Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CHINA GP
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
ssilviu
QUOTE(TMihai @ 3 Oct 2006, 12:36)
Schumacher si Fisi au mers f aproape unul de altu', de aici trag concluzia ca Bridgestone au fost la fel de bune ca pneurile Michelin in timp ce pista incepea sa se usuce!

P.S. Ca o remarca personala Fisichella piloteaza jenant, tinand cont de masina pe care o are la dispozitie si de experienta acumulata icon_mrgreen.gif  victorie.gif
*



Hmmm, daca tu ai tras concluzia ca pneurile mergeau cam la fel, inseamna si ca cei doi piloti mergeau la fel. Daca luam in calcul si ultima ta afirmatie, Schumacher piloteaza jenant radmasa.gif
DigitalScribe
QUOTE(Manuel @ 2 Oct 2006, 14:46)
Egali, n-am ce zice. 8=1

Spui ca Renault e mai tare decat Ferrari, Michelin mai tare decat Bridgestone. Mai pune in ecuatie egalitatea de puncte intre MS si FA si vezi ce-ti iese.

Fisichella mai tare decat Massa... o fi. Nu uita cati ani are Fisichella la Renault si cati Massa la Ferrari. Dupa mine, Fisichella a acumulat punctele pe care le-a acumulat doar datorita masinii. Ca pilot, mi se pare ca ar fi cam in a doua jumatate a clasamentului si de aia nu pricep de ce Briattore tine cu dintii de el. Pe de alta parte, nici Massa nu mi se pare a fi cine stie ce vedeta. Dupa mine, un dream team ar fi fost Raikkonen - Kovalainen.
*



Imi demonstrezi exact ce-am vrut sa zic cu fanii MS si Ferrari.
Eu zic ca FA e nou intrat si ca se compara cu MS de atunci cand a intrat si tu zici ca nu e asa apoi vii si-mi spui ca Massa e nou intrat fata de Fisichela care e de nu stiu cat timp la Renault...
Nu-ti respecti propriile standarde !

2 oameni se compara doar atunci cand sunt intr-o competitie impreuna si scorul de la final spune cine a castigat si gata. Voi care sunteti fani MS sunteti melancolici si de asta tot aduceti indiscutie gloria anilor din trecut cand nimeni nu se mai uita la F1 decat fanii MS si Ferrari.

E complet irelevant ce a facut MS in trecut in ce priveste comparatia lui cu FA. FA poate peste 10 ani va avea 10 campionate la bord ipotetic vorbind... mai are mamaliga de mancat ca sa se compare la scala globala cu MS insa nu asta e intentia. Comparatia are valoare doar acum pe moment pentru ca acum se da lupta iar la puncte sunt egali si gata deci sunt egali acum. N-am zis niciodata ca MS e un fraier sau ca n-a castigat ce-a castigat. N-am zis niciodata ca FA e mai tare decat MS relativ la tot ce-au facut amandoi ci relativ doar la ce se intampla acum. E chestiune de logica... pe care eu o urmez, fanii MS si Ferrari insa nu ! QED !
TMihai
"Fanii Ferrari sunt...fanatici", "Fanii Ferrari au ochi de cal", "Fanii Ferrari nu recunosc, nu vor, nu vad, nu stiu, nu...". De cand suntem o specie aparte? Sunt mai cu mot fanii echipei Ferrari, decat cei ai Renault sau ai Stelei ori ai Barcelonei? Deja a devenit cliseu. Cand cineva nu mai are argumente arunca repede un "Voi, fanii Ferrari..." sau "Aaaaa...pai esti fan Ferrari, nici nu ma mir ca...". Putina imaginatie, putina originalitate va rog! Fan Ferrari sau fan Renault, tot doza aia de subiectivism exista. Daca fanii Ferrari sunt fanatici inseamna ca tin cu echipa favorita mai mult decat orice alt fan al altei echipe, nu? Sau fanii Ferrari nu pot fi decat oameni cu un IQ neglijabil incat nu se poate discuta cu ei si nu au niciodata dreptate? Vorbim in primul rand de oameni, iar parerile apartin unui individ inainte de toate....nu unui fan Ferrari.
DigitalScribe
Eu ma refer la fanii Ferrari de aici strict smile.gif
Poate gresesc ca nu fac distinctie insa cred ca nu gresesc prea tare cand ma refer in general la plural la voi. Nu inteleg ce rol mai are sa apari pe un forum si sa discuti cu alti fani sau ne-fani atata timp cat in mintea ta e clar ca MS si Ferrari e cel mai tare. Intri sa trambitezi asta agitand spiritele si intrand in confruntari inutile sau stam si discutam pe baza de logica si ratiune ?
Nu e nimic rau in a fi fan Ferrari sau Renault, nu asta am vrut sa zic. Am vrut sa zic fix ce am vrut sa zic si se poate vedea lucrul asta daca citesti obiectiv mesajele mele.
Zi ca nu am dreptate in mesajul dinainte... nu zi ca abuzez de expresia "fanii Ferrari". Daca nu mentionez intr-un mesaj frazele corespunzatoare pentru toate celelalte echipe nu inseamna ca am ceva in mod special cu fanii Ferrari ci inseamna ca am avut ceva de zis ceva atunci doar despre fanii Ferrari. Nu e nevoie sa exageram si nici sa facem teoria conspiratiei ca n-am nimic special cu fanii Ferrari. Ei (voi) au (aveti) ceva special cu Ferrari si MS smile.gif
TMihai
Daca ar fi sa citesc obiectiv mesajele tale m-as lua de profa ta de romana! Cand o sa intelegi ca parerea unuia nu e obligatoriu impartasita si de ceilalti"fani Ferrari"? Asa ca e mai bine sa folosesti nick-ul respectivului. Si nu e vb numai de tine...nu numai tu fol expresia asta wink.gif
Manuel
QUOTE(DigitalScribe @ 6 Oct 2006, 16:24)
Imi demonstrezi exact ce-am vrut sa zic cu fanii MS si Ferrari.
Eu zic ca FA e nou intrat si ca se compara cu MS de atunci cand a intrat si tu zici ca nu e asa apoi vii si-mi spui ca Massa e nou intrat fata de Fisichela care e de nu stiu cat timp la Renault...
Nu-ti respecti propriile standarde !
*



Te rog sa-mi arati unde am spus ca FA nu se compara cu MS de atunci cand a intrat. Nu am facut niciodata astfel de comparatii din simplu motiv ca nu se pot face. Conditiile erau cu totul altele, n-are rost sa dezvolt ideea pentru ca stii exact la ce ma refer.

QUOTE(DigitalScribe @ 6 Oct 2006, 16:24)
2 oameni se compara doar atunci cand sunt intr-o competitie impreuna si scorul de la final spune cine a castigat si gata. Voi care sunteti fani MS sunteti melancolici si de asta tot aduceti indiscutie gloria anilor din trecut cand nimeni nu se mai uita la F1 decat fanii MS si Ferrari.
*



Corect. Mie mi-e lene, insa cauta tu statisticile privind numarul de victorii ale unuia si altuia incepand cu anul 2001, anul debutului lui FA in F1.

QUOTE(DigitalScribe @ 6 Oct 2006, 16:24)
Comparatia are valoare doar acum pe moment pentru ca acum se da lupta iar la puncte sunt egali si gata deci sunt egali acum.
*



Nu sunt egali acum! Faptul ca au acelasi numar de puncte e doar o chestiune de conjunctura.

Un lucru e clar si asta o spun statisticile, nu fanii: MS a castigat cam tot ce se putea castiga, a doborat aproape orice record care se putea dobori! PUNCT!

DigitalScribe
Ok, ma inclin in fata intelepciunii voastre si maretiei lui Schumacher... mad.gif
Voi aveti voie sa fiti tendentiosi iar eu cand incerc sa prezint ceva cu o urma de logica sunt atacat... n-as vrea sa am prieten pe nici unul dintre voi ! wacko.gif

P.S.: Pentru propria ta curiozitate TMihai am avut PROF de romana si la gramatica am avut intotdeuana 10 pe linie in scoala generala cu mult mai mult decat ai visat tu vreodata sa ai, iar proful era si este unul dintre cei mai severi profi din scoalile tarii asteia. Daca uneori ma ia pe dinainte pasiunea si pierd firul a ceea ce scriu nu inseamna ca sunt a-gramat. Fac un obicei in a-mi edita mesajele dupa ce le scriu de vreo 2 - 3 ori insa evident imi mai scapa cate o soparla pentru ca sunt om si gresesc.
TMihai
Nu faceam referire la vreo greseala gramaticala ci la modul de exprimare. Daca tu intelegi mare lucru din msj-ul tau, inseamna ca-s eu idiot. Scuzele mele!
DigitalScribe
Pun pariu ca ai si o dorinta extraordinar de deplasata de a intelege ce-am vrut sa scriu... mad.gif
Eu de acum in colo o sa ma stapanesc sa mai fac vreun comentariu de natura logica si o sa trec in modul "fan", macar sa aveti si voi parte de acelasi tratament.
It's only fair.

P.S. Ah, si bineinteles, ca sa fiu si eu in ton: Scuzele mele ! Vezi ? E usor de zis, mai greu de crezut.
TMihai
QUOTE(DigitalScribe @ 6 Oct 2006, 18:05)
Am vrut sa zic fix ce am vrut sa zic si se poate vedea lucrul asta daca citesti obiectiv mesajele mele.
[...] inseamna ca am avut ceva de zis ceva atunci doar despre fanii Ferrari. Nu e nevoie sa exageram si nici sa facem teoria conspiratiei ca n-am nimic special cu fanii Ferrari. Ei (voi) au (aveti) ceva special cu Ferrari si MS smile.gif


huh.gif
Manuel
QUOTE(DigitalScribe @ 7 Oct 2006, 12:55)
Ok, ma inclin in fata intelepciunii voastre si maretiei lui Schumacher...  mad.gif
Voi aveti voie sa fiti tendentiosi iar eu cand incerc sa prezint ceva cu o urma de logica sunt atacat... n-as vrea sa am prieten pe nici unul dintre voi !  wacko.gif
*



Nu o lua prea personal, ok? E doar o discutie in contradictoriu. N-am nimic cu Renault, cu atat mai putin cu fanii acestei echipe. Hai sa nu ajungem precum microbistii care au ajuns sa-si doreasca infrangerea rivalei din campionat chiar in meciurile internationale importante.
Peace! peacefingers.gif
ncristi
Shumi ramane un mare pilot insa anul asta castiga pe mana FIA. Nu stiu daca totul a fost facut ca el sa se retraga in glorie sau a fost dar mana jegoasa a macaronarilor de la ferrari....


Oricum mare pacat ca FIA in loc sa promoveze competitia are interventii care i-ar face invidiosi si pe mafiotii din campionatul nostru intern de fotbal.

Mare pacat...
sandman_
Pe acest topic se doreste o discutie despre cursa de la Shanghai, nu o discutie MS vs. FA sau Ferrari vs. Renault sau "Manariile facute de FIA in 2006". Cine doreste sa discute despre asa ceva, este liber sa creeze un topic nou (sau mai multe) in aria motorsport sau formula1.
DigitalScribe
@Manuel: N-am cum sa o iau in personal pentru ca suntem fani de tabere opuse si e normal sa fie discutii din astea. Speram doar ca putem sa fim ceva mai putin subiectivi in discutiile de pe forum.

Se pare pana la urma ca nu Schumacher castiga campionatul biggrin.gif
Exista justitie undeva acolo sus se pare...
bogdan1978buc
De unde pot face rost de o captura a acestei curse, cat si a celei din Japonia? Scuze pentru off-topic, dar am fost plecat si nu am avut ocazia sa le vad sad.gif
paulp
Trimite-i un mail lu Miki, va fi incintat sa ti le dea cu tot cu comentariI wink.gif

Foarte amuzant... +10% warn...
sandman_
In principiu, inregistrarea unei curse de Formula1 este interzisa, iar distribuirea unor astfel de inregistrari de asemenea.

Daca poate cineva sa il ajute pe bogdan, sa il contacteze printr-un pm, nu direct pe forum.
bogdan1978buc
Da, paulp a fost foarte comic cu faza aia wink.gif
Slava Domnului ca exista si oameni saritori; data viitoare cand plec afara o sa pun conditie la hotel sa pot prinde F1 pe tv wink.gif
sandman_
Mda. Suntem buni: HK pe 14 si GF pe 18...
sorin_f39
Fisichella ca de obicei a mers, asa ca ... no comment.

Dar Kovalainen ... uite mai jos:

"The sanction followed a judgement by the stewards in Shanghai that found Vettel guilty of impeding Renault’s Heikki Kovalainen's best qualifying lap. Vettel had qualified 12th, but will now start 17th."
ady85btz
a abandonat L.H sad.gif
sorin_f39
Frumos rezultat! Astazi celebram cea de a 200 -a victorie !!!

Asa cum am zis si ieri, eram sigur ca Raikkonen va castiga azi, insa nu m-as fi gandit ca Hamilton va abandona. Pana la urma, a iesit bine.

BRAVO Vettel! A scos un rezultat excelent!

Forza FERRARI !!!
Solon
Inca se disputa!Chiar si Raikkonen are sanse!
alex0507
Interesanta cursa pe ploaie, de fapt si aia din Japonia a fost.
acum se vede cine are noroc si cine nu, oricum Hamilton si-a "ales" prost momentul si mai ales locul in care sa abandoneze.

Daca nu castiga Lewis campionatul, dupa atatea curse fff bune facute plus ca e mare pilot, eu cred ca se arunca de la balcon tongue.gif
In caz ca Raikkonen castiga campionatul eu o sa merg o sapt pe jos la facultate. biggrin.gif

dantes
Frumos...si Vettel impresionant...

Ptr. Brazilia SPER sa avem urmatorul rezultat:
1. Raikkonen
2. Massa
3. Alonso
.
.
.
6. Hamilton

tongue.gif

Si uite asa toti trei fac 110 puncte! biggrin.gif
paulp
Asa cistiga Raikonen pentru ca are cele mai multe victorii wink.gif
sorin_f39
QUOTE(dantes @ 8 Oct 2007, 07:56)
Frumos...si Vettel impresionant...

Ptr. Brazilia SPER sa avem urmatorul rezultat:
1. Raikkonen
2. Massa
3. Alonso
.
.
.
6. Hamilton

tongue.gif

Si uite asa toti trei fac 110 puncte! biggrin.gif
*




QUOTE(paulp @ 8 Oct 2007, 07:58)
Asa cistiga Raikonen pentru ca are cele mai multe victorii wink.gif
*




Gura păcătoșilor adevăr să grăiască !!!
dantes
QUOTE(paulp @ 8 Oct 2007, 08:58)
Asa cistiga Raikonen pentru ca are cele mai multe victorii wink.gif
*



wink.gif ..cu 6 vs 4 vs 4
TMihai
Daca se repeta scenariul de anul trecut (si pana acum e in grafic) Alonso va fi campion mondial sleep.gif
ct74vly
Daca castiga iar Alonso campionatul cred ca o sa o iau ranza. Cat noroc poate sa aiba baiatul asta. In primul an cand a iesit campion, a fost un sezon cu ineptia aia de regulament de nu aveai voie sa schimbi cauciucurile toata cursa, iar saracul Kimi avea o groaza de probleme cu un singur rand de cauciucuri, de Schumi nici nu mai amintesc cu Bridgestonurile lor. Anul trecut Schumi sparge motorul la Suzuka dupa o pauza de foarte mult timp de cand nu se mai intamplase asa ceva, anul asta cel mai stupid abandon pe care l-am vazut a fost al lui LH la Shanghai. Pacat.
Dar nu cred ca ulciorul merge si treia oara la rau. Poate sa castige LH, chiar daca sunt fan Ferrari, sau Kimi, dar nu Alonso. Atat Kimi cat si LH, dupa parerea mea sunt mai buni decat fitosul de Alonso.
TMihai
Evident a fost sabotat de echipa...iarasi laugh.gif
QUOTE
"I think they are still investigating but I think the tyre pressures were quite high, more than normal," Alonso said.
sorin_f39
E paranoic ... sau nu?
grosse inkultur
Nu sunt eu mare fan Fonzo dar, trebuie sa recunosc, sezonul asta cel mai tare m-a enervat Hamilton. Pentru mine Kubica ramane cea mai placuta prezenta a campionatului . Presa britanica (plus restul care se iau dupa ei) e in stare sa denatureze orice scala de valori si poate impune orice campion (cu conditia sa fie britanic, sau filo-britanic).
Bernie E. crede ca Lewis trebuie sa castige:
Lewis better champion
Sir (?) Stirling Moss e de aceeasi parere:
Moss opinion
Whitmarsh face PR tot pentru Hamilton:
Whitmarsh
Se pare ca, dupa parerea lor, singurul care face ceva pentru F1 e Hamilton. Ca urmare, deciziile lor sunt influentate de asta - vezi incidentul din Japonia, unde Hamilton, aflat sub ancheta a amenintat voalat cu retragerea si atunci nu i s-a mai aplicat nici o penalizare.
Nu am fost fan Schumacher nici un sezon in afara de sezonul 2007.
sandman_
nu e nici un mister ca Bernie vrea show, nu sport. La audienta pe care i-a adus-o LH, e normal sa-l ridice in slavi, sa vrea sa-l recompenseze si sa-l vrea si la anul in F1...

La fel de normal este si lauda pe care i-o aduce Stirling Moss compatriotului sau (din varii motive).

Iar despre Whitmarsh nu are sens sa comentam...
grosse inkultur
Ai dreptate, interesul din F1 s-a mutat: discutiile din culise aduc mai multa publicitate decat cursa in sine. E mai usor de inteles o intriga de genul X l-a tradat pe Y si Y l-a injunghiat in spate, si aduce mai multi spectatori - la cursa se uita doar cei pasionati. Probabil ca the next big step ar fi sa elimine cursele de tot si sa inchida pilotii intr-un reality show in care sa se saboteze psihic intre ei (de genul: Hamilton unge cu mustar volanul lui Alonso si Massa pune nutella pe eleronul lui Kimi ca sa improaste la viteze mari). Abia astept sa vad ce se va intampla in Brazilia, ultimul episod al unei soap-opera sud-americane in care Leoncio Fonzo incearca sa fure titlul personajului pozitiv, o Isaura cu accent britanic.
sorin_f39
Intrigile si polemicile nu sunt create pentru a atrage spectatori la cursa. Este o abordare gresita dupa parerea mea. Toate balacarerile si polemicile au aparut datorita banilor foarte multi care se invart in F1 si datorita intereselor constructorilor de a fi cat mai in fata. Englezii isi lauda pilotii englezi, spaniolii pe ai lor etc. Este normal. Iar daca pilotul respectiv, in cazul de fata Hamilton, de aceeasi nationalitate cu patronul F1, mai este si "sarea si piperul" in curse, atunci cu atat mai bine (pentru patron).
grosse inkultur
Eu spun doar ca acum cativa ani stirile din F1 erau din curse si acum sunt mai mult din culise (cu exceptia catorva curse mai animate). Si pe site-urile de specialitate ai 5 stiri cu declaratii (ale unora si ale altora) si 1 cu o depasire sau un eveniment din cursa. Inainte aveai o poza cu 2 masini si cu explicatia X depasind masina lui Y si acum ai 5 poze cu X spunand ceva despre Y. Pentru sponsori e OK: Decat sa faci o depasire frumoasa mai bine scoti 3 perle. E numai o constatare a unei consecinte (asa cum zici, datorita intereselor din F1), sunt convins ca nu e o conspiratie. Batalia se da prea putin pe pista.
sorin_f39
Eu nu spun ca nu ai dreptate si tu. Sau poate tu ai dreptate si eu gresesc.
Insa declaratiile defaimatoare, jignirile, can-can -urile etc. fac decliciul presei. Asa se atrag cititori, respectiv privitori. Dar asta nu are legatura cu culisele F1. Adica nu pentru asta au fost create polemicile. Ca sa atraga publicul (prin intermediul mass-media). Polemicile si tot ce inseamna cearta, demisie, balacareala etc. au fost create datorita banilor si a intereselor.

Site -uri de specialitate. La care te referi?
Eu citesc/urmaresc de ceva vreme site -ul oficial F1. Este foarte OK. Poti gasi acolo de la analiza cursei si pana la ultimele declaratii date de cei implicati in F1. Alte site -uri de specialitate nu stiu (fara a pune la socoteala eurosport.com etc.).
grosse inkultur
Hei, nu tin sa am dreptate, si putem avea dreptate amandoi ca nu sunt puncte de vedere atat de diferite (ba chiar foarte apropiate). Site-ul oficial e OK (cam scortos si pedant, insa de incredere) restul: f1-live, f1news, planet f1 si-au crescut interesul de a raspandi declaratii belicoase. Red bulletin e partea cea mai placuta vizual dintre ele. Numarul de duminica (post race) are o poza nemaipomenita la paginile 12-13.
Schumy1
Hai sa fim seriosi........Schumy aducea grosul in F1.......a plecat sefu s-a stricat jucaria.......toate sicanarile astea si jocurile de culise nu-si au locul intr-un sport cu motor..........valoare se vede pe circuit si atat.......ca doar nu suntem in fotbal cu 22 de prosti din care 1 ii este rau si se gandeste la soacrasa si n-are chef de joc.........aici esti bun sau nu.........cand a plecat cel mai bun au inceput sa scada si audienta. sportul cu motor atrage atentia cand exista spectacol.....s-a dus spectacolul s-a dus si spectatorul acasa.iar spectacolul doar unul singur reusea sa faca si se stie bine cine....I'l Profesore.!!!
xcss
Intreb si eu, ca sa ma aflu in treaba... care spectacol, nene?
Schumy1
Probabil te uitai la meci pe vremea cand batranu mergea pe 3 roti si pleca din coada plutonului si ajungea la final pe primu loc.....sau incercati sa uitati faptele care sunt in manualul de istorie al F1.
ssilviu
Sau de vremea cand iesea din masina si se ducea la mecanici si le zicea: un micron in plus de alezaj la cilindrul 7, trebuie schimbat suburul 3 de la baia de ulei si vezi deseara sa ai grija de nevasta ca maine sa iti creasca productivitatea cu 3% la munca. Am mai auzit de texte din astea, poti sa te duci sa canti la alta masa.
Schumy1
Comice nu sunt comentariile voastre partinitoare ci faptul ca spiritul schumy inca se conserva la ferrari si uite ca inca dau lectii restul echipelor si pilotilor....si ce e si mai ironit pt voi astia de tineti cu lupu e ca si anu asta o sa va uitati lung la ferrari cum castiga wink.gif
ssilviu
Tot datorita lui Schumi, nu? radmasa.gif Stii ce mi se pare mie comic? Ca a trebuit sa plece Schumi de la Ferrari ca sa poata castiga italienii iar campionate.
Schumy1
Michael Schumacher
sorin_f39
Ce rost mai au acum discutiile astea in contradictoriu pe subiectul "Michael Schumacher"?
Modus
Foarte bun rezultatul celor de la Renault; daca vor reusi ceva similar si in calificari, pot sa obtina din nou un rezultat deosebit.
sorin_f39
Deocamdata avantaj Hamilton.

Vedem maine ce va fi.


Forza F E R R A R I !!!!!

Forza FELIPE !!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.