Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CHINA GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
TMihai
QUOTE(ionutctn @ 20 Oct 2008, 13:27)
Ce ce nu au facut-o la boxe? Nu era mai simplu? Il tineau pe Kimi un pic mai mult: simulau o problema tehnica.

Si care e diferenta? Ar fi urlat toti ca a fost sabotat Kimi pt ca Massa sa ia 8 puncte.


QUOTE(b76bgaarh @ 20 Oct 2008, 13:35)
pai f simplu..pana la prins massa a mers ffff incet...ca se apropia si alonso dupa aia a terminat chioar in cooru lu massa......

cum credeti ca i sa spus clasamentul...etc...etc...etc...

blink.gif Huh?
sorin_f39
QUOTE(ssilviu @ 20 Oct 2008, 07:51)
Sunt suficient de destept sa-mi dau seama cand nu am cu cine sa discut. Acum cu postul asta am facut o exceptie  icon_mrgreen.gif
*


Daca erai atat de destept, nu te-ai fi coborat la nivelul meu. Dar se pare ca doar te lauzi.
Ia sa vad, mai faci vreo exceptie?

QUOTE(ionutctn @ 20 Oct 2008, 12:27)
Ce ce nu au facut-o la boxe? Nu era mai simplu? Il tineau pe Kimi un pic mai mult: simulau o problema tehnica.
*


Nu. In situatia data, a fost mai simplu pe pista. Si chiar si asa, Kimi stia inca de la inceput ce are de facut.

QUOTE(b76bgaarh @ 20 Oct 2008, 12:35)
pai f simplu..pana la prins massa a mers ffff incet...ca se apropia si alonso dupa aia a terminat chioar in cooru lu massa......

cum credeti ca i sa spus clasamentul...etc...etc...etc...
*


N-am inteles nimic. Fii mai explicit si ....... mai corect in exprimare.
Tomcat
Grila de start 2009:
1. Vettel
2. Alonso
3. Webber
....
8. Kimi
9. Ham
....
13. Massa
Vedem maine ce iese....
ThunderRa
3 Renault-uri pe primele 3 locuri de pe grila smile.gif Cred ca la Renault e sarbatoare smile.gif
TMihai
Cand o sa castige si Ferrari un punct o sa fiu in culmea fericirii. Imi pare rau pt Massa...chiar a mers bine pana sa traga pe stanga.
dantes
Good Vettel...bad Ferrari.... 0 puncte radmasa.gif vaaaaai.... nu-i nimic.

Forza Ferrari.

Tomcat
Cum spuneam si acum doua saptamini - Vettel.....
Bravo Vettel!
hellcat
Fara sa uitam ce-a facut Alonso pentru Renault, acum relatia scartaie.
Anul asta va trece greu pentru el, se vede ca nu-i locul lui acolo..iu.prea blazat, indiferent. Mie impresia asta mi-a lasat-o de la startul campionatului.

Bonifaciu, poate pana la urmatoarea cursa inveti sa deosebesti un monopost red-bull de unul toro rosso!...jaleee wacko.gif
TMihai
Anul asta cred ca va fi o lupta destul de dura intre Ferrari si...Force India. Forza Ferrari! Hai baieti ca se poate. Primul punct e mai greu.
b76bgaarh
capionu mohdial a lu peste......a iesit de vreo 5 ori in decor...... cine la invata pe englezu asta sa conduca pe ploaie?????

hai mclaren

astia de la fia sau tampit de tot.... de ce trebuie sa dea startul sub SC??? de ce au tinut SC pe pista 10 ture???? pana si la motociclism se alearga in conditii normale pe ploaie....ei nu inteleg ca omoara spectacolul cu toate masurile astea de kkat????
Serje
Asta ii primul sezon de F1 la care te uiti?
dantes
..e primul sezon in care ma uit si vad punctaje cu virgula...deci totul e posibil....
sorin_f39
Ferrari concureaza sezonul asta?
Bliss
Da, pe post de jaloane. sad.gif
CGDBZ
Grila de start pentru maine 18-04-2010
[attachmentid=1627613831]
sorin_f39
Am vazut accidentul lui Buemi. Nu stiu cum este posibil ca pur si simplu sa ramai fara trenul fata.

Vettel este favorit si astazi. Dar sper ca Alonso sa il incurce destul de mult. Massa este prea in spate.

17 Apr 2010, 23:18:
Pentru cei care nu au vazut accidentul lui Buemi :


dantes
blink.gif Acu' vazui si eu chestia asta.... Bai nene da' ii zboara efectiv tot trenul fata fara sa atinga nimic si fara sa faca nimic deosebit...pur si simplu...POC...strange

Dupa cum arata previziunile, cica o sa ploua tongue.gif ...Poate vedem si noi o cursa interesanta...
sorin_f39
O fi intrat si in F1 principiul "low cost"?

18 Apr 2010, 11:01:
Nu e deloc o surpriza sa vezi trei piloti motorizati de Mercedes pe podium.
Daca Alonso nu ar fi comis-o la start, poate ar fi fost mai sus de locul 4.
Schumi este doar o umbra a marelui campion.
Petrov se misca bine. Promite mult.

Doar ploaia sa mai aduca spectacol.


Forza FERRARI!
Batrānul
S-a terminat... Pe podium:
1. Button
2. Hamilton
3. Rosberg

Au mai luat puncte:
4. Fernando Alonso
5. Robert Kubica
6. Sebastian Vettel
7. Vitali Petrov
8. Mark Webber
9. Felipe Massa
10. Michael Schumacher
TMihai
Nu m-as lua dupa bou' de Miki in ceea ce-l priveste pe Schumi. Totusi are de luptat cu 3 ani de pauza, cu cei 41 de ani ai sai si cu aderenta oferita de noile dimensiuni ale cauciucurilor care nu cred ca se potrivesc de nici o culoare cu stilul lui...zic si eu.
Cat despre cursa...nu as fi sigur ca ala e clasamentul final icon_mrgreen.gif
sorin_f39
Eu nu-l agreez deloc pe Hamilton. Insa mi s-ar parea o tampenie ca sa il penalizeze pentru duelul "umar la umar" pe care l-a avut cu Vettel.
TMihai
Hamilton a mai "comis-o" si cu SC-ul pe pista dc nu ma insel.
sorin_f39
Dintre miile de tampenii debitate de miki, inca mai rad de una dintre ele: s-a apropiat Petrov de Webber, rusul fiind chiar in spatele australianului, imaginea era pe ecran, tot atunci erau afisati timpii de recuperare ai rusului pe ultimele 3 tururi, nu era afisata distanta dintre cei doi pentru ca se vedea ca sunt unul in spatele celuilalt, iar miki intreaba : cu recuperarea asta, oare la cate secunde este Petrov de Webber? radmasa.gif

18 Apr 2010, 11:34:
QUOTE(TMihai @ 18 Apr 2010, 11:31)
Hamilton a mai "comis-o" si cu SC-ul pe pista dc nu ma insel.
*


Asta chiar nu-mi aduc aminte. Daca ar fi fost asa, cred ca l-ar fi penalizat in timpul cursei.
Solon
Avem asa:
1.Alonso-mare taran-cum i-a luat fata lui Massa la boxe!
2.Schumacher-nu sunt fan,dimpotriva-ii mai trebuie timp sa dea rugina jos! Sustin ca isi va reveni!
3.Vettel-usor depasit de situatie! N-am prea inteles de ce.
4.McLaren-dubla de conjunctura! Nu mi s-a parut vreo miscare de geniu din partea pilotilor sau a echipei pe toata durata cursei!
5.Miki-bou ca de obicei! Nu am chef sa stau sa enumar imbecilitatile!
6.Comentatorii-uneori e bine sa stati cu fata in televizor,nu doar in calculator! Ati dat-o de gard de cateva ori!
TMihai
La indemnul altora am gasit si eu articolul asta despre "rugina" lui Schumi. Pt cine are rabdare sau interesul sa-l citeasca exista cateva explicatii.

QUOTE
Hirohide Hamashima, Bridgestone's director of motorsport tyre development, is a man in no doubts about what has been going on in the first three races of the season.

"Michael has struggled with the front tyre size because, as you know, we used to develop our tyres with him until 2006," he explained. "His preference is for a bigger front – a strong front – as he likes for his driving style to load the front very well and then use to get through the corner.

"If he does that with the current types, the front tyres squash over the contact patch and they can't produce the grip that he is expecting. He is having to change his driving style a little bit, to put less load on the front tyre. He has made the slip angle more gentle – and I think he has learned already because the gap between Nico and Michael is getting closer and closer."
sorin_f39
Desi Schumi ma mai intereseaza doar de dragul vremurilor trecute (data fiind plecarea lui de la Ferrari), sincer, nu cred ca forma lui slaba se datoreaza doar pneurilor. El nu mai are pentru ce sa se bata. Plus ca la 41 de ani piciorul nu mai apasa acceleratia asa cum o face la 20 - 30 de ani.
Sper sa ma insel, dar sezonul asta va dovedi daca am dreptate sau nu.
dantes
O alta cursa marfa... Nu mai adorm la curse !!! tongue.gif
nici nu am cuvinte... ham ham deja exagereaza cu stilul lui, si alonso la fel...... ma refer la pituri cand cel putin alonso ii taie fata lu' masa si il scoate pe pietris...puii mei...
Bravo vettel cum i-ai tras-o lu' ham la revenirea pe linia de la standuri tongue.gif

Schumi nu si-a pierdut indemanarea... a aratat niste manevre cu o masina infecta de mama mama... pana la urma a fost depasit ca nu avea cum...dar TOATE depasirile au cam fost pe liniile drepte wink.gif
Asteptam Spania si circuitele europene...
CGDBZ
Intradevar nici eu nu am mai adormit wink.gif , mi-a placut cursa mai putin sportivitatea anumitor piloti ( Alonso ,Hamilton) si o oarecare dezamagire provocata de Schumi . Sper sa ploua si la urmatoarele curse smile.gif .
Batrānul
QUOTE(TMihai @ 18 Apr 2010, 12:18)
Cat despre cursa...nu as fi sigur ca ala e clasamentul final icon_mrgreen.gif
*


De ce nu ar fi acela clasamentul? Crezi ca m-am apucat sa scriu aiureli pe aici?
koldun
Cred ca se refera la eventuale viitoare penalizari... :|
CGDBZ
Au fost cam multe incidente in cursa si e posibil sa mai apara ceva penalizari dar nu prea cred, probabil vor fi ceva amenzi.
DrK
1. Din pacate ma uitam la Schumi si de pe pozitia 5 a ajuns pe 9 in jumatate de tur. PE PLOAIE. Nu imi venea sa cred ca vad asa ceva.
Primul care i-a dat-o a fost Hamilton care nu l-a depasit in line dreapta ci intr-un mare stil. Aceeasi manevra i-a facut-o si lui Petrov cu un tur dupa.
2. Alonso a furat startul
3. Mai este o masina care a furat startul.
4. Deciziile de schimbare de cauciucuri total haotica
5. Alonso e un cacanar.

Sfat: daca puteti sa aveti rabdare sau nu prindeti la tvr cursa, luati inregistrarile. Eventual de la BBC Sports
TMihai
QUOTE(Batrānul @ 18 Apr 2010, 16:46)
De ce nu ar fi acela clasamentul? Crezi ca m-am apucat sa scriu aiureli pe aici?

Ti-a raspuns koldun. Daca ai vazut cursa trebuia sa stii ca cel putin un incident va fi investigat dupa.
Rezultatul e
QUOTE
No penalty for Hamilton or Vettel after pit lane incident
liviu2004
QUOTE(RaduNG @ 18 Apr 2010, 16:39)
Sfat: daca puteti sa aveti rabdare sau nu prindeti la tvr cursa, luati inregistrarile. Eventual de la BBC Sports
*



link?
semit
schumi, du-te la plaja sad.gif
DMP
QUOTE(sorin_f39 @ 18 Apr 2010, 11:33)
Dintre miile de tampenii debitate de miki ...

*



In debutul cursei nu si-a dat seama ca masina Force India implicata in accident este cea a lui Liuzzi si nu a lui Sutil. Si nici nene de comenteaza cu el nu si-a dat seama desi acesta mai intelege ce se afiseaza pe televizor.

Si au tinut-o cu Sutil out vreo 4 tururi desi au afisat de vreo doua ori ordinea in cursa si au dat vreo doua trei reluari cu accidentul.

Pana la urma s-au prins si au zis ca Liuzzi si-a schimbat design-ul castii si nu l-au recunoscut.

Insa nu le-a trecut nicio clipa prin tartacute, chiar si dupa ce au dat reluarile in care se vedea si numarul masinii Force India, ca Sutil a plecat de pe 10 iar Liuzzi de pe 18 si accidentul s-a produs in coada plutonului.

In rest ... ploaia aduce spectacolul.
Tomcat
Corect! Ploaia aduce spectacol! Trebuie sa ne rugam "Celui de Sus" sa dea cite o ploicica sa mai vada si populatia ceva actiune.
In rest, ce sa zic?
MIKI= un BOU care ne maninca sufletul din doua in doua duminici.
Solon
Usor-usor ajungem la concluzia ca ideea lui Ecclestone de a uda pista la orice etapa nu e chiar cretina!
Dar vor creste costurile echipelor: vor schimba la eleroane fata pana se vor plictisi! smile.gif
DMP
Vettel - restul lumii 3-0 la pole-uri.
ionutctn
I-a zis bine Hamilton lui Vettel dupa calificari: "[...] it was to easy"
BAC
Bei, ce cursa, ce de depasiri. A functionat si Mercedesul lui Schumacher!
Pana la urma strategia lui Hamilton de a avea cauciucri mai tinere la inceputul cursei a dat rezultate. Incredibil si Weber care era pe 17 la un moment dat, DRS-ul ala l-a ajutat enorm, 15-20 km/h in plus. Daca mai erau cateva tururi puteai spune ca a depasit pe fiecare pilot in parte.
...
Era sa uit de Button, a intrat din greseala la boxele celor de la Red Bull, stupid.
Solon
Frumoasa cursa!Multe depasiri, putine abandonuri, ceea ce inseamna ca au inceput toti sa se gandeasca la bani ca fac masini mai fiabile nu mai crapa la tot pasul!
Frumos Webber! Remarcabil! Asta da o idee asupra potentialului masinii! De pe 18 pe 3 e o treaba, la 7 secunde de invingator!
Button-nu se angajeaza in depasiri! Prea conservator si pierde puncte!
Vettel-sincer, nu ca azi nu a fost in forma, dar cred ca echipa a dat-o de gard!
Vettel are capacitatea sa recupereze o eventuala oprire suplimentara-a treia! Mai ales ca si Ham a oprit de 3 ori!
Uneori imi pare rau ca podiumul nu are mai multe pozitii! sad.gif Mie mi-a placut mult Rosberg!
gabize
Frumoasa cursa, incep sa fie din ce in ce mai multe depasiri. Din pacate, Massa si Alonso fac parte din categoria depasitilor sad.gif .
Webber incredibil, o cursa de recuperare fantastica. Credeam ca nu mai poate da dovada de atata energie. Vettel a mers bine, nu putem avea pretentii de victorie la fiecare cursa.
McLaren incepe sa-si revina, sunt competitivi, probabil vor lupta pentru suprematie cu RedBull.
Ferrari anunta modificari majore pentru Turcia. Or fi spre bine?
Solon
Sa nu uit: Ce a fost cu trecerea lui Button prin pit-ul lui RBR? Ca n-am priceput: eroare sau tentativa de a-l deruta pe Vettel?
TMihai
A vrut sa vada dc au simtul umorului biggrin.gif Misto era sa se apuce sa-i schimbe rotile laugh.gif
gabize
Oare se potrivesc jantele de RBR pe McLaren? smile.gif
DMP
Si mie mi-a placut Rosberg. Mi-a parut tare rau ca nu a reusit sa se descurce la iesirea de la boxe a lui Maldonado si a fost depasit.
Pe ansamblu o cursa foarte frumoasa cu foarte multe momente cand unii piloti si-au aratat din plin maiestria.
Parerea mea ca startul ratat al lui Vettel i-a fortat sa opteze pentru doua opriri insa nu prea le-a iesit datorita conditiilor de trafic in care a iesit Vettel si faptului ca a fost pus sa mearga la economisire de gume pe un circuit care nu prea se potriveste masinii RBR datorita celor doua linii drepte foarte lungi si ii obliga sa o arda mai tare pe viraje.
Oricum, cresterea spectaculozitatii curselor cu noile pneuri si cu modificarile de regulament este evidenta.
Abia astept sa vad prima cursa pe ploaie. smile.gif
Solon
QUOTE(gabizegrean @ 17 Apr 2011, 17:05)
Oare se potrivesc jantele de RBR pe McLaren? smile.gif
*



Sunt absolut convins ca pistolul pneumatic si sistemul de prindere difera de la o echipa la alta! Ce misto i-au facut semn aia de la RBR! Hai valea! biggrin.gif

QUOTE(DMP @ 17 Apr 2011, 17:46)
Parerea mea ca startul ratat al lui Vettel i-a fortat sa opteze pentru doua opriri
*


Oare in 8 metri sa ratezi cursa in asa fel incat sa-ti schimbi strategia? Asa o fi!
DMP
Poate nu a fost decisiv startul in schimbarea strategiei pentru Vettel, daca chiar a fost o schimbare de strategie smile.gif , insa a contribuit semnificativ.
Eu zic ca Vettel ar fi mers pe 3 opriri iar pe primul schimb ar fi tras din greu sa puna secunde bune in fata locului 2.

Dupa start Ham era primul cu pneurile soft cu care mersese in Q3 doar 1 tur. Putea sa traga tare sa puna secunde bune in fata lui Button si a lui Vettel. Insa, nu poate sa se distanteze si cum el nu prea se intelege cu pneurile, le termina mai repede decat se astepta astfel ca in turul 15 intra sa schimbe dupa ce Vettel schimbase in 14.
Vettel iese in spatele lui Rosberg si Massa iar Ham are probleme si pierde teren vizibil.
Rosberg are o masina care merge bine pe acest circuit (motor mai puternic, aerodinamica buna), e greu de depasit si nu prea greseste.
La Rosberg e clar ca merge pe 3 opriri pentru ca schimbase in turul 12.
Probabil ca aici RBR valideaza ceea ce le trecuse prin cap dupa startul ratat al lui Vettel si decid sa mearga pe 2 opriri.
Modus
QUOTE(gabizegrean @ 17 Apr 2011, 11:29)
Ferrari anunta modificari majore pentru Turcia. Or fi spre bine?
*



La fel si Renault.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.