Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tampon motor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2
suchea
asa trebuie sa fie.
mecanicosu
Sall a schimbat cineva tamponu de la motor din partea stanga cel de sub baterie ?
Trebue sal schimb dar nu stiu de unde sa Incep sa demontez!!! Rog ajutorr 1zhelp00.gif
RGh
Poate imi raspunde cineva, avand solenza, (multumesc anticipat): eu am deschis capota si am vazut surubul de la suportul motorului, inca in locasul lui, dar inclinat, evident iesit afara. Am mai mers asa poate si 2000km dupa ce am vazut. Surubul l-am lipit cu poxilol la locul lui nu vibreaza si n-a vibrat nici inainte de a observa, eu ma tem sa nu pierd motorul in mers. Mentionez ca am pus pe cineva sa se uite la motor cand eu acceleram cu frana trasa, insa motorul nu se misca decat inainte si inapoi. A mai patit cineva asa ceva ? (Motorul e scimbat, banuiesc ca au strans mecanicii prea tare piulita respeciva)
Lung topicul dar ce sa-i faci, evit posturi cu intrebari
Laika
Sa reinviem unpic topicul cu o problema mai delicata sleep.gif sunt curios daca a mai patit cineva asa ceva. Am rupte 2 urechi la suportul din aluminiu al bateriei de care se leaga tamponul inferior.

Cea de sus se vede in poza si mai este una jos ce se prinde le lonjeron.
Laika
Deci nu a patit nimeni, nu-i bai ca le sudam biggrin.gif
Dheaven
posibil sa aud tac tac uneori cand bruschez acceleratia de la tamponul motor?
am si smucituri.
planetarele sunt schimbate, toata fata e schimbata, tampon cutie + bieleta antirasturnare sunt schimbate.
observ ca tamponu de la motor stanga se misca intre cele 2 urechi de metal si parca prea usor.
cumparat in 2012 ets.
totusi tac tac asta metalic ma enerveaza..
kommodore_ss
Ce ziceti,

Tamponul meu de la logan este uzat?

sorin1983
da, se si vede storcit. s-a lasat si motorul la cum arata. daca nu te deranjeaza vibratiile poti sa-l mai tii.
kommodore_ss
Ma cam deranjeaza, imi da vibratii in bord , uneori si in geamuri. O sa fie diferenta daca il schimb nu? Ce firma sa cumpar?
sorin1983
doar original, o sa fie diferenta clara. le-as verifica si pe celelalte( de la cutie si anti balans). avand in vedere ca cel hidro e scump eu le-as schimba pe toate trei ca celelalte daca sunt uzate il lesina mai repede smile.gif
kommodore_ss
Am schimbat ala de jos de tot, era rupt complet , unde e celalalt?
sorin1983
e in dreapta cum te uiti la masina deasupra cutiei, undeva sub vasul de expansiune cred. nu mai stiu cum e la diesel.
asa arata:
[attachmentid=1628123735]
kommodore_ss
Diferenta ENORMA cu tamponul motor schimbat. Recomand tuturor.

Singura chestie e ca deja s-a lasat putin, o fi normal? Am luat original (acu eu stiu daca o fi original original...).

Motorul are ceva joc in tampon dar e muult mai linistita caroseria si tot sunetul motorului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.