Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trepidatii la turatii mai mari
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
galeo
Mi se intampla ca in orice viteza,probabil pe la 2000rot/min(nu am turometru) dacia mea incepe sa trepideze sau sa dea in nas in termeni mai populari,asta intamplanduse in orice viteza.Stie careva care ar putea fi cauza?(exclusa varianta nivelului mic in carburator pentru ca am verificat si e ok)
argon
Un tampon rupt la motor ori cutie?!
Muttley
Fisele. Daca-s vechi, schimba-le. Daca nu, mai asteapta pareri.
mihai0070
pai hai sa vedem daca ai turatie de 2000 cand trepideaza.... adica in a 2 a ce viteza ai cand incep trepidatiile si acelasi lucru cu a 3 a ce viteza ai cand incep trepidatiile...
galeo
Nu am turometu si poate nu m-am exprimat prea bine;de fapt nu e trepidatie ci da in nas ca si cand ar fi infundate jigloarele.Aceste simptome apar cam la 2000 rot/min indiferent de viteza in care se merge

Poate fi fiisa centrala pt ca uneori cand o mai ating din intamplare ma curenteaza?
mihai0070
Pai daca da in nas inseamna ca ii vine benzina putina si daca mergi pe GPL la fel .... alta explicatie nu este ...daca ii dai talpa la fel face .... sau trepidati aeste pe o plaja mica de turatie intre ce viteze adica la 30 pana la 35 sau pana la 40 ....intelegi
tgg2k
pot fi mai multe cauze dar cea mai probabila e ca una din fise e dusa sau poate chiar doua. un set de fise gasesti de la 15 RON in sus iar de bujii de la 10 RON in sus.

mergi la magazin, le iei si le schimbi si vezi daca mai face. oricum dupa cum zici ca te curenteaza daca o misti un pic inseamna ca mai devreme sau mai tarziu va trebui sa le schimbi. iar daca ai ceva resurse financiare ia si un capac de delcou si poate chiar si o platina (daca nu cumva ai aprindere electronica).

bafta
Pedro
QUOTE(tgg2k @ 21 Sep 2006, 09:44)
pot fi mai multe cauze dar cea mai probabila e ca una din fise e dusa sau poate chiar doua. un set de fise gasesti de la 15 RON in sus iar de bujii de la 10 RON in sus.

mergi la magazin, le iei si le schimbi si vezi daca mai face. oricum dupa cum zici ca te curenteaza daca o misti un pic inseamna ca mai devreme sau mai tarziu va trebui sa le schimbi. iar daca ai ceva resurse financiare ia si un capac de delcou si poate chiar si o platina (daca nu cumva ai aprindere electronica).

bafta
*




Vezi cum faci poate iei foc cu fisele alea , care mai devreme sau mai tarziu or sa gaseasca niste vapori de benzina, schimba-le!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.