Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CHINA GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
bucatzel
La fel si HRT.

QUOTE(BAC @ 17 Apr 2011, 11:22)
Era sa uit de Button, a intrat din greseala la boxele celor de la Red Bull
*



No, las ca n-o fi primul care o reusit treaba asta. Desi, chiar sa te duci la echipa imbarcata in negru in locul celei imbracate in alb...

L.E.
QUOTE(Button)
I lost out to Sebastian at the first pitstop when I mistakenly pulled into his box. I was looking down at the steering wheel to adjust a switch: when I looked up, I thought I was in my pitbox, but then I saw the Red Bull pitcrew in front of me!


Sa se antreneze stand pe mess pe telefon in timp ce conduce tongue.gif
Tomcat
HotNews.ro:

Michael Schumacher (Mercedes) a stabilit cel mai bun timp in a doua sesiune a antrenamentelor libere cotand pentru Marele Premiu al Chinei la Formula 1, pilotul german oprind cronometrul la 1:35.973. Fostul campion mondial a fost urmat de Lewis Hamilton (McLaren - 1:36.145) si Sebastian Vettel (RedBull - 1:36.160).

MP al Chinei, antrenamente libere 2:

1. Michael Schumacher - Mercedes 1:35.973
2. Lewis Hamilton - McLaren 1:36.145
3. Sebastian Vettel - Red Bull 1:36.160
4. Mark Webber - Red Bull 1:36.433
5. Nico Rosberg - Mercedes 1:36.617
6. Jenson Button - McLaren 1:36.711
7. Kamui Kobayashi - Sauber 1:36.956
8. Paul di Resta - Force India 1:36.966
9. Nico Hulkenberg - Force India 1:37.191
10. Fernando Alonso - Ferrari 1:37.316
11. Sergio Perez - Sauber 1:37.417
12. Daniel Ricciardo - Toro Rosso 1:37.616
13. Kimi Raikkonen - Lotus 1:37.836
14. Jean-Eric Vergne - Toro Rosso 1:37.930
15. Romain Grosjean - Lotus-Renault 1:37.972
16. Pastor Maldonado - Williams 1:38.176
17. Felipe Massa - Ferrari 1:38.293
18. Bruno Senna - Williams 1:38.783
19. Heikki Kovalainen - Caterham 1:38.990
20. Vitaly Petrov - Caterham 1:39.346
21. Timo Glock - Marussia 1:39.651
22. Pedro de la Rosa - HRT-Cosworth 1:40.343
23. Charles Pic - Marussia 1:40.753.

Sa vedem calificarile....
gabize
Bravo Nico, exceptional. Frumos si Schumi, maine va fi un start pe cinste. Pacat pentru Lewis, ghinioanele nu-l ocolesc, se pare, nici sezonul asta.
Ferrari... ce se mai poate spune? Dezamagiri peste dezamagiri. Sper (inca) sa-si revina. Orbecaie si ei ca si RBR, fara a avea vreo solutie.
Pacat pentru Vettel, se pare ca monopostul struto-camilă 2011-2012 l-a penalizat rau de tot.
Daca maine apare si putina ploaie, va fi un spectacol frumos.
betamax
Primul poll al lui. Normal ca nu se putea abtine sa zambeasca. Sper sa nu greseasca startul, si desi cred ca nu va castiga, macar sa prinda podiumul. Schumache' va incerca din prima sa ia fata lui Nico, dar, daca nu va reusi, sper sa-l apere.
Sunt curios care va fi strategia lui Grosjean, care n-a iesit pe pista in Q3.
gabize
Grosjean a iesit in pista, dar n-a mai facut turul cronometrat.

Eu cred ca Schumi va lupta cat va putea sa-l bata pe Nico chiar de la start. Are, cred, in el, o foame de victorie, incat nu stiu daca, in cazul in care ar fi in spatele lui Nico, va incerca sa-i tina "trena". Dar vom vedea.

Cel mai periculos va fi Lewis, care are masina, are talent, are determinare dar n-a avut noroc. Va trage din monopost si ultima suflare, asa ca-l vad la bataie pentru locul I.
TMihai
Nu prea conteaza cat de bine or sa ia startul cei de la Mercedes si nici care din ei o sa fie primul dupa primele viraje. La cum mananca pneurile W03 lor, vor fi prada usoara pt Mclaren/Sauber/Kimi sleep.gif

15 Apr 2012, 12:03:
Din fericire m-am inselat 124.gif Totusi, nu pot sa cred cat ghinion are Schumi sleep.gif
gabize
Nici nu stiu cum sa comentez cursa. Singura descriere care-mi vine in minte este: ciudata.
Oricum, bravo NICO!! Era timpul! Pacat de Schumi.
In rest, o invalmasala si o degringolada generala. Strategii cu trei opriri, schimbate in ultima clipa cu altele cu 2, ca sa apuce din ciolan, coloane intregi de monoposturi incapabile sa faca depasiri... Doar ici-colea putina culoare, dar per ansamblu cursa nu a fost deloc palpitanta.
Credeam ca doar Ferrari e cu probleme, dar vad ca toate echipele de frunte au propriile lor neajunsuri. Probabil campionatul acesta va fi greu pentru toti, iar cei care se vor mobiliza primii vor avea mai mult de castigat.
bucatzel
Cine imi poate spune si mie cum se descurca Schumi inainte sa-i buleasca aia surubu', ca dupa start am ratat o bucata de cursa. Se mentinea cat de cat dupa Rosberg, se indeparta de Button si el?
Tomcat
Rosberg avea parca 2,5 s iar el era constant parca la 1,42.. Nu avea nici o problema cu cei din spate. Cred ca avea sanse f.f. bune de podium. Pacat.
Cred ca au rezolvat problema cauciucurilor sa nu le mai manince asa repede.
bucatzel
Multzam' fain. Din restul cursei, mi-o parut rau de cum l-au lasat caucioacele pe Kimi. Oricum, merge baiatu' asta de nu-i vrednica masina.

Alonso, cam magar la reintrarea pe traseu dupa ce-o luase pe aratura.
Tomcat
KIMI!
Am spus de mai multe ori pe aici: Ferrari a facut mare greseala cind nu l-a pastrat. In schimb a ramas atunci Massa, care Massa toata cariera lui a fost un numar 2. Si nici ala stralucit.
Dar asta este alta discutie....
sorin000
Pole-position pentru Hamilton, primul cu noua sa echipa, Mercedes.
Raikkonen pleaca si el din prima linie,iar in linia a doua sunt Alonso si Rosberg.
Vettel pleaca de pe 9 124.gif Chiar sunt curios daca si strategia de maine a celor de la RBR va da roade unsure.gif
Merced
Si Webber pleaca de la coada, ca a ramas fara benzina...
betamax
Kimi pleaca bine. Si Hamilton pleaca bine. La fel si Alonso. Pe Rosberg nu prea l-am vazut asa in fata. Sunt curios cine va fi in fata dupa primul tur (nu dupa primul viraj).

Intrebare retorica : oare cat de prost trebuie sa fii ca sa nu stii cata benzina sa pui pentru trei ture de circuit ?
Merced
Frumoasa si cursa asta. Comentatorii astia observ ca pana la urma n-au treaba. Au tinut-o juma' de cursa ca Vettel nu mai opreste, cand era evident din cel putin doua motive ca o va face. Alonso pare sa isi revina, dar il si ajuta masina. Se anunta o lupta macar in trei la titlu, daca nu cumva isi face loc acolo si Hamilton.
gabize
De mult nu am mai urmarit o cursa atat de interesanta. S-au jucat cartile pentru locurile 2, 3, 4 pana la final. Alonso a mers ireprosabil. Si Kimi, cu monopostul avariat, s-a descurcat perfect.
Tomcat
Imi doresc la sfirsitul sezonului sa avem acelasi podium ca azi!
Forza Ferrari!!
sorin000
Se pare ca ne dorim acelasi lucru. blush.gif
Interesanta cursa , a avut de toate. Abia astept weekendu' viitor cand o sa avem si motogp si formula 1.
betamax
Nu sunt fan al lor dar e clar ca fierarii au masina buna sezonul asta. Mi-a placut cum l-au crosetat pe Hamilton, unu' pe stanga, altu' pe dreapta. Alonso a castigat clar si meritat, iar Kimi parca are starturi mai bune cand pleaca din pluton. Una peste alta, o cursa de tinut minte.
gabize
Frumoasă cursa lui Nico, după ce a ratat startul. Lewis mi-a amintit de felul în care mergea în 2008. Cred că i-a plăcut și lui.
Alonso s-a străduit, dar nimic special. N-are cu ce. Kimi, din păcate, încă nu e pe circuit.
RBR pare a avea o revenire. Posibil ca în Europa să fie un ghimpe pentru Mercedes.

Era să uit... Păcat pentru Massa, putea lua câteva puncte.
tony-s
Vettel fara masina e un pilot mediocru...Alonso e cel mai bun pilot dintre cei aflati in activitate - indiferent de faptul ca sezon de sezon are o masina slaba se bate tot timpul pt. primele locuri iar sezonul asta cu aceiasi masina il domina pe Raikonnen care e unul dintre cei mai buni piloti.
R19/16v
QUOTE(Sebastian Vettel)
Tough luck!


epic radmasa.gif
b76bgaarh
bucatzel, scrie tonies pe aria ta.

mijto cursa, anul asta suntem praf si pulbere.
dil
Cică oficial s-a terminat cursa cu un tur mai devreme pentru că au greșit organizatorii și au fluturat steagul cu un tur mai devreme.

Raikkonen a avut probleme cu mașina. Mă aștept ca în general să termine pe lângă Alonso.

Totuși este prea mare diferența pe tur între Mercedes și restul. Nu mă aștept prea curând la terminarea dominației celor de la Mercedes.
Tomcat
Sa speram in mai bine la Ferrari!!

1. Lewis Hamilton - Mercedes 1:39:42.008
2. Nico Rosberg - Mercedes +00:00.714
3. Sebastian Vettel - Ferrari 00:02.988
4. Kimi Raikkonen - Ferrari 00:03.835
5. Felipe Massa - Williams-Mercedes 00:08.544
6. Valtteri Bottas - Williams-Mercedes 00:09.885
7. Romain Grosjean - Lotus - Mercedes 00:19.008
8. Felipe Nasr - Sauber - Ferrari 00:22.625
9. Daniel Ricciardo - RedBull - Renault 00:32.117
10. Marcus Ericsson - Sauber - Ferrari + 1 tur

Clasament piloti:

1 Lewis Hamilton 68 puncte
2 Sebastian Vettel 55
3 Nico Rosberg 51
4 Felipe Massa 30
5 Kimi Raikkonen 24
6 Valtteri Bottas 18
7 Felipe Nasr 14
8 Daniel Ricciardo 11
9 Romain Grosjean 6
10 Nico Hulkenberg 6

Clasament constructori:

1 Mercedes 119 puncte
2 Ferrari 79
3 Williams/Mercedes 48
Andy_ACS
Pare strans finalul, dar daca nu intra Safety Car-ul erau vreao 20 de secunde intre Hamilton si Vettel.
E clar ca Ferrari a progresat mult fata de anul trecut, dar la fel de clar e ca Mercedes e inca exhipa mai buna. Etapa trecuta si-au luat txeapa cu strategia, de data asta nu.
Pe 3 pare sa fie Williams.
Mi-a parut rau de McLaren, cu ambii piloti in coada grilei, trist.
Solon
Plictisitor. Rosberg deja incepe sa se prinda ca e nr.2, pe buna dreptate. Hamilton il cam bate. Sunt surprins neplacut de faptul ca williams e pe 3. Ma asteptam sa fie pe 2 in 2015. Ruleaza cam la 1.5-1.7 s mai mult comparativ cu Mercedes. Mai au de munca. McLaren a reusit sa termine cursa, ceea ce pentru ei e o mare realizare.
Apropos, ce am vazut ieri pe A1? Un McLaren. Culmea, chiar mergea linistit.
Andy_ACS
Mergea linistit ca sa termine cursa smile.gif
DragosP
radmasa.gif
meganus_bicorpus
trec, intamplator, printr-un reportaj de sport si vad cum Schumacher trece castigator linia de sosire in GPChina...pacat ca erau imagini din 2006....
b76bgaarh
uraaaaa, am terminat si noi prima cursa din sezon.
b76bgaarh
5 locuri penalizare, pe grila, pentru ham ham.
Solon
Precautie pentru ca circuitul se preteaza la depasiri. E destul de simplu pentru el, daca prinde pole-ul. Primul viraj e la dreapta si e larg dar cu mult praf. Apoi se strange rau, la stanga.
mircea_aq
In ciuda declaratiilor Ham are in continuare aceleasi probleme cand are de gestionat o situatie complicata. As putea pune pe seama hazardului cele doua incidente, dar la experienta si valoarea lui, putea sa nu se puna in situatiile respective.

Fara suprize cursa, Rosberg a dominat cap-coada. Vettel un campion care probabil nu se va maturiza niciodata. Alarmant pentru ferrari ritmul celor de la rbr. Daca lucrurile continua in directia asta arrivabene va deveni parte presto.

Ce ma deranjeaza in mod special e minciuna, si dintre toate minciunile ma irita cele gratuite, fix ce-au debitat vasseur si chester de la inceputul sezonului: ca lucrurile sunt stranse in mid-field si ca locul 11 pe care l-au prins de doua ori e mai degraba ghinion, iar ei au o masina echilibrata. Intrebare e de ce mint ?
Reno e acolo unde se astepta toata lumea sa fie, la coada, intre locurile 16-18.
Era evident de la testele din bcn ca masina nu are grip si nici apasare aerodinamica.
Cum singurul obiectiv pentru 2016, si acela neoficial, anuntat de abiteboul e locul 6 la constuctori, am impresia ca se intampla niste jocuri in culise, altfel nu pot sa-mi explic de ce incearca sa vopseasca gardul cand aparent nu le-a cerut-o nimeni.

Jenanta prestatia lui palmer, masina e intr-adevar slaba, dar el e si mai slab. Fara teama de a gresi, cred ca e cel mai prost pilot de pe grila in acest moment.




Solon
Nu comentez ca iau warn, ca cica ma aberez!
b76bgaarh
ai mei fura maxim, curent. de data asta am avut super locuri, 12 si 13.
ali3n_cop
Iar a fost "wannabe F1".. huh.gif ?
Mai deschid tv-ul dupa ce vor renunta la economia de carburant si anvelope. Ori ne intrecem ori mergem la consum unsure.gif
meganus_bicorpus
Am vazut a doua jumatate a cursei, destul de palpitanta.Ferrari reuseste sa isi ridice mult nivelul, lupii tineri trag tare...si frumos!
verstappen si-a meritat locul pe podium, Hamilton a tras tare si fara emotii, ajutat si de o echipa care s-a miscat binisor
sb-55-dan
Go go Mercedes!! wub.gif
Solon
Na belea! Pole pt Vettelul.
Raduchu
Vettelul pe super soft-uri si Hamiltonul pe soft-uri.

O sa fie interesanta cursa de maine.


McLaren, jenant. In schimb, Renault se mentine foarte bine.
centurion
Am mai spus-o, azi o repet: Verstappen este un idiot. Eu cred ca asta nu gandeste prea mult. I-a facut oare cineva un test de inteligenta?
Sclipirea geniala, de moment, a lui RBR (ma refer la schimbul de pneuri sub SC), s-ar fi concretizat lejer printr-o dubla la finalul cursei. In schimb, 'supertalentul' s-a dat in spectacol. Ce n-a reusit cu Hamilton, a reusit cu Vettel.

Nu stiu cum de Ferrari nu a reactionat deloc la SC. Cel putin cu un pilot ar fi trebuit sa riste sa schimbe pe soft -uri.

Forza Ferrari!
dil
Cu care sa riste Ferrari? Kimi de-abia schimbase, iar cu Vettel nu si-a permis.

SC a facut cursa interesanta.
Solon
Vad ca toata lumea spune ca daca si-a cerut scuze tembelul mic e ok. Nu e ok, ca se creaza precedentul. Te troznesc si imi cer repede scuze si Whiting nu-mi face nimic. Ia sa-l fi trosnit si cu vreun grid penalty pt gp-ul urmator, cum era?
tatimeu
Hai mai că nu l-a trosnit de vai mama lui. După mine prea multe "reguli" in sportul asta. De ani buni și-a cam pierdut farmecul. A încercat și el să-l depășească și...daca reacția de a frana a avut întârziere de o milisecunda care e problema?. Daca faci accident intenționat da sa te penalizeze. Acum mai trebuie sa te penalizeze dacă îți bubuie motorul pe motiv că e ulei pe pista și pui viața în pericol celorlalți "sportivi"
Solon
Problema e ca la astia la ce aripi fata au daca rupi 2-3 aripioare mici nu mai reusesc sa stea pe circuit. Ca de aia Vettelul nu mai reusea sa stea in viraje.
centurion
QUOTE(dil @ 16 Apr 2018, 12:53)
Cu care sa riste Ferrari? Kimi de-abia schimbase, iar cu Vettel nu si-a permis.

SC a facut cursa interesanta.
*


Ferrari putea sa riste cu oricare dintre ei. Oricum ar fi iesit mai bine (spun asta bazandu-ma pe evolutia celor de RBR).
E adevarat, sunt decizii de moment pentru care iti asumi sau nu riscuri.

Chiar mi-a placut declaratia lui Wolff dupa cursa:
“The two Red Bulls were bold enough to pit for tyres, we thought track position was more important,” said Wolff, after Bottas came home second, with Hamilton fourth. “We got it wrong, they got it right and they probably deserved to win.
“Afterwards you always look more clever,” added Wolff, when asked if Mercedes should have at least brought in Hamilton. “Now, 30 minutes after the race, yes we should have pitted him – you always look more clever [afterwards].”


QUOTE(tatimeu @ 16 Apr 2018, 17:49)
Hai mai că nu l-a trosnit de vai mama lui. După mine prea multe "reguli" in sportul asta. De ani buni și-a cam pierdut farmecul.  A încercat și el să-l depășească și...daca reacția de a frana a avut întârziere de o milisecunda care e problema?. Daca faci accident intenționat da sa te penalizeze.
*


Care e problema? Tu vorbesti serios?
Verstappen conduce haotic. Iar problema este ca a distrus munca unui pilot care se lupta pentru titlul mondial.
Iar acel impact care n-a fost "vai de mama lui" (ce-o mai fi insemnand si asta?) a facut ca masina lui Vettel sa se taraie pe circuit pana la final. Dintr-un loc 3 sau 4 la finalul cursei a ajuns pe 8.
Oricum nu-l vad pe Verstappen campion vreodata.
AndreiMR
Mie Verstappen mi se pare similar cu Montoya...talent cu carul, minte zero. Dar e foarte tanar, are timp sa se maturizeze, si cu indrumarea corecta, cred ca poate ajunge campion mondial. I-ar prinde bine un loc in echipa Mercedes, sa il disciplineze putin. Am impresia ca la Red Bull e mai lejera abordarea din punctul asta de vedere.

Sa nu uitam ca anul trecut, stilul asta haotic i-a adus niste rezultate care i-au lasat pe multi cu gura cascata. Anul asta, pur si simplu s-a intamplat sa nu-i mai iasa
dantes
Dupa 60 si ceva de curse e proaspat? Mai dal in m@rtii lui de c@c@nar care nu stie ce e aia cu volanul!
A fi pilot nu inseamna doar sa conduci bine ci sa si depasesti bine si sa termini curse in puncte cat mai multe, nu sa dai ca ghiolbanu' in toti care stau in fata ta...si vettel nu a fost nici primul nici ultimul lovit... cate clinciuri nu a avut si cu rosberg, hamham, kimi, etc, etc, etc...
Macar Grosjean dupa ce ii trosnea pe toti, a revenit cu picioarele pe pamant si de atunci nu a mai facut nimic...ptr ca a fi pilot de F1, inseamna mult mai multe!

Daca nu ma insel, SC a iesit cam aiurea si am impresia ca nici mercii si nici feraristii nu au avut timp de reactie...nu stiu...e doar o presimtire ca nu au avut timp de a lua o astfel de decizie, iar rbr oricum nu avea nimic de pierdut!
Iar ce a facut rici...asa da! A avut masina/cauciucuri proaspete, are talent, a depasit frumos pe toti, curat si a castigat! Nu degeaba la anu' vine la Ferrari...
Andy_ACS
Presimt ca aceasta o sa fie cursa Ferrari tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.