Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreaj sau planetare?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
aly
Salut.
Din pacate revin pe aceasta sectiune a forumului cu o problema si anume:
la frana de motor brusca(daca de exemplu accelerez mai puternic intr-a treia si apoi iau piciorul brusc de pe acceleratie) se aude un hascait metalic(metal pe metal), in primele fractiuni de secunda. Initial am suspectat planetarele crezind ca nu mai am acele sigurante dar m-am uitat si sunt acolo. In aceste conditii eu banuiesc ambreajul desi nu patineaza, intra usor in viteza,etc.
Voi ce parere aveti?
Dacia 1310-1987-motor 1.4-cutie 5 trepte.
Va multumesc pt eventualele pareri sau sfaturi.
eXtenSion
Asa ca o saiba care se invarte repede pe un surub? Asa face si a mea. Cred ca e de la ambreiaj, dar nu stiu sigur.
vyper
vezi ca s-ar putea sa fie vrun tampon rupt pe la cutia de viteza sau pe la motor...deasemenea vezi si tobele daca sunt bine prinse...in frana de motor s-ar putea sa bata mai multe ca e smucitura aceea... wink.gif
danny_b
Cit este de nou discul?Cind a fost schimbat?S-ar putea sa fi ajuns la nituri si se aude un zgomot metalic de tabla.Oricum trebuie verificat.
vyper
daca ar fi ajuns la nituri...cred ca ar fi patinat...da omu a zis ca nu ii patineaza...nu stiu zic si io nu dau cu paru!!!
šoferistul
Unul din tampoanele cutiei sau motorului de pe dreapta este rupt ši zgomotul poate proveni de la paletele elicei ventilatorului care atinge traversa pentru scurt timp.
mirceas
asta se poate constata usor... daca e urma de frecare pe traversa de sustinere radiator.
laurtenis
ceva de genu am patit si yo si era rupt tamponu(tampoanele) de la cutia de viteze si cand puneam vrana de motor de obicei(la frana normala parca nu facea asa) imi batea cutia in caroserie sau ce o fii pacolo si mia pus tampoane(suporturi) noi la cutie si leam inlocuit si pe cele de la motor si nam mai avut probleme
aly
In sfarsit am gasit cauza acelui zgomot.
Eu mi-am scos elicea de pe capacul pompei de apa si am inlocuit-o cu un electroventilator care este cu capatul dinspre motor foarte aproape de acesta.
Ei bine la decelerari bruste sau la cuplajul mai violent al ambreajului in marscharierre motorul se inclina in fata si loveste in electroventilator.
Deasemeni cand introduc in viteza se misca destul de tare tot ansamblu motor+cutie.
Rezulta deci ca problema e pe undeva pe la tampoanele cutiei sau pe la traversa.

Am postat rezolvarea poate se mai confrunta cineva cu situatia asta.

Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.
diaconuliviu
poate si la cele de la motor.
razwy
toata chestia este de la rulmentul de presiune.am patit-o eu

razwy
chestia este ca la mine facea atunci cind eram pe loc la relanti se auzea a tabla in cutia de viteza si am fost la mecanic si era rulmentul de presiune. poate la voi sa fie altceva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.