Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gdm
Am o dacie si i-am schimbat setul de putin timp.

Dar a ramas o problema la motor. Cand urc o panta se aude un tzacanit si motorul isi pierde puterea. La fel cand ii dau sprint puternic sau cand trec de 100km/h. Am intrebat mecanicul de ce face asta si mi-a zis ca trebuie reglat avansul la benzina.

A mai auzit cineva de treaba asta sau m-a aburit mecanicu?

Ce avans la benzina? unde se regleaza asta (carburator, pompa de benzina)? :?
Dyda
Da are dreptate trebuie reglat avansul din delcou ceea ce spui sunt simtomele ca avansul este mic. Intrucit nu prea le stii dute tot la mecanic si spunei sa-l regleze dupa "ureche" nu dupa scinteie dupa catre sa regleze si aerul
cristidb
Avansul e mare daca tzacane. Fenomenul care se produce este ca frontul de flacara atinge capul pistonului mai inainte decat ar trebui. De aici vine tzacanitul pe care il auzi. Nu merge asha ca e foarte daunator. Da avansul mai mic pana nu mai auzi tzacanitul(rotind delcoul in sensul acelor de ceas).

Ideal flacara trebuie sa atinga pistonul cand este la aprox 15 grade dupa punctul mort superior (depinde shi de motor) pentru putere maxima.

Benzina mai buna poate reduce fenomenul.
Dyda
Tacanitul se aude numai cind motorul este in sarcina, iar avansul este mare sau mic. Daca este mic, in sarcina motorul nu trage, daca este mare motorul are tendinta de a se opri " da in nas " cum spun soferii
sod
cum spun proprietarii de dacii smile.gif). Era un topic la tutoriale despre cum se regleaza avansul si altele. Foarte util, il aveam scos la imprimanta in masina tot timpul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.