Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ploua in dreapta fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Stefan.A
am o berlina inj 2002 cu bord CN.
de cand era noua, dupa spalare, la urmatoarea panta pe care o urcam (cand inclinam masina) il spalam pe picioare pe cel din dreapta fata.
Acum ploua cu masina pe plan drept, nu trebe sa fie inclinata, si ploua ca la balamuc. Am gasit presul plutind. Apa vine de undeva de pe torpedou, ca si cum n-as avea parbriz.
Am desfacut grila de la stropitorul de parbriz si nu sunt infundate furtunasele de scurgere, intre aripa si stalp apa oricum se duce afara, pe parbriz am turnat apa si nu se duce inauntru, pe unde pana mea poate sa intre??
Am schimbat vara asta parbrizul (era ciobit) insa cand am turnat apa pe el nu am vazut sa intre in masina.

Merci de idei..
argon
Ai distantiere sub cheder?
Stefan.A
Nu. Si am turnat apa pe geam cum ziceam si nu intra deloc atunci..

Later: culmea e ca inainte cand ploua doar cu masina inclinata aveam distantiere.
byte
Vezi daca nu este de la garnitura stergatorului de parbriz (cauciucul care este pus pe surubul de care se prinde stergatorul). La mine ploua pe acolo si se aduna ceva apa.
argon
Baga cele 2 distantiere neaparat, sa elimini cauza asta.
Stefan.A
byte:
la prinderea stergatorului nu m-am gandit, e o idee buna. o sa verific.
la tine tot in dreapta fata ajungea de la stergator??

argon: cum pana mea sa-i bag eu distantierele, nu se baga cand se aseaza chederul? poate-i trosnesc putin geamu'..
argon
Poate nu vorbim de acelasi lucru. Nu au treaba cu geamul, se pune in partea de jos pe colturi, intre tabla si cheder, 2 bucati de cauciuc de vreo 3-4 mm ca sa se poata scurge apa.
Stefan.A
ok merci, hai ca-i pun eu ceva cauciuc acolo.
sper sa fie de la gaura bratului de stergator ca altfel chiar nu stiu pe unde ar putea intra.
ct03nut
vezi sa n-ai gauri in podea si cand dai in balti sa iti intre ( mi s-a intamplat biggrin.gif)
Stefan.A
nu, n-am ca la mine ploua de sus cand sta masina parcata.
chiar mi-a indicat un mecanic sa dau o gaura pt scurgerea apei..
byte
La mine curgea pe la ambele stergatoare si nu stiam exact pe unde se scurge apa. Am stat odata cand a plouat 10 min in masina si am urmarit.
Verifica si chederul de la usa.
sddragos
La mine gasesc apa (noroi, de fapt) sub mocheta de sub presul din stanga fata.
Gauri nu sunt in podea. pe unde ar putea intra?
vijelie
QUOTE(Stefan.A @ 25 Sep 2006, 12:15)
...chiar mi-a indicat un  mecanic sa dau o gaura pt scurgerea apei..
*

Ala e instalator, nu mecanic...
Vezi ca nu cumva gaurile de la praguri (3 buc pe fiecare parte) sa nu fie colmatate sau chiar infundate cu praf sau vaselina, daca ai folosit.
nambanidealtceva
ti s-au infundat scurgerile de sub grila aia dintre capota si parbriz.. sunt niste furtune de cauciuc care ies sub capota cam prin stanga si dreapta bateriei.. alea sunt... probabil sunt torsionate chiar la vedere.. sau s-au incurcat printre varietatea de cabluri care trece pe acolo; deschide capota si vezi... daca nu, desfaci bucata aia de tabla cu grila... se acumuleaza apa si iti intra pe la prizele de aer de la aeroterma cand inclini masina (mai precis suflatoarele alea doua de pe lateral).. bafta!
Stefan.A
bre nambanidealtceva io ce moaca mea zisei in primu' post??
egzact ce zici tu e primu lucru pe care l-am facut si e ok totul acolo
ANTIdacie
Asa am patit si eu si singura solutie si cea mai buna din partea mea este sa dai geamul jos si chederul, sa cureti bine cu benzin suprafata de contact a tablei cu chederul, dupa care sa bagi silicon sanitar peste tot!Se va lipi perfect si nu o sa mai ai probleme niciodata cu patrunsul apei in masina pe la parbriz cel putin!
map3tz2003
Dati la o parte bucata aceea de tabla pe care se gasesc duzele de stropit o gasiti pe acolo de 2 fortune de cauciu care se duc undeva sub capota...la mine alea erau infundate cu noroi si toata apa refula in masina pe la gaurile de aerisire.
nambanidealtceva
omu zice ca s-a uitat la scurgeri si e ok.... desi... e clar ca se strange apa undeva.. si numai acolo se poate strange.. la mine la prima vedere erau curate furtunele de scurgere.. dar nu si permeabile.. am bagat surubelnita prin ele si le-am indepartat de cabluri.. nu stiu ce sa mai zic.. bafta si sa ne spui si noua ce a avut!
Ciombe
Si la mine la Papuc face la fel... adica atunci cand ploula imi pluteste mocheta din dreapta...
Ca norocu, intr-o dimineata a varsat nevasta-mea o sticla cu lapte pe mocheta... si dupa 3 zile putea in masina de ziceai ca esti la auschwitz wacko.gif . A trebuit sa decupez mocheta aia, am lasat doar covorasele. Aaa, si la prima ploaie, am zis -"bagami-as!" am luat un ciocan de 5 kile, am mai luat un cui de 12, gros si sanatos -si m-am pus pe trea biggrin.gif . Am dat trei gauri in podea ca la a patra s-a strambat cuiu. Si acum nu mai balteste apa.
Cristy
Si eu am dacie din 2000 CN4 si imi ploua la fel in dreapta fata. De fapt refula din praguri apa pt ca gaurile de scurgere erau infundate (alea 3 din pragurile laterale). Si am desfacut si grila aerisire de la calorifer si am desfundat cu presiune si "furtunele" alea patrate care scurg apa pe langa baterie. Si e totul ok acu cool.gif
Cristy
De fapt nu e chiar ok... smile.gif pe partea soferului la sigurante cand ploua se mai strange niste apa pe acolo... (am bagat alarma in punga si am mai ridicat-o putin ca sa nu pluteasca:D). De la ce poate fi? Am siliconat bine chederu de la parbriz.
FLP
Aceeasi problema o am si eu numai ca la mine nu se face ud SUB presul de cauciuc si balta apare chiar direct pe pres. Vreo idee ce as putea sa fac ?
eXtenSion
Si la mine picura de pe torpedou pe jos.. Dar numai la ploi sanatoase cand nici chederele de la usi nu mai fac fata si ploua si pe SuS pe la usi.
FLP
Am bord de tip scoica... daca asta ajuta ... probabil tu ai CN`u
Cristy
Ai facut tot ce a scris lumea mai sus ? smile.gif Da, noi avem CN si cateodata si mie imi picura pe pres... dar la ultima ploaie am gasit apa la sigurante (ma rog, putina).
decrvl
Daca in partea superioara a stilpului,acolo unde calca aripa chiar pe colt la parbriz, e ruginita tabla,la ploaie mai mult timp,apa se infiltreaza pe linga aripa,intra in stilp si picura pina jos unde se stringe si iti intra prin fanta aia prin care ai acces la piulitele ce string balamaua de jos a usii.
Cristy
La mine e intreaga tabla pe acolo, ca de curand am schimbat aripa pe dreapta si chiar m-am uitat...totusi am fost la spalatorie acu, a bagat jetu' si nu a intrat nimic. Strange smile.gif saptamana trecuta cand a plouat era balta sub pres.
FLP
QUOTE(decrvl @ 1 Oct 2006, 11:54)
Daca in partea superioara a stilpului,acolo unde calca aripa chiar pe colt la parbriz, e ruginita tabla,la ploaie mai mult timp,apa se infiltreaza pe linga aripa,intra in stilp si picura pina jos unde se stringe si iti intra prin fanta aia prin care ai acces la piulitele ce string balamaua de jos a usii.
*




Pai si ce fac ???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.