Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fasait Roata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitza2006
Se pare ca sirul problemelor se termina putin mai greu. Mi-a aparut de cateva zile un fasait la roata din dreapta fata; doar cand sunt in linie dreapta si trag putin de volan;
nu se aude nimik in curba. Fasaie ca si cum ar freca ceva. Ce poate fi???? Multumesc!
dacis
Din experienta mea doua sunt cauzele posibile:

1. frecarea intre placutele de frana si discuri, datorata fie tocirii excesive a placutelor, fie unor motive SF (cum e si la mine cazul in acest moment);
2. exista niste protectii din tabla (nu stiu cum se numesc) care se deformeaza si freaca de janta.
Dreamer
Optez pentru varianta nr.2 dar trebuie sa verifici janta daca este zgariata si tabala respectiva de asemenea.
tgg2k
pe langa cele doua posibile probleme... din proprie experienta, verifica si telescopul de pe dreapta fata. tabla (aripa, guseu, oala... cam toata tabla din zona aia) sa fie in stare buna. a mea a avut un mic joc la oala, cam de 1 mm si suna ca si cand ar freca metal pe metal... dar se auzea si la frana brusca si la denivelari. mai apoi am realizat ca se aude si daca apesi cu piciorul pe planseu. mai multe detalii nu pot sa-ti dau ca acum e la servis masinuta mea si eu am schimbat o gramada de tabla din ea si nu am apucat sa fac investigatii suplimentare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.