Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imi tremura masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
randomm
Problema a inceput w/e trecut la jumatatea traseului Iasi - Pd Iloaiei. Masina a inceput sa tremure, dar nu stanga/dreapta ci in sus si in jos, face ca o barcuta. Tremuratul se manifesta indiferent de viteza si eu as spune ca e de undeva din stanga-fata. Cand am ajuns acasa mi-a spus un vecin ca imi facea urat roata stanga-spate, cand am fost la echilibrare, au gasit baietii o deformare pe partea de rulare, am schimbat roata cu totul si le-am echilibrat pe toate. Problema a disparut... cam o ora. Azi a inceput sa se manifeste la fel de violent ca in w/e. Are cineva idee de la ce poate fi? Mentionez ca azi se auzea periodic si un fel de trancanit sub masina, in fata.
Pedro
Ar putea fi destul de probabil amortizoru, de fapt lipsa aportului sau. S-a dus ori dracului de tot ori s-a rupt de undeva dar sa-ti spuna altii care stiu mai bine de pe aici.

Aaaaaa, stai un picut deci e de la roata. Pai poate ai pus o roata mai rea decat cealalta.
didosdoru
100% amortizorele sunt de vina.Nu mai au nici un efect,masina se leagana pt ca oscilatia arcurilor nu este oprita de nimic.Daca pui o muzica adecvata s-ar putea sa-ti placa senzatia.Unii cheltuie o groaza de bani sa obtina efectul de "barca pe valuri". wink.gif ras hohote.gif
Giurisici Fabian
vreo galma la un cauciuc eu am avut pana sa cumpar cauciucuri noi un cauciuc pe fata care a facut galma pe interior si imi tremura volanul .
ilikecheese
Scuazti ca intervin, dar am si eu o problema asemanatoare: cand pun frana si incetineste masina, la viteza mica simt in masinca o miscare in hopuri(cand maitare cand mai incet), de asemenea am observat si o miscare laterala tot in acelasi timp. Aveti idee ce poate fi?
mirceas
pe ce parte trage? probabil ca pe partea aia e discul frana ovalizat.
randomm
QUOTE(didosdoru @ 21 Sep 2006, 19:23)
100% amortizorele sunt de vina.Nu mai au nici un efect,masina se leagana pt ca oscilatia arcurilor nu este oprita de nimic.Daca pui o muzica adecvata s-ar putea sa-ti placa senzatia.Unii cheltuie o groaza de bani sa obtina efectul de "barca pe valuri". wink.gif  ras hohote.gif
*



Amortizoarele pe spate cred ca sunt ok ca m-am uitat la ele cand am facut echilibrarea la roti. Pe fata, parca ar fi putin mai lasata masina pe partea soferului, o sa ma uit azi si pe fata. Oricum pe spate, am vazut ca mi-au ramas amintire de la fostul propietar inaltatoarele de cauciuc si prelungitoarele aferente de telescop, precum si arcuri de fata. Este putin radmasa.gif mai ridicata masina, mai ales ca eu nu o folosesc pt carat greutati sau pe drumuri de tara (oricum la ora actuala nu imi mai permite nici garda la sol pe fata sa ma bag oriunde). Azi si maine o sa dau jos toate rotile si o sa incerc sa imi dau seama de unde e problema, ca parca nu m-ar trage inima sa dau acum 3.5 milioane pe 4 cauciucuri, prefer sa mai stau putin pana se mai apropie iarna.
argon
Ridica pe rand rotile spate, si invarte, uita-te din spate in timp ce se invart,

Presupun ca ai opturi , ca bicicleta,e de la punte, la viteze mari risti sa-ti zboare roata cu tambur cu tot, rezolva-te ca esti pericol public wink.gif
tgg2k
@randommaici pe forum ziceau colegii nostri de o metoda simpla si rapida de a afla daca sunt duse amortizoarele sau nu... pt fiecare parte, te apesi pe aripa si apoi ii dai drumul dintr-o data... daca oscileaza mult (adica miscarea sus-jos se repeta de vreo 3-4 ori) inseamna ca e dus. la masina mea, nu au fost schimbate amortizoare si/sau arcuri si cand am facut acest test, dupa ce am lasat-o s-a ridicat masina un pic mai sus decat pozitia normala si apoi a revenit direct in pozitia intiala... nu e barca si nici nu ma scutura la fiecare groapa, sau mai bine zis, eu inca mai am incredere in ele.

@ilikecheese daca trage intr-o parte si simti hopuri la franari, s-ar putea sa ai probleme la un disc care sa se fi ovalizat si/sau poate chiar cauciucul sa nu fie bun. cum zicea si Argon, ridici pe cric masina, si invarti de roti, incearca sa vezi cauciucul daca are opturi. iar la rotile din fata tot asa faci numai ca asculti roata, in mod normal ar trebui sa nu agate... daca agata, sau mai bine zis daca auzi ca freaca metal pe metal e ovalizat discul. unul nou (cica) de uzina e 65 RON. iar un set de placute parca erau vreo 45 RON (insa nu sunt chiar sigur).

bafta
sgd_21
Salutare

Am si eu o poblema foarte delicata. La fel ca si la cativa de pe aici imi franeaza masina in valuri la viteze mici cand opresc. La viteze mari imi tremura pedala.
De ce este asa de delicata problema, discurile sunt noi si in garantie de 2 luni schimbate la Dacoserv (cel mai nasol service), am fost la ei la garantie au facut niste teste pe stand si ies in limitele normale ovalizarile.
Cu toate astea imi bate pedala si franeaza in valuri, ei zic ca ar putea sa fie din rulment sau suportul pe care se prinde discul !!!!!!!!!
Dati-mi o idee ce ar putea sa fie ??? a mai avut cineva problema asta ???
mirceas
salut,

rulmentii mai putin probabil, la un astfel de comportament ar trebui sa faca si galagie, ceea ce probabil ca nu ai sesizat. si manopera proasta la discuri poate fi de vina... dar asta poti vedea dand jos rotile si verificand starea lor.
sgd_21
Manopera la discuri este buna ca am fost inapoi cu ele la garantie si le-au verificat din nou si se pare ca sunt in regula.
Am uitat sa precizez ca se aude un zgomot din dreptul rotii cand merg incet 3 Km/h adica cand incetinesc, indiferent daca calc frana sau nu. Zgomotul e de tipul "clamp" la fiecare 2 sec la viteza precizata mai sus..... de la ce poate fi, rulmenti sau planetare sau bucseraie sau alte alea care mai sunt pe acolo ?????

Planetarele sunt in garantie luate de la tunari reconditionate.
pvd2010
Salut. Dupa parerea mea cand tremura pedala poate fi si de la ovalizarea tamburilor nu doar a discurilor, iar zgomotul ce se aude din 2 in 2 sec poate fi de la discul de tabla (ce joaca rol de aparatoare) si care s-a strambat putin.. nu stiu cum ii zice denumirea oficiala.
Zaheiu
Mi-a zis un mecanic ca discul trebuie sa fie putin ovalizat din fabrica pentru a departa placutele.
randomm
Se pare ca am rezolvat problema, cel putin deocamdata nu se mai manifesta tremuratul. Am dat jos ambele roti pe spate si am scos inaltatoarele de la telescoape, le-am lasat pe alea de cauciuc de la arcuri. Telescoapele sunt bune, arcul de partea pasagerului este ceva mai rigid, acum astept o tura de bani si cred ca o sa schimb arcurile pe spate. In rest, totul este in regula la rotile din spate, sau cel putin asa a spus mecanicul care a stat sub masina smile.gif. Esential este ca nu se mai manifesta si asta e bine, un alt aspect care ma bucura este ca acum am o garda la sol normala si pe spate. Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri, si poate cand o sa termin de reparat la ea o sa prezint cateva poze cu copilasul meu, care incepe sa functioneze normal, in mare parte datorita acestui forum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.