Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fzo
Salutari! Am o problema la Dacia mea in sensul ca se aude un uruit pe care l-am localizat ca provenind din partea spate a masinii! Am verificat rulmentii si nu au joc! Am incercat sa mai reglez si tamburii, dar degeaba! Ce as mai putea verifica? Multam fain!
argon
Schimba rulmentii. Nu trebuie sa aiba joc ca sa huruie.
mirceas
asa e... huruitul/fasaitul/... nu se datoreaza numai de la joc ci si de la uzura lagarelor sau chiar a bilelor.
fzo
Multam! partea faina e ca nu realizez exact de pe ce parte se aude... la inceput am zis ca e de pe stanga, dar acum inclin spre dreapta! Ce ziceti: sa-i schimb pe rand?
bygy007
ridici masina pe cric si invrtesti roata cu mina si vezi pe care parte este
imposibil sa nu iti daiseama
rs44
Eventual ai role sparte in rulmenti
decrvl
Schimba rulmentii la ambele roti.
xls
Am si eu un huruit destul de naspa pe spate, apare de obicei cand virez, sau la franare cateodata, iar roata spate dreapta se incalzea. Banuiam ca ar fi rulmentii sau frana blocata, asa ca m-am dus la mecanic si din pacate e mai naspa: rulmentii ok, dar fuzeta(cred/parca) de la roata spate dreapta e rupta. Practic joaca axul acela pe care se prinde roata:(. Nu-i pericol sa sara roata, dar trebuie ori sa schimb puntea spate (cica vreo 3mil+ manopera multa), ori sudata cu autogen smecheria aia (partea buna e ca totusi mai are ghidajul si n-ar fi probleme sa fie pusa stramb).
Fizz
Aceeasi problema si la mine!Cu diferenta ca la mine rulumentii vechi nu huruiau(colivia rupta) ci cei noi!!!! I-am schimbat si fac un zgomot de nu mai aud motorul!
[Sa fie defecti din fabrica?]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.