Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: troncane ceva pe sub masina ...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dadu221
sacaitor de ceva vreme imi troncane ceva pe sub masina cad iau gropi si partea ciudata e ca nu imi face de fiecare data iar eu nu am reusit s aimi dau sema in ce conditii exacte se intam,pla chestia asta. pe partea din fata dupa ce iau anumite gropi, denivelari .. etc .. se aude un sunet.. e ca si cum arcul ar continua sa culiseze sus-jos .. de vreo 2-3 ori .. am amortizoare bunicele , arcul schimbat pe dr (se auzea si inainte de asta), rotile nu au nici un noc ..o mare parte din pivoti si bucse schimbate recent (n-am umblat la bielete antirului si am inteles ca sunt imbatanite.. aceeasi chestie si cu buchile de la tiranti si bara de torsiune).. M-am uita pe sub ea , am teras de una de alta si tot nu am reusit sa ma prind de unde vine. Zgomotul este abia perceptibil - apropae insesizabil-cu geamul inchis .. Unde sa ma mai uit? de ce sa mai trag ???

Tot un zgomot ciudat se mai aude pe partea stg .. ca si cum o piatra micuta ar lovi tabla la denivelari puternica si uneori cand umblu la masina pe partea aceea si ma ating mai puternic de aripa. mi-am schimbat la tinichigiu intaritura de la amortizor si a zis ceva de gatul de lebada ca ar fi cam necajit saracu`. E ceva periculos sau o mai pot amana?
viulian
Si mie imi trancane la fel pe dedesupt ceva, chiar daca toate bucsele sunt schimbate de 2-3 luni..



Am fost la mecanic si am identificat 2 cauze:

1. bara din fatza (eu am de plastic) nu e fixata bine si trancane pe suporti.

2. am joc foarte mare la planetare in cutia de viteze (cu toate ca ieri am discutat cu baietii si parerea lor e ca in sarcina planetara nu ar avea cum sa joace) totusi aia are destule grade de libertate incat sa 'bata' in ceva.



Trebuie sa fii sigur mai intai ca bucsele sunt tzapene - inclusiv cele de bascula, T-ul de la amortizor, si cele de la bara stabilizatoare (evident si tirantul si semibieletele trebuie verificate). Bucsa de la bascula superioara de asemenea.



Daca sunt toate OK - atunci trebuie cautate jocuri in alta parte..
Al Cap0nE
toba ? :roll:
bu-bu
si a mea bate .. troscane pe partea dreapta .. am bara cam slaba de la aia ar fi o cauza .. ca in rest bucsi rulmenti planetare toate noi si stranse "voiniceste".

cand am facut un test cu masina fara bara fara toba nu mai troscanea.

vezi bara eventual da-o jos si fa o tura.
bogdan_o
Cauza probabila s-ar putea sa fie de la T-ul de amortizor. La mine facea exact cum ai descris tu, pentru ca la trecrea peste denivelari, amotrizorul mai face 2-3 curse mici si dupa ce ai trecut de denivelari.



Daca nu este de vina T-ul, atunci i-le pe rand: bucse bara torsiune, bieleta antiruliu, bucse tirant.



Daca se rupe T-ul de amortizor e destul de periculos, ca nu mai ramane masina decat pe arc pe partea aia. Acum, depinde si de noroc. Mie mi-a facut explozie un cauciuc tubeless (dreapta fata) pe Calea Giulesti. Cred ca de la mersul pe sina de tramvai. Norocul meu a fost ca nu era inca facuta strada si se mergea incet. Aveam cam 30 km/h, dar tot m-am dus in toate partile cu masina.
viulian
Eu am schimbat in furia de a remedia trancanitul toate bucsile posibile (cum am zis: T-uri amortizor, semibieletele, tirant (fartec), bascula inferioara (fartec), bara stabilizatoare + pivoti).

Tot la fel face..

AH ce ma distram acum cateva luni cand am dat de forum sa vad ca multe probleme de dacie sunt de genul: "am incercat tot ceea ce era omeneste posibil, si tot nu-i dau de cap! voodoo!" Acum nu prea imi vine sa rad de mine.



Si n-am zis de toba, am toate tampoanele alea OK (m-am uitat personal cand am ridicat masina pe rampa) si nici nu e tocita pe undeva sa zici ca trancane acolo - si credeti-ma ca la cat de stressat sunt cu trancanitu asta, am luat fiecare bucatzica in parte).



O sg. problema am identificat atunci, o trancaneala suplimentara care venea de la faptul ca mi se lovea radiatorul de masca - am rezolvat temporar cu un pachet de tzigari mototolit bagat acolo, si ulterior am bibilit la el. Mi s-au rupt tzamburusele care 'centreaza' cauciucele alea doua de la radiator, si ma intreb daca nu o fi de pe acolo ceva.. Nu stiu ce sa zic.



Toate schimbarile ce le-am facut n-au mai mult de 4 luni, iar zgomotul il am constant de aproape un an jumate (inainte parca era mai infundat, acum trancane de am sentimentu - placebo! - ca mi se rupe masina in doua cand trec pe macadam).



Mi-e cam lene sa dau bara jos - mai astept niste bani si dau o fuga la mecanic sa vedem ce dracu o mai avea.

Omu s-a saturat aproape de banii mei, si a inceput sa lucreze la mine mai mult decat la masina, si sa ma calmeze ca e dacie, ca asa face toate, ca sa nu mai fiu pretentios, etc... :oops:
geo76com
Viulian , am si eu aceleasi simptome ca si tine. Cred ca trebe sa ne cautam ori niste medicamente ori niste tampoane pt urechi . Si eu l-am innebunit pe un mecanic asa ca tine . Concluzia : o sa incep sa ma bag eu sub ea... :mrgreen:
oSerX
Si eu am cam patit'o ... la un moment dat a fost aparatoarea aia de tabla de la etrier... acum la fel si mie mi'e frica sa trec peste denivelari... saptamana viitoare ma uit la ea ... teul ala de amortizor si ma gandesc la bieleta antiruliu ... si tobele sunt sigur .... mai banuiesc si pe la cutie ceva .... de mult nu m'am uitat ...
SPAWN
bai oameni buni astea sunt daciile daca nu trncane sau bate ceva de la ele inseamna ca nu e bine :mrgreen:
Andrii
Salut!
Eu am alta problema, si anume: cand bag in viteza si accelerez brusc troncane cutia de viteze si trepideaza foarte tare schimbatorul de viteze. Precizez ca acest fapt se intampla in toate vitezele, deci dupa ce cuplez intr-o viteza si fortez accelerarea( accelerez brusc) troncane ceva exact sub cutie, precizez ca asta se intampla dupa ce am schimbat placa de presiune si discul.
Daca cineva se pricepe sa ma ajute cu un sfat ii sunt recunoscator!
Thanks
Dyda
-Suruburi nestrinse la traversa CV
-Piulite nestrinse la flexiblocuri traversa CV
Sau tabla fisurata in planseu acolo unde se prinde schimbatorul de viteze
Toate acestea le vei verifica manual si individual cu remedierile respective
johnsws
tampoane rupte la cutie.
Ov
sau traversa rupta.

Tot ce s-a scris mai sus este foarte posibil sa se fi intamplat. Fa si tu o incursiune sub masina si balangane energic cutia ca sa vezi exact care e problema.
axel
QUOTE(viulian @ 4 Jun 2004, 23:33)
Eu am schimbat in furia de a remedia trancanitul toate bucsile posibile (cum am zis: T-uri amortizor, semibieletele, tirant (fartec), bascula inferioara (fartec), bara stabilizatoare + pivoti).
Tot la fel face..
AH ce ma distram acum cateva luni cand am dat de forum sa vad ca multe probleme de dacie sunt de genul: "am incercat tot ceea ce era omeneste posibil, si tot nu-i dau de cap! voodoo!" Acum nu prea imi vine sa rad de mine.
Si n-am zis de toba, am toate tampoanele alea OK (m-am uitat personal cand am ridicat masina pe rampa) si nici nu e tocita pe undeva sa zici ca trancane acolo - si credeti-ma ca la cat de stressat sunt cu trancanitu asta, am luat fiecare bucatzica in parte).
O sg. problema am identificat atunci, o trancaneala suplimentara care venea de la faptul ca mi se lovea radiatorul de masca - am rezolvat temporar cu un pachet de tzigari mototolit bagat acolo, si ulterior am bibilit la el. Mi s-au rupt tzamburusele care 'centreaza' cauciucele alea doua de la radiator, si ma intreb daca nu o fi de pe acolo ceva.. Nu stiu ce sa zic.
Toate schimbarile ce le-am facut n-au mai mult de 4 luni, iar zgomotul il am constant de aproape un an jumate (inainte parca era mai infundat, acum trancane de am sentimentu - placebo! - ca mi se rupe masina in doua cand trec pe macadam).
Mi-e cam lene sa dau bara jos - mai astept niste bani si dau o fuga la mecanic sa vedem ce dracu o mai avea.
Omu s-a saturat aproape de banii mei, si a inceput sa lucreze la mine mai mult decat la masina, si sa ma calmeze ca e dacie, ca asa face toate, ca sa nu mai fiu pretentios, etc...  :oops:
*


domnilor dacia mai troncane si de la caseta de directie(bucsa de teflon+tachete)puteti sa schimbati si mama bucsilor ca tot o sa troncane
ionut232
am avut si eu o problema cu troncaneala sub masina...
care a fost cauza la mine?foarte simplu...
pentru asta a trebuit sa schimb un pivot...ca asa a zis un nea mecanic...de asta mai analfabet cum sunt toti prin serviceurile astea de 2lei.... si am disperat cand am vazut ca tot trocane ceva...
eh...faza era de la o placuta de frana care nu statea fixa si la gropi se auzeau mai multe batai....troncaneli...
eh....remediul a fost sa scot placuta si sa o bat cu o dalta pe parti si apoi pusa la loc...remediu destul de simplu... smile.gif ... nu si pentru nea Dan... cum il chema pe mecanicu ala...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.