Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina la portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
bolidu
Acum cateva zile mi-am pus si eu lumina in portbagaj cu 2 becuri puse in margini in plasticele alea de langa boxe a iesit beton dar mi-a zis cineva ca la faza asta imi iese din garantie ca am umlat pa partea electrica a masini si m-am cam speriat putin voi stiti ceva in legatura cu asta ?
i96nds
Asa e. Insa daca ai vreodata vreo problema la masina si mergi la service (mai ales daca e pb la partea electrica) atunci scoti si tu lampa aia inainte de a ajunge la service.
bolidu
Pai mai am vreo 1000 Km si tre sa ma duc la verificare sa le dau jos sau nu se uita aia prin portbagaj ?
Cr|sTy
in ziua cand trebuie sa te duci le scoti...mai bine nu te risti...nu trebuie sa le dai motive celor de la dacia sa caomenteze
darius
niste poze ceva? biggrin.gif
bolidu
O sa pun si niste poze, cred ca sapt viitoare pentru ca am aparatul la un prieten plecat in concediu ... sad.gif
GABONE77
nu se uita nici dracu ca ai tu 2 becuri acolo si sa sara aia de cur in sus ca pierzi garantia. oricum poti sa le scoti. e misto sa ai lumina in portbagaj... happy.gif
rotuning
Mishto, eu am pus in gaura aia din tabla din dreapta, iar interupatorul pa unul din tampoanele hayonului
bolidu
Fratilor alta intrebare ... eu aveam lumina in porpagaj pe pozitie fara intrerupator, adica statea aprinsa tot timpul, si acuma vreau si eu cu intrerupator si intrebarea este de unde sa iau plusul (+) ??? Ca minus fac eu rost biggrin.gif
rotuning
eu am din plusul de pozitie de la unul din stopuri..dar am interupatorul unde am scris mai sus => se aprinde doar cand ridic hayonul
bolidu
Da fratica te inteleg, dar eu vreau sa se aprinda lumina fara sa mai aprind si pozitiile. Intelegi tu ?
rotuning
plus permanent din baterie!?!
cristi.r
Pai, e mai bine sa ai lumina portbagajului pe pozitie, ca o masura suplimentara de protectie ! Daca din cine stie ce motive ti se defecteaza intrerupatorul ala si ramane becul (becurile) aprins(e) ? Sau, ma rog, mai spune un motiv pentru care vrei sa faci asta ...
bolidu
Pai ROTUNING nu vreau sa fac 100 de fire prin masina ... si MAO nu e incomod sa aprinzi si pozitiile daca vrei sa umbli la porpagaj noapte ? Asa decat ridici haionul si gata ! cool.gif
cristi.r
Pentru mine nu este chiar atat de incomod, ca doar nu dau ocol unui autotren de 20 m lungime !!! Dar, este optiunea fiecaruia sa faca ce vrea ... succes !!

"+" permanent pe acolo n-ai sa gasesti, pentru ca toata instalatia electrica de la spate este comandata de la sofer, asa ca daca vrei sa ai "+" permanent, trebuie sa ti-l aduci singur din fata.
rotuning
pai nu faci 100 de fire: aduci unul de la baterie in intrerupator si unul de la intrerupator la bec...minus ai zis ca gasesti......cu restu' de 97 faci ce vrei.
si mie imi e incomod dupa ce scot bagajele din portbagaj sa ma duc sa sting pozitiile...cu 3 geamantane in brate....si a propos de ce a zis MAO..asa e ...se mai strica intrerupatorul...da' al meu se strica in sensul ca nu mai inchide, deci lumina ioc....
b64chr
Plus permanent nu este numai la baterie. Se gaseste si in cutia de sigurante, la radio, la alarma.
Plusul permanent are avantajul ca nu mai ai treaba cu pozitiile.
Dezavantajele sunt ca se aprinde si ziua, trebuie sa aduci un fir din partea din fata a masinii si exista riscul sa-ti consume bateria daca se defecteaza intrerupatorul si ramane aprins.
rotuning
daca pui intrerupatorul ca la mine, e mai putin probabil sa ramana becul aprins, pentru ca atunci cand hayonul apasa pe intrerupator, acesta DESCHIDE circuitul. Problema e, cum am zis mai sus, ca nu intotdeauna cand ridic hayonul circuitul se inchide, pentru ca face contact imperfect si atunci trebuie sa misc putin de el pana inchide circuitul si aprinde becul....
eu nu am tras plus permanent pt ca am facut chestia la repezeala, n-aveam prin portbagaj decat un fir scurt etc. Vreau sa trag si eu plus permanent si sa leg intrerupatorul si in alarma.
bolidu
ROTUNING niste poze deva ? O sursa de inspiratie ?
rotuning
asa e acum la mine, dar ti-am zis ca vreau sa schimb. Deci:
in prima poza e becul aprins
in a doua pozitia intrerupatorului cand becul e aprins (circuit inchis), hayonul e ridicat
in a treia pozitia intrerupatorului cand becul e stins (circuit deschis), hayonul inchis
in a patra firul albastru legat la plusul de pozitie dreapta (fir din mufa tot albastru) iar capatul celalalt la bec
in a cincea pozitia intrerupatorului vazut din afara portbagajului, adica acolo unde vine tamponul de cauciuc de la hayon
in ultima pozitia becului in tabla portbagajului si firele
deci: intrerupator actionat de tamponul hayonului
bec in gaura ovala din tabla portbagajului (dreapta)
fir albastru - plus pozitie dreapta
fir gri - intrerupator
masa - caroseria
vreau:
sa schimb intrerupatorul - exista modele mai misto, care se insurubeaza si astfel pot pune si silicon ca sa nu rugineasca tabla unde am dat gaura
sa schimb plusul, adica sa aduc permanent
sa schimb becul, adica sa pun albastru
sa mochetez portbagajul, mascand astfel si firele
bolidu
Da frumos ! Planurile le cam am si eu dar diferenta e ca eu vreau rosu ca masina (rosu toreador). Ai grije la intrerupatorul ala, fa-i ceva ca deja a inceput sa haleasca rugina. Eu o sa ii pun intrerupatorul in plasticul ala unde este boxa pe spate in asa fel incat sa atinga chederul hayonului de el si sa deschida circuitul. O sa incerc sa pun si niste poze. Pace ! aaa si fa ceva cu rugina ca e belea !!!
rotuning
pai o sa schimb intrerupatorul cum ti-am zis si atunci ma ocup si de tabla. M-am gandit si au la faza cu chederul, da' mi s-a parut mai sigur asa.
bolidu
Maine daca e timpul frumos ma apuc de ea sa vad ce o iesi tongue.gif o sa pun si niste poze.
free_fiber
Bai baieti, evitati pe cat se poate sa gauriti tabla! Eu am avut door-switch montat la portbagaj exact ca in poza lui ROTUNING (gaura facuta de imbecilii de la alarma) si in scurt timp a ruginit si nici switchu n-a mai mers. Ulterior am mutat butonul pe partea aia de plastic pe care se sprijina polita (butonul este apasat de kederu geamului).

Gaura ramasa in tabla a fost astupata cu fibra de sticla si vopsita.

P.S Acea zona in care a montat rotuning butonul este facuta ca tampoanele de cauciuc ale hayonului sa stea cat mai feste (altfel hayonul va incepe sa troncane).


Edit: incercati si voi sa luminati portbagajul cu o bagheta de leduri (de la Dsign daca nu va pricepeti s-o faceti) ascunsa sub polita.
bolidu
Asa as vrea sa fac si eu Free_Fiber. Niste poze, o schema ceva ?
free_fiber
Atasez cateva poze ce ilistreaza procesele de astupare si vopsire a gaurilor ramase de la door-button-urile hayonului si capotei motor. Se poate observa cum era inainte si cum e acum (gaurica de la capota motor).

Am pus si o poza cu door-button-ul pe care l-am montat eu la hayon (nu e prea stralucita poza, dar va puteti face idee macar despre locul de amplasare).
marius80_eugen
Eu folosesc un neon pentru iluminarea portbagajului si este super suficient . icon_mrgreen.gif
bolidu
Bai MariusEugen cam multe zici ca ai tu pe masinuta aia a ta dar poze de la tine eu nu am vazut nici una. Daca ai poze pe undeva si eu nu le-am gasit sorry si indruma-ma pe calea cea dreapta ...
cation
unde gasesc si eu un neon pentru portbagaj ?
marius80_eugen
Sincer poze cu ce am prin masina nu am de gand sa pun ... pentru sfaturi mai multe si idei exista cluburile si duminicile pierdute !
Neonul este unul de calculator cu alimentare la 12 V direct , caruia i-am facut un comutator dublu si pe - si pe + , se alimenteaza de la un mic amplificator si merge numai cand este dat drumul la amplif . Deoarece nu am nevoie sa se aprinda si ziua sau cand stau cu portbagajul deschis chiar si noaptea ... am pus comutator si partea buna este ca si daca il uit aprins , in momentul in care iau fata de la mp3 se sting toate ! blush.gif adica i-am facut si protectie anti-gura-casca ! icon_mrgreen.gif In aprox 10 sec ajunge la intensitate maxima si lumineaza destul de f tare incat sa vezi inca vre-o 2-3 metri pe langa portbagaj . Partea de efecte speciale se observa cand se asculta muzica mai tare icon_mrgreen.gif . Ideea este ca lumina este disipata uniform , neonul si intrerupator nu se observa la prima vedere localizarea lui . Partea si mai buna este ca fiecare isi poate alege ce lumina isi doreste in portbagaj in functie de culoarea masinii si a altor " gadgeturi" adiacente ! Initial luasem o lampa de interior ... dar nu se compara efectul blush.gif .
bolidu
Vin si eu cu pozele referitor la instalatia de lumina in portbagaj. Am intarziat ceva cu ele dar sper sa va fie de folos ! Pozele nus` asa de clare ...... dar sper sa intelegeti .
danygaro
Am pus si eu lumina in portbagaj. Am preferat sa o montez pe lumina pozitie, era mai usor, si nu imi cade mana sa aprind pozitiile cand umblu in portbagaj. In plus, intrerupatorul este "ascuns" in spatele acelei table din partea dreapata a portabagajului (intre ea si contraaripa dreapta), nu se vede, il aprind pe pipaite. Si se "asorteaza" si incadreaza perfect cu mocheta si capitonajul portbagajului. Voi pune poze.
george_slz
De ce nu pui aprinderea luminii in portbagaj pe intrerupatorul alarmei sau al plafonierei. Folosesti 2 diode si izolezi circuitele de masa intre ele.
bolidu
danygaro sa nu le si uiti aprinse ca ai puso` !
semic
Mi-am pus si eu lumina in portbagaj. Am luat o lampa plafoniera de la o Dacie berlina care are un comutator cu 2 poziti si am tras un fir (+) de la baterie si (-) l-am pus la un intrerupator pe tamponul portbagajului. Cand e portbagajul deschis se aprinde (fara a fi nevoie sa aprind pozitiile sau altceva) dar pot sa il si opresc ziua cand nu am nevoie de lumina. Riscul sa il uit aprins este nul, pentru ca in momentul in care inchid portbagajul se intrerupe si circuitul. Atasez cateva fotografii...
free_fiber
Semic, pune si tu o siguranta ca nu se stie ce se poate intampla. Pune-o cat mai aproape de baterie.
semic
Un sfat bun si o sa-l pun in practica cat mai repede, ca am patit-o cu altceva si am vazut cat de utila a fost o siguranta pusa unde trebuie...
Chipu
Dar de tras un fir de la iluminarea din interios care orcum se aprinde la deschiderea portierei sau porbagajului de ce nu?
Eu asa am facut, tras pe sub plastice, nu se observa nimic, "ca din fabrica"
marius80_eugen
Sau se pune un neon de culoare preferentiala si se ofera o culoare feerica in portbagaj . icon_mrgreen.gif Se unde se alimenteaza ? Pai d eunde se poate si apoi se pune un intrerupator la el .
m_iulian2000
in primul rand salutari la toata lumea, asta este primul meu post, sunt posesor de solenza din ianuarie a.c. (cadou... blush.gif ) si totodata incepator..(foarte!! - dat examen si luat pe 22.03.07 wacko.gif ).
pe scurt vreau si eu lumina in portbagaj... un neon ceva... so... please help unsure.gif :
cum sa fac?
as vrea sa-l leg (afon ce sunt...) de la plafoniera. a facut cineva asa ceva? cum?
tiestob
salut tuturor,

am o intrebare pt voi ... la ce turatie a motorului am cuplu maxim (cand intre toti HP )???

ionelpopa83
QUOTE(m_iulian2000 @ 24 Mar 2007, 23:44)
in primul rand salutari la toata lumea, asta este primul meu post, sunt posesor de solenza din ianuarie a.c. (cadou... blush.gif ) si totodata incepator..(foarte!! - dat examen si luat pe 22.03.07 wacko.gif ).
pe scurt vreau si eu lumina in portbagaj... un neon ceva... so... please help  unsure.gif :
cum sa fac?
as vrea sa-l leg (afon ce sunt...) de la plafoniera. a facut cineva asa ceva? cum?
*



am sa incerc sa-ti prezint cea mai simpla varianta pt lumina in portbagaj:
- cumperi una bucata plafoniera (sau oricea alta sursa de lumina gasesti pe la magazinele de profil), de preferinta sa aiba intrerupator incorporat
- aplici sursa de lumina pe tabla din partea dreapta a portbagajului, pt ca acolo ai deja data o gaura si nu mai trebuie sa dai alta
- conectezi sursa de lumina la mufa care alimenteaza stopurile spate partea dreapta prin intermediul a 2 fire de aprox 30 cm , mufa are 5 fire (din cate imi amintesc) primele 2 de sus sunt alimentarea pt becurile de la pozitii

Dezavantaje:
- trebuie sa apesi de fiecare data un buton cand ai nevoie de lumina, si din nou cand nu mai ai (asta daca nu iti montezi un intrerupator suplimentar, care actioneaza la deschiderea portbagajlui)
- trebuie sa ai becurile de pozitie aprinse

Avantaje:
- timp redus al operatiei de montare aprox 5 min
- nu exista posibilitatea sa uiti lumina aprinsa in portbagaj , asta daca nu lasi pozitiile aprinse
- costuri scazute aprox 10 ron o plafoniera (are un design mai placut)

PS : iti doresc sa porti masinuta sanatos si fara evenimente , si spor la treaba
benkenobi
am tras alimentare de la lampa de pozitii din spate stanga, am montat pe suportul boxei stanga spate o plafoniera de berlina cu intrerupator. efectul este urmatorul: la lasarea noptii aprinz pozitiile, deschizi portbagajul si comuti intrerupatorul plafonierei pe pozitia on-gata lumina!
BoomPunk
La mine s-a rezolvat cu iluminarea din portbagaj in urmatorul fel:am luat din carrefour(nu fac reclama,n-am de ce,spun doar exact de unde am luat)2 plafoniere micute cu intrerupator,cu autoadeziv pe spate,au cam 10-12 cm lungime,3-4 cm latime,s-au lipit perfect pe tabla in ambele parti.Firele,au fost trase pe sub placa haionului,prinse cu agrafe de plastic,alea care se folosesc si la prinderea capacelor de roti,dar nu la fel de mari....Am dat plasticul ala de pe stalpul fata-stanga jos,acolo am gasit firele de la plafoniera,cu un aparat de masura am intepat firele,asa am descoperit care e firul care face ca becul sa se aprinda cand e portbagajul deschis,ptr. ca am si acolo contactor pentru alarma,asa incat dupa ce am conectat firele,am izolat cat am putut mai bine totul,am tras firele pe sub chederele de la usi si bagate bine in asa fel incat nu se vede nimic,am reusit ca acum cand deschid portbagajul,sa se aprinda automat lumina o data cu plafoniera,ceea ce nu ma deranjeaza,oricum se aprindea ea si asa cand se deschidea hayonul.Am lasat butoanele de la lumina portbagaj pe ``deschis`` ptr ca oricum se aprind numai cand e deschis hayonul,daca cumva sa zicem ca nu ar face bine legatura butonul,adica cumva hayonul nu ar presa cum trebuie contactorul,cum cuplez alarma incepe sa tipe,asa imi dau seama ca ceva nu e ok.Deci....cei care au rabdare sa faca asa,cred ca si asta e un mod de a avea lumina in portbagaj.Si credeti-ma chiar am destula lumina cu 2 becuri acolo.
george_slz
Ca sa nu urle alarma, trebuie sa izolezi circuitele intre ele. Si asa, folosind 2 diode, una care sa conduca curentul care trece prin circuitul de iluminare, si apoi una pt curentul ce vine de la alarma si se inchide prin intrerupator la masa. De asemnea, cand inchizi portbagajul si se deschide intrerupatorul, atunci circuitul de iluminare se va inchide prin circuitul alarmei, generand functionare defectuoasa si consum de curent prin becuri.

Deci solutia: 2 diode montate cu sensul ce conduce curent spre masa si merge perfect!
toto
QUOTE(tiestob @ 25 Mar 2007, 13:52)
salut tuturor,

am o intrebare pt voi ... la ce turatie a motorului am cuplu maxim (cand intre toti HP )???
*



salutare si tie, voinicule...
ce legatura are asta cu lumina in portbagaj... excl.gif

toti HPi (75 la 5500 rot/min) nu (prea) "intra" la cuplu maxim (cam 128 la 2800 rot/min)...gasesti graficele de cuplu si putere pe aici, cu putina vointa...
imi pare rau sa te anunt, dar tu nu folosesti nici jumate din herghelie in mod normal...doar daca mergi cu 5500 rot/min...asa ca poti sa-i faci salam pe ceilalti Hi...blink.gif
benkenobi
poza cu lampa din portbagaj. alimentarea este de la pozitia stanga spate, firele sunt trase pe dupa contraaripa, astfel incat nu se vede nimic.
negrucvj
solnita mea a avut alarma, care s-a defectat din exe motive, si mi-au ramas intrerupatoarele. Daca fac legatura la intrerupatorul de la portbagaj se va aprinde lumina odata cu cea din masina. Daca da cum as putea face sa se aprinda numai atunci cind deschid port. si nu atunci cind deschid portierele?
dj_sweat
Link
garlic_dog
Am cumparat o regleta cu trei leduri verzi de la un magazin local, cela la vreo 5 ron si am legat-o pe firele de pozitie de la lampa stop stanga.
Iata rezultatele>
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.