Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jenti SuperNova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
icelov3
Salut....
Am si eu o mica nedumerire, care sunt cele mai mari jenti care pot fi montate pe o DSN fara sa itzi distrugi planetarele si fara sa faci modificari pe la caroserie ?

Am inteles de la cineva ca ar merge si 195/70 R15, asa este ? sau imi schimb planetarele in fiecare luna ?

Ps : poate stitzi voi un magazin sau un site de unde pot cumpara jenti pt DNS ?
pastrama
Daca iti bagi de 195/70 R15, ori iti iei zborul, ori iti sar rotile!
icelov3
pa si atunci care sunt cele mai mari care merg fara probleme ?
pastrama
Fara probleme...165/70 R13, maxim175/70 R13.
icelov3
multumesc....

Stitzi cumva jentile din Metro, scrie pe eticheta 6.0 x 7 R14 sau ceva de genul asta...cum se traduce asta ? ce inseamna de fapt ? 175/70 R14 cumva ?
Cr|sTy
merg si jenti pe 15 pe dsn...dar cauciucurile trebuie sa aiba talonul mic 55-60 si latimea sa nu fie mai mare de 195....altfel s`ar putea sa atinga.
si in legatura cu jentile de la metro...nu sunt 175/70 R14....sunt jenti pe 14" cu latimea de 6.0...jentile de fabrica de pe dsn sunt pe 5.5 x 13"...cele de slz pe 14 au latimea de 6.0
thunder
Pe 15" trebuie sa te gandesti deja la cauciucuri cu "talonul" pe 50 maxim.
pastrama
Daca-ti pui cauciucri cu latimea de 195, la o franare puternica pe la 100 km/h s-ar putea sa sara rotile!
Stefan_B
Pastrama - esti bun de mancat.

Nu are nimic de-a face. Era la Goodyear o lista cu beneficii/neajunsuri la modificarea dimensiunii anvelopelor.

Jentile din metro merg, dar se stramba f.f. usor. Uita-te la cele din Carrefour (aceeasi marca, dar mai maltratate).
thunder
Am vazut SLZ cu cauciucuri de 195 latime si nu cred ca i-au sarit rotile.

Oricum pt. initiatorul topicului: in mod normal trebuie sa treci pe la RAR sa-ti omologhezi noile dimensiuni si sa le treci in talon, altfel daca te opreste politia si se ia de cauciucuri ramai fara talon ... deci e pe barba ta.

edit: rectificat SLZ in loc de SLN (tastatura ...)
pastrama
Stefane, rezista franele oare???
Cu cauciucuri de 165, la franare puternica ai impresia ca se descentreaza masina...dar daca pui de 195...creste aderenta...se duc dracu si discuri si placute...
thunder
Eu am avut 185/55/R14 pe masina pt. 20k km si nu am avut probleme cu discurile sau placutele. Ai stabilitate, chiar si aderenta, putin mai buna si pierzi putin la demaraj. Cel mai probabil se duc telescoapele daca roata (cauciuc + janta) e mai grea decat cea originala + drumurile din Romania. Poate si ceva probleme cu planetarele daca iei viraje mai in forta, dar eu nu am avut probleme cu ele.
CristiRzR
Acuma, nu ca ma supar prea tare, dar pt cultura generala a tuturor...varianta corecta este JANTE, nu jenti, geante sau alte abureli, iar daca nu ma credeti, convingeti-va!

DECI SE ZICE JANTE
2dor
Nu te agita. E adevarat ca se spune jante dar cred ca 99% din cei pe care i-am auzit vorbind spun jenti. Si toti raman foarte mirati ca se spune jante. Ba chiar sustin ca e corect cum spun ei.
Stefan_B
QUOTE(pastrama_stelistu @ 6 Oct 2006, 17:49)
Stefane, rezista franele oare???
daca pui de 195...creste aderenta...


Si, cum se explica ca ar creste aderenta? Ca ultima data cand m-am uitat, F=miu x N. Si cum ambele "e" constante, si F e constant.

Cred ca tu stii ceva ce eu nu stiu tongue.gif

Eu zic sa te mai documentezi. Latirea anvelopei creste ceva, dar nu aderenta. Chiar o scade pe gheata/zapada biggrin.gif
david79
"the" frecare ???
mihai0070
Daca lasi pe fata 165/70/R13 este ok si pe spare poti pune maxim 175/70/R13 sunt mai late si mai stabile la frana dar nu mai mari de 175 .... la DSN rotile sunt ca la Nova si eu pe a mea asa am pe spate si este ok si se tine bine la drum
BLACK SPIDER
salutare,

am vazut in cluj SN cu jante pe 16 toli, fata de 185/45/16, spate 205/45/16
aripile erau evazate, arata super. Nu stiu daca avea arcurile si telescoapele schimbate .
Maff_77
195/50/15 fara probleme dar cu suspensie sport fara probleme la discuri placute etc.
Balazsfiviorel
Am 185 / 60 / 14 "O.Z" si credetima ca nu am probleme, arata binisor iar diferenta este ca inainte ci jentile si cauciucurile originale i-am dat 165 Km/h pe soarelui iar acum cu astea fuge 180 sincer, dar pierzi la demaraj. Si bascai ai si o mai buna stabilitate in curbe. cool.gif
Maff_77
merge si 215/40/16 fara sa atinga cu suspensie normal dar cu flansi pe spate.dar e fortat deja
ZaiR
poti pune linistit 195/50/15 sau 195/45/16 dar sfatul meu este sa nu pui mai mult de 185/50/15

pastrama_stelistu... te rog fi mai explicit
Maff_77
16 dupa parerea mea sunt cam fortate,dar da grav de tot pe masina. smile.gif
sihas99
si eu imi voi pune jante mai mari pe dsn(14/15) si ma folosesc de linku de mai jos(ia ajutat pe multi):

http://www.205gti.com/techtyrecalc.htm
Chipu
Eu am 185/60/14, a trebuit sa iau cu flexul un pic din contraaripile de pe spate, pt ca, cu 5 oameni in masina, la gropi atingea.
In rest merg ok, doar consumul a crescut cu aproximativ 20%.
Planetarele nu au patit nimic (le am de 10k de km), s-a redus demarajul dar in schimb pleaca fara oscilatii la liniute.
Nu am reusit sa le omologhez, deci sunt in afara legii tongue.gif.
Cred ca mai mari de 14 nasc prea multe complicatii si oricum in infara de look sunt inutile.
GabyT
185/60 R14 (cu janta de Solenta) NU ATINGE nicaieri nici in conditiile unei sarcini de aprox.500 Kg. (verificat de mine zilele trecute). smile.gif
Spatiul pana la contraaripa pe spate este destul de mic, dar suficient cu acest tip de jante. In schimb, cu aceleasi anvelope montate pe jante de tabla, atingea rau in contraaripa si a trebuit sa improvizez niste flanse. blush.gif
CONCLUZIA : conteaza nu numai dimensiunea anvelopei, ci si tipul de janta !
2dor
Tipul de janta conteaza foarte mult, pentru ca la mine cu 195/45/15 nu atinge niciodata indiferent ca e plina masina sau goala si fara flanse. Nu am batut in contraaripi.
sihas99
am gasit nishte jante sh pe 15 cu cauciucuri 195/60/15,dar freaca...ce spuneti,sa le iau si sa imi pun cauciucuri mai subtiri,ca tare bine arata pe roti mari?
danzice
eu am de 175/70/13 cu 82T si sint fff multumit
danzice
eu am de 175/70/13 cu 82T si sint fff multumit
melomanuu
eu am avut 205\55\15 spatele si 195\50\15 fata si culmea nu s-au rupt rotile doar frecau. Acum vreau sa schimb cauciucurile si ma gandesc eu ca daca as baga 195\45\15 nu mai freaca
GabyT
QUOTE(sihas99 @ 11 Mar 2007, 16:30)
am gasit nishte jante sh pe 15 cu cauciucuri 195/60/15,dar freaca...ce spuneti,sa le iau si sa imi pun cauciucuri mai subtiri,ca tare bine arata pe roti mari?
*



Cel mai probabil freaca din cauza inaltimii anvelopei (este pe 60, cand ar trebui sa fie pe 45, maxim pe 50), dar este posibil ca si janta sa nu se potriveasca (vei stii doar daca o montezi pe masina impreuna cu niste anvelope cu talon mai mic).
Sunt jante care se potrivesc de minune (chiar daca sunt pe 15) si jante care, cu anvelope de aceleasi dimensiuni, freaca (vezi exempul lui 2dor).
Sunt destul de multe necunoscute in ecuatia ta wacko.gif si s-ar putea sa nu-ti iasa asa cum iti doresti... Parerea mea este sa-ti cumperi ceva care merge, nu ceva care s-ar putea sa mearga... wink.gif
catalin06
Intrebare pentru cei care un jante cu cauciucuri mai late de 165 : marge mai greu volanul ?? Eu am avut jante cu cauciucuri 175/65/R 14 82T pe DSN si volanul mergea mai greu .
C a t a l i n
Nu ți se pare logic să meargă mai greu?
E vorba de modificarea suprafeței de contact dintre pneu și asfalt, atât datorită diametrului cât și lațimii mai mare...
valmont
Normal ca merge mai greu si daca sunt prea mari pot sa apara alte probleme wink.gif
catalin06
Cu cauciucuri 175/65/R 14 82T am mers doar 20 Km , pana la vulcanizare ( asa am cumparat jantele , cu cauciucuri pe ele dar uzate ), unde am pus cauciucuri noi 165/65/R 14 79T . Mergea destul de greu volanul . Cu cauciucuri mai late 195 , 205 cred ca e un chin ...
MIRABELA_OANA
eu miam pus 6jX13h2 et 13 cu gume175/70 r13 si-mi ating pe spate unde se prinde spoiletul(la gropi,am arcuri si amortizoare noi)
catalin06
In acelasi loc atingeau si cauciucurile mele . Eu aveam cauciucuri normale 165/70 R13 79T , dar jantele CMS erau scoase spre exterior. Acum am jante pe 14" KM care nu sunt scoase la fel de mult ca celelalte . Cu astea vad ca nu atinge .
razvan_78
Ce jenti se potrivesc pe supernova?Eu am incercat de golf 2 dar frecau pe intreior pe fata, frecau de etrier mai exact
NorbertC
normal, niște jenți de 14'' s-ar potrivi fără probleme, cât timp nu ies mult în afară.

Jante de 15'' dacă vrei, trebuie avut grijă la talonul cauciucului, trebuie să fie relativ mic (45/50mm).

Lățimea cauciucurilor să nu depășească 195mm (indiferent dacă 13'', 14'' sau 15''), altfel freacă prin caroserie.
Filipangelo
rezultatul va fi în mod normal, 195/45 R15? O să pun un izvor
grg.vlad
Pot pune jante de 16" cu cauciucuri pe 205/55 fara sa modific nimic?
Maskatu
Din cate imi aduc aminte pe fata o sa iti loveasca in aripi si in interior si in exterior adica nu vei putea vira. Plus de asta omori tot ce inseamna bucs, pivoti si planetare.

Al treilea aspect, o sa arate ca un autobuz si al patrulea aspect itp nu im mai iei iar daca te opreste rarul pa pa talon plus amenda.
silviu myl
cu balonul de 55 e prea mare + ca janta este pe 16'' poate cu balanul 40 cred ca merge , ce j au jantele ,sau ce model sunt?
grg.vlad
Inca nu am cumparat, treaba e ca am ramas cu un set de cauciucuri de vara pe 16" si ma gandeam ca poate o iesi ceva deosebit. Dar cred ca pana la urma o sa ii cumpar un set de anvelope de vara pe dimensiunile care trebuie. mersi
nova tuning
pentru cei care nu stiu si nu sunt lamuriti, am o dacia nova gti din 99, iam schimbat amortizoarele sa fie rigida bucsarae noua e teapana toata si am pe ea jante oz pe 15 cu anvelope 195/45/15, masina merge foarte bine, se comporta bine, am aderenta foarte buna la franare si in curbe si spre mirarea unora la viteze peste suta chiar 150 nu zboara nu se clatina nu face nimic si franeaza foarte bine. asa ca pentru initiatorul topicului iti poti pune jante pe 15 cu anvelope cu talon pana in 50 ca arata si bine asa si nu strici deloc masina. am uitat sa mentionez ca pe spate am distantiere de 5. stima.

30 Apr 2014, 20:58:
si din contra sta mult mai bine pe sosea decat cu rotile originale.
Maskatu
Si consumul? Planetarele?
nova tuning
consumul nu la modificat, imi ia 8 la % in oras si 6- 6,5 afara. planetarele leam schimbat pe ambele decand am jantele dar nu cred ca a fost din cauza jantelor. una pur si simplu sa rupt din fuzeta si una am schimbato ca se stricase filetul. dar decand leam schimbat nu mai are probleme.
grg.vlad
Am inteles de la cineva ca merge pe maxim 15" dar nu cu J mai mare de 5 ca atinge pe spate, dar vorba ta nova tuning, pun distantiere si rezolv problema.

Momentan am tras o sperietura cu injectoarele,namol nu altceva smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.