ca mai am 20% din placute,
*


La masina precedenta am schimbat numai placutele pe fata la... 105,000 km... smile.gif Cele de pe spate erau inca bune. Asa ca ce mare lucru sa te tina 30,000 km placutele? blink.gif
Maximus Decimus
Depinde foarte mult unde faci kilometri aia. daca ii faci in oras, placutele se duc mai repede.
dydycom
QUOTE(MoneyTalks @ 2 Nov 2006, 20:38)
Asa este, se vede avantajul marcii Dacia. Pretul la revizie e mai ceva ca la... Mercedes radmasa.gif  radmasa.gif
La masina precedenta am schimbat numai placutele pe fata la... 105,000 km... smile.gif Cele de pe spate erau inca bune. Asa ca ce mare lucru sa te tina 30,000 km placutele? blink.gif
*




Perfect de acord cu tine...numai sa ne spui si cati km avea masina cand ai luat-o
....

Iar cu costurile de intretinere...spicuiesti intre mai multe posturi....si cineva care s-a ars....cred ca e o exceptie nu o regula......de asta e forumul asta aici...ca sa evitam tepele....si unde mai pui ca cei de la receptie de la service sunt platiti cu comision din vanzari....deci daca nu "beliti" ochii....cascati poznaru'
MoneyTalks
QUOTE(dydycom @ 3 Nov 2006, 08:28)
Perfect de acord cu tine...numai sa ne spui si cati km avea masina cand ai luat-o
*


Pina acum toate masinile care le-am avut le-am luat de NOI. Masina in cauza (un Audi) avea vreo 10 km la bord cind am luat-o. Cit tin placutele de frina depinde de stilul de condus. Sint convins ca daca as conduce un Logan m-ar tine vreo 60,000 km minim. Si la Cielo m-au tinut vreo 72,000 km placutele.
bendix
Lamuriti-ma si pe mine ! Poate e o intrebare prosteasca, dar totusi v-as ruga sa-mi raspundeti !

De ce ar trebui sa merg la reviziile periodice, ma refer indeosebi la cea de 4 ani si urmatoarele, daca eu am garantia de 3 ani ?

Adica ce se intampla daca nu merg la revizii ?
tarzy
acelasi lucru care se intampla si "in garantie" - se strica masina

deosebirea este ca dupa ce "scapi" de garantie nu mai ai ce pierde, asa ca faci revizia unde vrea muschiul (adica unde-ti convine mai mult) tau nu neaparat in reteaua dacia

oricum ... e bine sa faci reviziile, la acest gen de masini e totusi mult mai ieftin de "prevenit" decat de "reparat"
ovidiusoft
Sa nu uitam si ca reviziile facute la timp si la service-uri cunoscute dau bine in fata unui eventual cumparator. Mult mai bine decat "aaa.... intre 30.000 si 60.000 km am schimbat io uleiu in spatele blocului" wink.gif
bendix
Am inteles. Multumesc tarzy si ovidiusoft pentru raspuns.
smar2
am sunat azi la dacoserv pt o programare de revizie de 60k km (Logan 1.6 8v). la final ma anunta nenea de acolo: "auziti, da sa aveti pregatiti vreo 16 milioane" !!!???

nu e cam mult totusi? n-am dat pe celelalte la un loc atat de mult... smile.gif
din cate mi-am dat eu seama, diferenta fata de cea de 30k km e doar kitul de distributie... nu? si pe cea de 30k km am dat 450 RON.

o sa vad miercuri cat costa efectiv, si postez aici preturile...
csocso
Vreau sa ma interesez oare daca revizia la Prestige este cu mult mai scumpa decat la celelalte variante?
smar2
revizia de 60k km a costat 970 RON la Dacoserv Militari.
- schimb ulei
- schimb filtru ulei
- schimb filtru aer
- schimb placute frana (ABS)
- schimb bujii
- schimb kit distributie

in plus, pe garantie:
- reparat scaun sofer (nu mai mergea reglajul lombar)
- schimbat buton geam electric dreapta spate (nu mai mergea ledul)
- repozitionat proiector (cazuse in bara)

NU s-a reparat pe garantie:
- schimbare planetara stanga.
Motiv: era usor afectata in urma unui accident, nu a fost semnalata problema la constatarea celor din service, problema s-a agravat, si acum nu vor sa o schimbe pentru ca lipsea nu stiu ce colier. Avand in vedere ca si reparatia pt accidentul respectv a fost facuta in acelasi service, mi se pare ca exista 2 variante:
1. sa recunoasca ca sunt incompetenti ca nu au observat si semnalat problema.
2. sa admita ca s-a stricat ca urmare a uzurii normale.
george_moga
QUOTE(smar2 @ 25 Jan 2007, 12:42)
revizia de 60k km a costat 970 RON la Dacoserv Militari.
*


In banii astia mentionati de tine mai sus a intrat si planetara?
george_moga
Am innebunit azi cand am auzit ca la IPSO Ploiesti revizia la logan 1.6 ,revizia de 60000 km, ma costa 2400 ron.
A facut cineva revizia in Ploiesti de 60.000? 173.gif
Nico dCi
George_moga raspunsul la intrebarea ta este: nu na inebunit nimeni
Citeste te rog postu 21 care este al unui prieten de al meu si vezi cat la costat pe el la IPSO Otopeni.
smar2
nu a intrat si planetara, pt ca inca nu am reparat-o... astept salariul urmator, ca am inteles ca ajunge pe la 10-11 mil. cu manopera cu tot...
mad_voly
Eu nu mai inteleg. @smar2 a spus initial ca revizia de 60 de mii a fost 970 RON facuta la Dacoserv iar @george_moga spune ca revizia tot pt 60 de mii este 2400 RON la IPSO. De unde diferenta asta imensa de 1400 RON?


P.S: @smar2 , ai spus initial ca dupa ce ai dat tel la Dacoserv cei de acolo ti-au zis ca revizia de 60 de mii e 16 milioane. Pana la urma vad ca a fost 970 Ron. A gresit mecanicul la telefon sau ce?
prody
Ce-i drept ca, in continuare, costul reviziei de 60 000 km ramane un mare mister.
G.R
Eu chiar am de gând să fac revizia la 30 000 km, dar voi depăși anul. Se întâmplă ceva dacă trece anul de la rev. anterioară? Am de gând să utilizez uleiul 15 000 km, nu un an.

Scuze, am greșit topicul, trebuia să postez dincolo, dar oricum aștept un răspuns.
george_moga
Am scris la VC si uitati ce mi-a raspuns:

Buna ziua,
Stimate domnule Moga,

Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la
serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca tarifele
practicate pentru efectuarea reviziilor periodice in unitatile service
autorizate Dacia sunt stabilite in functie de politica si stategia
interna a respectivelor unitati, astfel incat exista diferente de adaos
comercial practicat de fiecare unitate service in parte.

Dumneavoastra aveti libertatea de a alege unitatea service autorizata
Dacia la care sa efectuati revizia de 60000 km.

Ramanem deschisi in continuare pentru orice solicitari si sugestii in
legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti
contacta la adresa de e-mail vocea.clientului@daciagroup.com sau
folosind formularul de contact de pe site-ul www.dacia.ro, ori la numarul
de telefon 0248 500 000, fax 0248 500 076, de luni pana vineri intre
orele 8-
20 si sambata intre orele 8-16 . Ne puteti scrie si prin posta, la
adresa: Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr. 1,
Mioveni, jud. Arges, cod 115400.


Cu stima,
Analist Servicii Client,
Angelica Necsulescu


Deci concluzia este ca trebuie sa cautam care e cea mai buna oferta.
Eu deja m-am apucat!!!
1zhelp00.gif
george_moga
cautarile mele au dat rezultate
am gasit la un service in ploiesti revizia la 60k cu 7,5 milioane(fara placute de frana care ma mai costa inca vreo 2,5 milioane)
radian
QUOTE(G.R @ 1 Feb 2007, 23:45)
...Se întâmplă ceva dacă trece anul de la rev. anterioară? ...
*



Pierzi garantia.
smar2
scuze pentru intarzierea u care raspund... am fost plecat un timp din tara...

de unde diferenta intre ce mi-a spus cel de la receptie la tel si cat a costat efectiv... probabil se asteptau sa fie nevoie sa imi mai schimbe o consumabila sau alta, un ambreiaj, ceva... nu stiu...

oricum, la dacoserv am observat ca nu prea stiu dinainte sa iti spuna cat costa, la revizia de 30.000 mi-au spus ca o sa coste vreo 2 mil, si acostat ceva mai mult, acum mi-au zis ca o sa coste 15-16 mil, si a costat doar 10. in orice caz, mie mi-a convenit ca a fost mai putin...
mitzaciobanu
Eu am intrebat pe e-mail cat costa revizia la ASV Auto Brasov si raspunsul este 211 euro. Placutele de frana costa in plus 260 lei. Presupun ca preturile nu contin TVA...
florinel_lva
ce contine kit-ul distributie?
role,curea si mai e si altceva?
DomnulK
da, ce contien kit-ul de distributie? ce tre sa urmarim la meseriasii din zervice cand il schimba...ca ma apropii de 60.000 si sunt in dubii daca o fac sau nu...ma refer la schimbarea distributiei. sincer mi-e frica de aceasta operatie...sau mai bine zis de cei care o fac!
Cossty
QUOTE(george_moga @ 2 Feb 2007, 09:50)
cautarile mele au dat rezultate
am gasit la un service in ploiesti revizia la 60k cu 7,5 milioane(fara placute de frana care ma mai costa inca vreo 2,5 milioane)
*




Da un telefon si la Nicogel Plopeni si intreaba si acolo cat e revizia la 60k. S-ar putea sa iesi mai ieftin si baietii fac treaba buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.