Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie metalica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mirceas
va salut,

totul merge ok, dar am un zgomot la motor ca o bataie metalica (taca-taca-taca...). eu am identificat-o in zona carburatorului dar nu sunt 100% sigur.

nu e capat de lume, dar alte motoare nu fac zgomotul asta.

voi stiti ce ar putea fi, unde m-as putea uita?

poate e de la culbutori?
argon
vezi culbutorii, sau eu am patit tot asa ceva, dar era scutul de la electromotor, la care se rupsese o ureche si batea.
sddragos
Ca sa nu mai deschid un topic, la mine se aude un zornait in zona delcoului. ce e nasol e ca se aude in habitaclu si e foarte suparator. De unde poate fi?
vi_escu
La una din masinile de la munca capacul de la culbutori fusese atat de strans incat se deformase si bateau culbutorii in el! (la cilindrul 2)
mirceas
o sa verific si scutul de la electromotor... capacul de la culbutori nu a fost strans pentru ca nu s-a umblat la el de mult timp.
galeo
vezi sa nu ai vreun suport rupt la motor
eXtenSion
Si la mine (injectie) se aude tot un sunet asemanator, dar apare doar la relanti.


TZiC TziC TziC TziC TziC TziC cat puteti sa cititi de repede smile.gif).
FLP
Reglati tachetii... parerea mea
mirceas
scutul la electormotor e ok, mai ramane sa reglezi culbutori etc. baietii la care merg eu sunt foarte ocupati (vine iarna si toti isi pregatesc masinile), sper sa gasesc pe cineva care se priceapa si face treaba buna.

nu cred ca e vre-un suport rupt la motor (nici la cv, a fost recent data jos), stiu ca e lasat putin pe dreapta dar la o verificare mi-au zis ca nu e o problema.

multumesc de sfaturi.
vyper
bataile astea dupa parerea mea ar putea fi din 2 cauze! in primul rand sar putea sa fie tachetii...si in al doilea rand sar putea sa fie probleme de la arborele cotit...sa fie linia dusa...tachetii se regleaza cat de cat usor...la linie ....mai bine o lasati asa icon_mrgreen.gif numai bine!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.