Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor-Planetara scurta si ambreiaj de 200?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
zdrengro
Fratilor conducatori de Dacii 1310, rogu-va lamuriti-ma in al 12-lea ceas ce fel de planetare si ce ambreiaj are montate o Dacie berlina din Octombrie 1997???
Am mai deschis un topic si pe piese auto si am primit raspunsuri care se bat cap in cap, ba ca are planetare lungi, ba ca este ambreiaj de 180, ba de 200, sincer nu mai stiu ce sa cred...
Mentionez ca nu am posibilitatea de a da intai jos cutia ca sa vad ce piese imi trebuie...Poate stiti vreo metoda de a masura pe masina piesele respective...
In speranta ca voi primi un raspuns corect va doresc cat mai multi Km cu Daciutele fara reparatii!
MAKRON
Nu bag mana in foc.
cv 5+1-planetare scurte
cv 4+1-planetare lungi
berilina-ambreiaj fi 180
break -abreiaj fi 200
ionut L.
mai ce sa-ti spun, eu am dacie din 96 si am planetare scurte si disc de 200 si mai stiu pe cineva cu dacie din 96 cu disc de 200
ionut L.
mai poti sa te uiti prin orificul ala mic din carcasa ambeiajului (pe cutie in compartimentul motor) nu stiu cum se numeste si vezi daca are placa din aluminiu... stiu ca discurile de 200 au placa din aluminiu
dyogenes
Dacia 1310 L, Decembrie 1997. Planetare scurte, disc 200. Da, placa de presiune e din aluminiu.
madafakaru
recomand planetare genzel sau cam as ceva,am shi io si dupa 7000 km cu ele nu bat deloc
argon
Ar fi chiar culmea sa bata la 7000 km, pe mine una de uzina m-a lasat dupa 60 000 km, si una inca e buna, are peste 120 000 km, si nu bate.
sobolan
daca ai cutie cu 5 trepte atunci ai planetare scurte-SIGUR ,in privinta ambreiajului fa asa: 1.deschide capota ,2.priveste pe gaura(fanta) de la carcasa ambreiaj: daca ai placa de 200 aia e din aluminiu ,si se vede bine ,e mai masiva(zgarie cu un cui sau ceva inauntru ca sa vezi din ce e) ,daca ai placa de 180 atunci aia e din tabla mai groasa....3.placa de 200 are disc de 200 si placa de 180 are disc de 180......parerea mea e ca ai placa de 200mm.
pvd2010
Masina mea este cea din semnatura.
Panetare: scurte.
Ambreaj: 200 mm.
Punct.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.