Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum Instant
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
michaelthefirst
De ce am deschis acest Poll:
Eu am fost FOARTE dezamagit de faptul ca noua colectie Logan (dupa 28 August 2006) a venit fara functia de consum instant pe computerul de bord. Cei de la Dacia au spus: NU MAI ESTE! - si atat! huh.gif

Fiind putin necajit de aceasta lipsa am scris pe topicul despre noua colectie Logan de la Stiri. Am fost FOARTE surprins sa aflu ca sunt persoane care spun ca li se pare o prostie consumul instant. Sincer nu inteleg ratiunile acelor oameni si de aceea ii rog ca daca voteaza aici sa scrie de ce!
Mi se pare ca era SINGURA functie din computerul de bord care chiar conta - pe care nu o puteam substitui, pentru ca TOATE celelalte functii se pot substitui cu calcule de mana:
- consumul mediu = L consumati / Distanta
- distanta parcursa: Exista si fara consum instant
- L consumati - cu o anumita eroare (destul de mica) poti sa iti faci un calcul cat ai consumat
- Autonomie (cat mai ai pana trebuie sa alimentezi) - eu oricum alimentez cand se aprinde martorul de benzina pe rosu!

Am inteles ca uneori consumul instant arata valori mari (18-25-30%), dar interesant e sa vezi la drum intins, la viteza relativ constanta cat consumi, ca sa stii daca e bine de mers cu 100, 120, 130... ?

Astept cu mare interes votul si comentariile voastre.
Gheorghedracu
Pai ai spus chiar tu, la drum lung poti sa calculezi singur, asa ca la ce iti trbuie valoarea instantanee, care e irelevanta, oricum? Motivul pentru care au renuntat la ea este rpobabil faptul ca multi oameni nu inteleg ca valoarea este o medie obtinuta de un software care masoara debitul de carburant de nu stiu cite ori pe secunda si face o medie. De aici si problema. Ce relevanta are in realitate daca stiu ca intr-o picosecunda am consumat atita si in picosecunda urmatoare nu stiu cit, cind masor un dispozitiv al carui consum ma intereseaza la o scara de timp infinit mai mare (minute, ore) decit picosecunda? Cred ca consumul instantaneu e unul din caele gizmos care ne-au lasat cu ochii mari pentru un timp, pina am realizat ca nu foloseste la nimic.
AMW
e folositor...nu indispensabil oricum.

eu de exemplu cand mi-am luat masina de multe ori dadeam pe CI sa vad cat imi ia la nu stiu ce viteza, la cate turatii, in ce treapta de viteza e mai bine sa stau daca vreau consum etc...la drum lung la fel...in momentul in care mi-am dat seama care este viteza de coraziera a masinii...adica viteza la care ea are consumul dat de producator pentru extra-urban etc...e util la inceput...dupaia cand inveti ce si cum nu prea mai ai nevoie de el...spre exemplu eu nici nu mai stiu de cand nu m-am mai uitat pe el...pentru ca e de ajuns sa ma uit la vitezometru si at stiu cat consuma...intr-adevar..ca sa invat toate astea am avut nevoie de CI. Am vazut si care e efectul vantului din fata asupra masinii etc...e bun...dar nu mai faceti mare caz din asta...intr-adevar trebuiau sa va spuna cand ati comandat masina ca nu o sa il mai aiba desi nu cred ca asta v-ar fi facut sa va razganditi.

LE: Mie la dCi nu mi-a aratat niciodata mai mult de 22% si atunci eram in treapta 1 la 4000 de ture...intr-adevar la 1.6 arata si 28-29...daar un exemplu la un Leon care il conduc destul de des arata uneori cand pleci de pe loc 64(plecat normal)daca dau pe mediu arata 10-11...bine are cutie automata...dar totusi...probabil ca daca un romanas care nu ar avea treaba cu tehnologia i-ar arata 64 pe instant ar face infarct...si cum majoritatea cumparatorilor de logan sunt mai...nestiutori sa zic...trecand de pe 1300 pe logan full...eventual si 16v sa ii arate cand pleaca de pe loc cu a1a 20-25% ar fi ceva care ar face ca masina sa nu se mai vanda.

Iar ar aparea pe la otv ciudati daia care o sa zica ca le consuma 30...mai ceva ca un jeep...si ca au autonomie de 200km...dasta a scos dacia aceasta functie...pentru ca majoritatea cumparatorilor de logan sunt paraleli cu tot ceea ce inseamna o masina normala..un computer de bord...un consum instant....si asta se datoreaza faptului ca toata viata au mers cu 1300-le si cand se urca in logan se cred...in space shuttle...

Oricum aceste facilitati ale computerului de bord de pe logan sunt mai mult niste mofturi...asa ca sa zica si romanasul nostru ca are masina moderna...care ii arata "drive till empty" cum l-am auzit pe unu...care probabil vazuse si el ca scria asta pe afisajul vreunei masini straineze...

Media de viteza mi-se pare inutila...consumul mediu mai putin...pentru ca nu prea poti sa faci un consum mediu pe 4000km spre exemplu...

functia cu litrii consumati este total inutila...sau poate ca cel care o foloseste des ii place sa isi bage unghia in gat la sfarsitul fiecarei luni cand inmulteste ce scrie acolo cu pretul unui litru si isi da seama cati bani a ars...

ceea mai uitla este ceea de consum instant atunci cand te obisnuiesti cu masina....autonomia...desi nu prea e exacta iti poti face o idee despre cat de mult mai poti sa mergi cu masina....si media de consum...care se poate face pe mai multe mii de km in conditii diferite de trafic...Ex: la mine la diesel e 5.8 pe 3800km si nici nu mai stiu cati din astia sunt facuti in afara si cati in oras....dar daca ma intreaba cineva cat consuma in general ii spun 5.5-6.0
argon
Perfect de acord, funtia aia s-a scos datorita prostiei cumparatorului, si nu vorbesc de cei de pe forum, care cat de cat au acces la informatie si au habar de chestiile astea, ci de cei care nu stiu cum sa tina mana pe mouse la PC, romanul clasic, mutat de la tara la bloc, care nu le prea are cu tehnica, si nici nu e receptiv la explicatii..ramane asa in prostia lui. Tocmai acel om, vede consumuri astronomice si va fi dezamagit de masina..parerea mea.
nickey
AMW, spuneai ca ai diesel...

Eu am ambiance si ma interesa si pe mine cat indica CI la 100 km/h, 110 si 120, daca poti sa-mi spui, te rog, ca mi-ar fi de ajutor.
colombina29
Eu am consum instant la masina din semnatura si va spun sincer ca m-am uitat de 5 ori pana acum in 4 luni la consumul instant! Nu e o functie prea importanta, e mai mult curiozitatea de a vedea cata benzina haleste cand bagi piciorul in acceleratie. Cred mai degraba ca e o masura de prevenire a evenimentelor rutiere nedorite... Statul cu ochii in trip-computer dauneaza grav sofatului smile.gif
Ov
mi-e fix paralel daca are sau nu consum instant. Eu am dar il folosesc doar in situatia enuntata un post mai sus, adica din pura distractie smile.gif
laurian
Am folosit destul de mult functia.
E foarte utila la drum lung, cand mergi constant, gen autostrada, unde o mica diferenta de apasare a pedalei de acceleratie poate modifica chiar cu 1 litru consumul instant.
Dupa un timp, intr-adevar, iti poti forma un stil de conducere economic, si fara acest consum instantaneu, insa intr-o prima faza il gasesc deosebit de util.
Vezi ca la 150 KM/ora ai un consum, si la 100 ai cu totul alt consum.
La un drum de cateva sute de km, inseamna cateva sute de mii de lei.
Care conteaza sau nu...
Ov
uff m-am linistit, si io care credeam ca la 150 consuma ca la 100

EDIT: si ca sa nu las post-ul in aer sa si motivez de ce mi se pare inutil.

Daca a stat careva sa se joace cu el probabil a constatat ce diferente imense (imens inseamna dupa mine si 0,5l/100km) apar pe acelasi drum in conditii diferite. Sa dau exemple si sa vedem cat de utila e informatia:

1. cand te intorci dinspre sinaia pe DN1 consumul e mai mic (drumul are o foarte usoara inclinatie). Ce concluzie tragem de aici ? Cu ce ne ajuta aceasta informatie ? Poate sa alegem ruta de dus prin alta parte ca sa facem economie, nu?
2. cand temperatura de afara e mai scazuta (nu ma refer la ger ci la o noapte de vara/toamna) consumul va fi mai mic ! Morala, hai sa mergem doar in zilele racoroase.
3. vant din fata/spate/lateral => influenteaza mult consumul. Ce-i de facut ? Alegem o ruta unde avem vant doar din spate ?

ca sa nu mai zic de

4. in frana de motor consumul e 0. Hai sa mergem toti doar in frana de motor biggrin.gif
hash
CI e o functie a carei absenta care trage in jos noile modele. Niste programatori nu si-au facut bine treaba. Frumos ar fi ca pe viitor Dacia SA sa le permita proprietarilor sa-si upgradeze softul cu functia activata.

Cu cat mai multe briz-brizuri are masina, cu atat creste satisfactia clientului.

Si nu sunt de acord cu voi cei care ziceti ca romanii acum au cazut din copac ! (pardon, din 1300)
Adrian_Solenza
Este foarte folositor, iti reglezi stilul de condus economic dupa el... De exemplu, la Fiat, tin pe instant si sunt momente in care nu ma mai uit la CI si ghicesc EXACT cat indica, in functie de treapta, viteza etc...
Eu consum cam un plin pe saptamana! Sunt saptamani cand merg la consum - sa imi ramana ceva pt week-end - si reusesc sa scot un 7.5-8 in oras!
Saptamana asta am 9.5l/100km, m-am lafait in 5000RPM sad.gif .. O sa scada la 9 pana vineri, dar asta inseamna ca am pierdut vreo 8-10litri sad.gif ..

Cand mergeam cu DSN si nu aveam optiunea, nu reuseam sa merg la consum, caci nu prea stiam dupa ce sa ma iau.. Imi lua 9 in saptamanile calme smile.gif

Faza asta acum la Logan e de cacao! Cum sa nu ai Ci la o masina de 10k????????????
michaelthefirst
@ov: Ideea e ca CI nu te ajuta sa schimbi chestiile obiective!!!! - gen drum, vant, temperatura! huh.gif
Ci pe cele subiective, gen turatie, acceleratie, franare... excl.gif

Nu vorbim aici de chestii evidente, va rog sa incercati sa argumentati cu argumente valide!
Jack Daniel's
Sa il bage la loc Dracia !
MoneyTalks
E clar de ce au scos consumul instant la Logan... Au fost prea multe probleme tehnice pe aceasta tema... radmasa.gif

La mine arata consumul instant de la plecatul de pe loc. Daca si la Logan ar fi pus consumul instant de la plecarea de pe loc, ar fi fost minim 1,000 posturi in plus cu problema tehnica la consumul Logan-ului... radmasa.gif sau chiar ar fi facut foarte multi infarct icon_mrgreen.gif De ce? Simplu. Cind plec de pe loc imi arata consum de MINIM 65 L/100 (a aratat chiar si 99 L/100). Oare cum s-ar fi simtit cei cu Logan vazind asemenea consum la masina lor? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
driverx
QUOTE(MoneyTalks @ 28 Sep 2006, 12:10)
Oare cum s-ar fi simtit cei cu Logan vazind asemenea consum la masina lor? radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*



Furati, tepuiti, convinsi ca au luat masina cea mai proasta, care consuma cel mai mult.

P.S. Propozitia de mai sus NU e misto, ar fi fost cat se poate de adevarat.
bobo77
Eu cred ca este util,te mai pondereaza sa-i dai talpa, dar daca te grabesti de cele mai multe ori...degeaba il ai.
catu
Eu cred ca CI e extrem de util pt. cei ce nu-l au si inutil pt. cei ce s-au saturat sa -i constate utilitatea . huh.gif
motanel pufos
QUOTE
Cind plec de pe loc imi arata consum de MINIM 65 L/100 (a aratat chiar si 99 L/100). Oare cum s-ar fi simtit cei cu Logan vazind asemenea consum la masina lor?   


Sunt curios cum iti arata tie consumul instant cand pleci de pe loc. Computerul de bord afiseaza numai dupa viteza de 30km/h? blush.gif
vijelie
alo, nu toata lumea are Logan!
os
Din pacate nu toata lumea intelege notiuni elementare cum ar fi "mediu", "instantaneu" si alte asemenea. Partea mai trista este insa ca aceasta "lume" nu intelege ca nu intelege - asa ca eliminarea indicatiei este o reactie dupa mine judicioasa a fabricantului (personal consider indicatia ca un "nice to have"). Ar fi fost interesanta poate o indicatie de genul "consum mediu in ultimii 2 km". Aceasta ar da indicatii destul de folositoare pentru corectarea stilului de conducere, fara a fi expusa unor variatii de amploarea celor de la consumul instantaneu.
michaelthefirst
Cred ca e complicat de calculat un mediu pe ultimii 2 km. Consum Instant inseamna cat iese in acest moment prin injectoare, chestie care sunt convins ca se poate afisa cu usurinta, dar ei au scos-o din cauza unor persoane isterice.
DFA
Culmea este că nu e deloc greu de calculat consumul mediu pe o distanță scurtă, pentru că CB-ul chiar o face!
Autonomia estimată așa este calculată, pe baza consumului mediu pe ultimii 1.400 de metrii parcurși (dacă mai țin eu bine minte...). Nu este calculată pe baza consumului mediu total (ăla afișat).
bh07xyk
Asa cum postam undeva pe reno.ro (scuze daca se dubleaza postul):
Tampenie imensa de marketing faptul ca au scos consumul instantaneu. Cum bine zicea cineva " sa nu mai consume 25 in oras".
Problema e ca la motoarele astea cu 17 computere intre pedala si injectoare, consumul instantaneu e singurul mod sa-ti dai seama de sarcina motorului. Te ajuta sa o stii de exemplu la depasiri in panta si/sau cu masina incarcata ca sa decizi rapid daca si cand pui alta treapta.
Din acest motiv eu merg in proportie de 90% cu CB-ul pe CI.
Mai e ceva foarte important cu sarcina la dCi-uri. Sarcina mare la turatie prea mica =>gaze nearse si funingine ajung la turbina =>depuneri, imbacsire EGR si alte boacane, una peste alta viata mai scurta a turbinei si a EGRului. Asta nu afecteaza deocamdata 'noua colectie' Logan.
PS. De unde au scos termenul 'colectie', de parca ar fi o masina numismatica
http://www.daciaclub.ro/style_images/dacia...icons/icon8.gif
bulan
Pentru mine este util caci ma ajuta sa-mi corectez stilul de a accelera nu neaparat stilul de mers.De exemplu:dupa ureche nu poti spune cum consuma masina mai putin la o urcare in rampa cu a treia turat sau cu a patra subturat.Cei care merg la consum nu sunt neaparat ZGARCITI!A obtine un consum mediu minim inseamna defapt a te lauda cu o masina care este in perfecta stare de functionare si cu un stil de mers personal adecvat economisirii de combustibil.Sigur cei care merg la consum nu se grabesc si sunt mult mai atenti la trafic chiar daca mai arunca si cate un ochi pe consumul instant.Cei de la maketing vor vedea ei daca au fost inspirati cu masura luata si imediat vor actiona daca va fi cazul.
radioman
Intr-adevar, e ceva ce te trage de maneca, sau mai degraba te frige in talpa, daca o calci cu ochii pe consumul instant, eu unul cum s-a mai zis pe aici pe forum , m-am inebunit dupa el in primele 2 luni de la cumpararea masinii, dupa care am obosit sa imi mai bat capul... smile.gif Actualmente il folosesc de 2-3 ori pe luna, in rest la drumurile pe care le am de facut si care sunt cam aceleasi, stiu cum stau cu consumul si nu ma mai uit, in schimb privesc destul de des consumul mediu, chiar de cateva ori pe saptamana...Toate cele bune!
michaelthefirst
Mie mi-i ciuda ca in cazul in care voi vrea - candva - sa revand masina o sa am un minus din cauza lipsei consumului instant. sad.gif
l@u
QUOTE(michaelthefirst @ 10 Nov 2006, 04:19)
Mie mi-i ciuda ca in cazul in care voi vrea - candva - sa revand masina o sa am un minus din cauza lipsei consumului instant. sad.gif
*




Poate ai noroc si o sa o vinzi unuia dintre cei ce nu stiu exact ce reprezinta si din cauza carora nu mai avem aceasta functie post-336-1110552449.gif
ionutz_stoica
Io-s de parere ca nu asa se procedeaza. Pentru ca daca respectivii uita la un moment dat limbajul articulat, nu poti sa ceri celorlalti sa devina monosilabici;
Cu alte cuvinte, cine nu intelege ce face "ci" sa o ignore.
Eu cred ca niste ratiuni de marketing au facut ca cei de la Dacia sa o scoata; ratiuni de marketing nu neaparat inspirate.
Cert este ca nu prea ai ce face, doar niste presiuni a.i sa se poata adauga acea functie in viitor.
PS. Am dat si eu mesaj la vocea clientului si eu am fost dezamagit de acea lipsa; vazusem la majoritatea loganurilor chestia si mi se parea genial. Fara, a fost inca un - absolut stupid adaugat la Logan.
tuneam
Au scos CI(si bine au facut) pentu a nu distrage atentia soferului de la condus. Em mai am un Logan in fam Ambition care are CI si intr-adevar chiar devi dependent de el si-ti distrage atentia. Consumul mediu, e altceva, dar CI e fff periculos. Cunosc 2 colegi care au lovit masinile(au intrat in ala din fata) pt ca se holbau la CI.
oli_h
pot sa aproximezi consumul si sa iti adaptezi stilul de condus (econom sau nu).
Eu m-as bucura foarte tare daca loganul ar avea si un termometru care sa indice temp exterioara
roland
CI mi-a fost util pentru a-mi schimba putin stilul de a cobora o panta lina... Decat sa cobori in a IV-a cu o turatie sub 1500, cand consumul instantaneu e de vreo 2.5, parca, mai bine cobori cu a III-a la o turatie de 2500 si consumul instantaneu e 0.0. Asta pentru ca in frana de motor consumul e 0, dar sub 1500 rpm se reia alimentarea cu benzina.
bh07xyk
QUOTE(tuneam @ 9 Jan 2007, 03:52)
Au scos CI(si bine au facut) pentu a nu distrage atentia soferului de la condus. ..... Consumul mediu, e altceva, dar CI e fff periculos. Cunosc 2 colegi care au lovit masinile(au intrat in ala din fata) pt ca se holbau la CI.
*



Cel mai subred argument ce l-am auzit in ultima vreme.... Periculosi sunt colegii tai (numai cei doi, evident) nu CI-ul din bord. Pai la astia daca le suna mobilul se intorc acasa, se schimba in capot si numai dup-aia raspund ca altfel dau in ala din fata radmasa.gif

Ridicol, ce mai , sa faci accident pentru ca te uitai la bord si sa dai vina pe producatorul masinii...
voicamic
QUOTE(bh07xyk @ 9 Jan 2007, 17:55)
Cel mai subred argument ce l-am auzit in ultima vreme.... Periculosi sunt colegii tai (numai cei doi, evident) nu CI-ul din bord. Pai la astia daca le suna mobilul se intorc acasa, se schimba in capot si numai dup-aia raspund ca altfel dau in ala din fata  radmasa.gif

Ridicol, ce mai , sa faci accident pentru ca te uitai la bord si sa dai vina pe producatorul masinii...
*



Subscriu la colegu', e util sa tragi cu ochiu' din cand in cand la indicatiile bordului (turatie motor, viteza, consum, etc.), dar asta nu inseamna sa nu fii cu ochii in primul rand la drum si la partenerii de trafic.
Oricum, eliminarea afisarii consumului instantaneu la CB e pentru mine o noua dezamagire. Prima a fost cand am constatat la primul Logan (ian. 2005) ca CI nu este afisat decat la peste 30km/h.
In ceea ce ma priveste, citirea CI mi-a fost utila in primele luni de condus Loganul, ca sa-mi reglez "tirul" la pedala de acceleratie si treptele de viteza optime.
Motivatia Dacia ca s-au confruntat cu reclamatii nejustificate privind consumul masinii e puerila, ceilalti fabricanti de masini cu CB de ce nu s-au sinchisit de treaba asta?
Mai bine s-ar ocupa de optimizat functionarea CB, care la mine cel putin se reseta singur dupa bunul lui plac, fara nici o regula. Acu' se reseteaza la altul, ca am vandut-o si astept ca vrabia malaiu' la coada la MCV!
bh07xyk
AHA! Deci resetarile necontrolate sunt adevaratul motiv pentru care a fost scos... Si mai sunt oameni care zic ca "bine au facut"....
voicamic
QUOTE(bh07xyk @ 25 Jan 2007, 13:13)
AHA! Deci resetarile necontrolate sunt adevaratul motiv pentru care a fost scos... Si mai sunt oameni care zic ca "bine au facut"....
*



Stai usor, ca nu cred ca are legatura... Daca era pe-asa scoteau intregul computer de bord!
Mai explicit, la mine se reseta fara logica intregul computer de bord, adica reveneau la 0 indicatiile de consum total carburant, consum mediu/100km, distanta parcursa, autonomia estimata pana la urmatoarea alimentare si viteza medie realizata de la ultima resetare (sper ca n-am uitat nici una).

Daca mi-aduc bine aminte, in manualul masinii scrie ceva de genul "computerul de bord se reseteaza automat la saturarea cu date a memoriei interne"

De ce se intampla fenomenul uneori la 40-50 km parcursi si alteori la peste 1000, n-am inteles niciodata.
Sorinator
Consumul instant, oricat de util sau inutil ar fi, oricate dispute ar declansa si pasiuni ar starni, a devenit fructul oprit. Lumea o sa-l vrea inapoi indiferent cat de superfluu s-ar dovedi in cele din urma. Au facut cei de la Dacia corelatii intre prezenta consumului instant si scaderea vanzarilor, au realizat studii psihologice asupra impactului aflarii acestui consum si reactia cumparatorului mediu de Logan? De ce nu scot si indicatorul benzinei din rezervor si pun in schimb o canistra in portbagaj?
NoDacia
eu am votat ca este foarte util......

cel putin cu el iti poti "educa" stilul de condus....

am patit odata de ramasesem cu putini bani si trebuia sa ajung undeva... stiam ca la destinatie daca ajung nu e nici o problema... motorina aveam cam putina.... si cu ajutorul acestui indicator pe DN am reusit sa scot 3.4l/% pe computer ... motor 2l - 136cp ... si am ajuns la destinatie si mai aveam motorina pentru 11km biggrin.gif... am fost cam tembel dar am ajuns cu bine biggrin.gif

dar cred ca in principal iti poate "educa" stilul de conducere....

LE: cand am comandat dacia asta ..... ala de la dacia mi-a zis cum ca au fost oameni care au vociferat.... cum dle uite cat imi consuma mie masina in acceleratie... si probabil oamenii aia considerau ca masina consuma xx,yy l/% orice ai face la masina biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.