Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motorul galopeaza cand merge pe gaz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
JKoder
Salutare.
Sunt cam nou pe aici si am si eu cateva intrebari care ma enerveaza la masinuta mea.

Nu stiu de ce dar motorul galopeaza , pe gaz.
Daca ma uit la turometru acesta creste si scade intr-un ritm anume si nu pot sa il fac sa inceteze. Mi s-a spus ca poate sa fie de la platina care e cam uzata cred ( nu ma pricep )

daca este cineva care sa ma ajute asi fii foarte recunoscator ... si cat mai detaliat pentru ca nu prea ma pricep !

Multumesc
bygy007
sal e posibil sa ai distanta mare la platina se simte acea variatie si cind este motorul in sarcina (cutia bagata in treapta de viteza )ai probleme in sensul ca apesi pe acceleratie si masina nu are forta , daca da verifica condesatorul eventual schimba-l
JKoder
Ok daca bag in viteza si merg cu masina .. am observat aceeasi problema merge dar tot galopeaza , ca la un moment dat incepe sa se bruscheze masina.
Se poate ca toata treaba asta sa fie din platina ?

Am mai observat ca motorul NU galopeaza aproape deloc cand este rece blush.gif
adumitrachy
Aprinderea e de vina.
JKoder
QUOTE(adumitrachy @ 22 Sep 2006, 13:16)
Aprinderea e de vina.
*


Hmmm aprinderea insemnand avansul ???
Ca nu prea ma pricep biggrin.gif
sefu_alx
a mea da in nas rau cand accelerez tare pe gaz dar am si cablu facut praf si doar brusc pot accelera
se poate repara sau asa face pe gaz?
SJ-03-WEN
Din proprie experienta va spun la toti cei care folositi GPL, ca o aprindere electronica face minuni.
Ar mai fi de adaugat ca pe gaz distanta la bujii sa o duceti pana in maxim 0.85 (chiar daca in prospectul de la aprinderea electronica scrie ca poate merge pana la 1mm). Ale mele sunt la 0.7. Pe benzina merg f bine si la 0.9 dar pe gaz nu vor sa mearga calumea decat la 0.7.
Mai departe avansul reglat cu metoda semnului de pe volanta, eventual ceva putin dat mai mare (aici puteti sa va jucati putin un avans mai mare si un debit de gaz mai mic, sau un avans 0 si un debit de gaz ceva mai mare).
Si ultima operatiune ar fi reglajul pe GPL facut pe analizor de gaze (asta numai dupa ce au fost puse la punct aprinderea si avansul).
Daca aveti putina ureche "muzicala" si sunteti dispusi sa consumati vreo 2 litri de gaz puteti sa faceti reglajul GPL cu metodele descrise pe forum, dar il recomand pe cel cu analizorul de gaze.

A ca sa nu uit....verificati-va carburatoarele. Dintr-un motiv anume (pe care nu-l cunosc inca) canalele si jigloarele au tendinta sa se infunde relativ repede la mersul pe gaz (din al meu am scos un fel de zgura neagra foarte fina care a aparut doar de cand folosesc GPL).

Mai adaug: daca cele de sus nu functioneaza verificati instalatia GPL, incepand cu filtrul de gaz...
Toate bune....
skija
In mers, cand accelerezi "BARAIE"... te zdruncina?... atunci cand zici tu ca bruscheaza?

daca da, verifica fisele de la bujii... una dintre ele s-ar putea sa fie busita... (dar ai grija sa pui fisele la loc in acceasi configuratie) Sterge cu shmilgher sau cu o perie de sarma extremitatile fiselo si "capu' la" bujii...

SPOR si bafta!
sobolan
cred ca ai vreo bujie care nu lucreaza bine...sau vreo supapa care nu inchide cum trebuie.....
PUTIN OFFTOPIC : cand vezi un motor de dacia pe gaz te apuca plansul uneori....acu cateva zile am desfacut un al doilea motor de dacia 1400 cu gaz pe ea si ce credeti :segmentii rupti in 2 sau 3 bucati.....gun3.gif GPL
anndi
stai tu linistit ca nu e de la GPL! un prieten a patit acelasi lucru si masina a mers toata viata pe benzina! cine stie cate milioane de km avea bietul motor. Crezi ca nemtii de prosti au pus pe Zafira GPL?
diaconuliviu
Nu neaparat; se pot sparge si de la detonatii, deci benzina proasta, avans mare, amestec sarac. Tendinta e sa se regleze GPL cit mai economic, adica a se citi "gituit", cu tot pretul mic. De aici poate o incidenta crescuta a spargerii segmentilor la GPL. In plus, undeva citeam ca pentru GPL avansul de la o turatie ar trebui sa scada in loc sa creasca. Daca delcoul e reglat pe curba de maxim a avansului si mai are si avans static marit "sa traga mai bine" se poate obtine efectul de spargere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.