Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetara buclucasa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
zdrengro
Salut!
Am cautat pe link-ul planetare, dar nu m-am lamurit cu urmatoarea problema- am o planetara pe stanga cam buclucasa, adica atunci cand sunt singur nu bate deloc, cum incarc masina pe spate incepe sa bata la drum drept, la viraje dreapta si la accelerari...
Am ridicat masina si am tras de planetara, intr-adevar am un joc mic in partea dinspre cutie...Planetara este rectificata acum un an si am cam 10.000Km cu ea...
M blink.gif -am dus inapoi la mecanic cu masina si zice ca nu este planetara defecta, ci ca are joc in cutie...Sa fie adevarat? Am auzit ca se poate sa fie un joc la diferential? Nu ma prea pricep la cutii (masina este berlina din 1997 in 5 trepte), asa ca va cer voua parerea- si nu uitati vreau sa stiu cat mai pot sa merg asa cu ea fara probleme de siguranta!
Va multumesc!
tgg2k
da, poate fi de la cutie dar poate fi si capul de la planetara. presupun ca nu ai acum "timp" sa cumperi o planetara noua incearca sa gasesti un cap de planetara, chiar si SH sunt unele mai vechi care sunt foarte bune chiar si in ziua de azi, si mergi cu el la cineva care sa il schimbe, desi e destul de usor daca stii cum si e destul de rapid daca ai si unde (adica un garaj cu groapa) si toata treaba poate fi un 50 RON si scapi de probleme.

desigur, e un risc pe care daca vrei ti-l asumi sau nu pt la fel de bine poate sa nu fie planetara de vina si atunci dai banii degeaba iar ca timp... un mecanic bun poate schimba capul acela in 1h lejer (cu pauza de tigara si cafeluta).

daca e diferentialul dus, dureaza cam 5 ore pentru desfacut cv, schimbat dif si pus la loc... desigur, daca esti sigur ca ala e dus ca daca nu, trebuie sa identifici problema si apoi sa schimbi piese in ea, si dureaza mult mai mult. daca te ajuta, un diferential pt cutia ta parca e la 80 RON nou (nu de uzina, nu SH si de calitate indoielnica).

oricum, mai fa cateva investigatii, macar mai asteapta cateva sfaturi de la colegii forumisti si apoi baga bani in ea. eu nu ti-as recomanda sa mai circuli cu ea asa din simplul motiv ca daca cedeaza diferenmtialul, va trebui sa schimbi toata cv, iar una SH in 5 e de la 500 RON in sus (si se gaseste destul de greu) iar una de uzina e 2400 RON, binenteles pentru modelul tau.

bafta
rs44
Tinand cont de anul de fabricatie e foarte posibil sa fie varza si planetara(mai ales daca ai refacuta) dar si cutia!
dar totusi eu cred ca este de la planetara!
multa bataie de cap!
mirceas
ca sa nu mai deschid alt topic, am cam aceeasi problema. recent am reparat cutia (schimbat rulmentii). de atunci in curbe (mai ales la dreapta) bate ceva (boc, boc, boc) dar nu foarte mult. la fel parca si la accelerari (initial bate si apoi tace).

va dati seama ca fiind data jos cutia, capetele au fost verificate, stifturile, jocuri...

nu mai am timp si rabdare sa merg la service. ce se poate intampla daca merg asa?
Alex G.
Pai la mine e pe dos decat spune initiatorul topicului. Cand sunt singur in masina bontane planetara dreapta in curbe, doar cand accelerez si ocazional la drum drept cu precadere la deal. Cand mai sunt cu cineva pe locul de langa sofer nu bate nici un curbe nici la drum liber.

Cate Dacii, atatea probleme; ba chiar mai multe.

Alex
colombina29
Parere: 1. Daca ti-a desfacut planetara si nu ti-a mai pus-o inapoi EXACT cum a fost, adica s-a schimbat pozitia dintilor la capatul dinspre roata, adio silentiozitate! Am impresia ca sunt 3 pozitii diferite la montajul dinspre roata!
2.e normal sa bata daca esti singur in masina si sa nu bata daca este ocupat locul "mortului" - se modifica pozitia planetarei prin forta cu care este apasata articulatia pe partea dreapta!
raptordivx
Ce implicatii are o planetara care se rupe in mers .. sau se defecteaza daca nu are cum sa se rupa ? Am un coleg de munca a carui planetara bate in asa hal incat se zguduie masina cand vireaza stanga .... planetara busita e pe partea dreapta. Eu i-am spus ca nu e de bine dar el a zis ca decat sa dea banii acum mai bine asteapta pana se strica de tot. Ma gandesc in sinea mea ca face o mare prostie .. eu nu am patit si nici nu stiu pe nimeni sa fi ajuns cu planetarele pana sa se rupa .. deci ce i se poate intampla ..sa il lamuresc ca nu vreau sa fiu in dreptul lui cand iese cu masina aia pe strada.
bygy007
ce sa se intimple in cel mai fericit caz masina ramine fara tractiune acelasi lucru cind o roata intilneste o portiune de gheata deci o poate misca impinsa sau tractata biggrin.gif
ciubex
Eu am patit-o cu o planetara rupta pe stanga.
Masina era parcata langa bordura, intr-o parcare laterala, am vrut sa plec de pe loc cu viraj stanga pentru a intoarce, drumul la mijlocul dintre benzi in zona respectiva este mai inalt, avand o cocoasa, astfel din pozitia in care eram ar fi trebuit sa urc putin, in mod normal un asemenea urcus este nesemnificativ, ei bine, in cazul meu senzatia era ca imi patineaza masina, plus niste miscari bruste insotite de pocnituri cu frecvente in functie de turatia motorului.
Nu am stiut de ce nu vrea sa imi mearga cu fata, cu spatele mergea oarecum bine.
Dupa ce am adus-o la loc in pozitia de parcare si am inceput sa ma uit pe la motor si pe la altele, cineva mi-a sugerat ca s-ar putea sa fie de pe la o planetara rupta, intr-adevar planetara de pe stanga era rupta.
Partea mai ciudata este ca in partea stanga nu a dat niciodata semne de oboseala, zgomote sau altceva de acest gen, pe cand in partea dreapta de cand ma stiu si stiu masina se mai aude poc, poc, poc, de prin zona planetarei drepte, la viraje spre stanga.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.