Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi pocneste 'masina'
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
blade
bai fratilor m o problema cand calc frana mai brusc sau mai tare deodata se aude o pocnitura si cineva mia spus ca sa-r putea sa fie de la repartitor . apropo am o dacie 1400 din 2002 pe inj. ajutatima
map3tz2003
suna la dacia asistenta... radmasa.gif. Pai da de obicei repartitorul scoate un zgomot ca o pocnitura...dar da si tu mai multe detalii de genul: cand se aude, se aude numai daca franezi mai puternic...
KTC
Aceasi problema o avea un prieten la roata stanga fata. Avea bucsile terminate rau si un jos foarte mare la bascula. Nu troncaneau prea rau la gropi sau altceva dar cand punea frana se deplasa bascula si troznea.
Chestia asta se intampla doar la o franare mai brusca.

Uita-te si tu la bucsi. Daca sunt terminate rau se pot vedea si cu ochiul liber.
cosmin_2300
Cumnatul meu are "problema" asta la o DACIA berlina din 1996 . Stai linistit , zgomotul este de la repartitor ( de nou - adica 5 luni - a facut asa la el si a mai facut 20.000 km de atunci smile.gif .
ghiccy
si la mine face identic, e de la repartitor...

cred ca e de la ciocanele primite la nenumaratele aerisiri!?

oricum imi functioneaza perfect frana acum, deci nu umblu biggrin.gif
cristi.r
Scuze de deranj, dar ... care repartitor ? Ala de la spate ? Sau care ? Si ce poate sa pocneasca in repartitorul ala ? Ce se intampla acolo de pocneste ? Nu de alta, dar dar stiu si eu, ca la ultimele simptome de genul asta am schimbat bucsile de la bratele inferioare fata. (la Dacia 1310 nu la masina din semnatura)

Mai poate fi si de la o fixare deficitara a etrierelor, dar deja-i groasa daca-i asa ...

Si de curiozitate, uita-te cu atentie si la articulatiile de la spate, bratele laterale si bascula de pe mijloc.
Dreamer
Nu este de la repartitor ... nu are nici o legatura cu el .... repartitorul distribuie forta de franare pe spate.
Pocneste de la bucsele de tirant care sunt uzate, sau bara care sustine bratul si care are in capat bucsele de tirant, acea bara este uzata in capat unde are filetul.
Recomand o verificare urgenta si inlocuirea acelor bucse si daca este nevoie a acelor brate.
cristi_doditoiu
Daca nu ai rezolvat problema sper sa te mai pot ajuta.Am patit-o si eu .Am gasit talerul pe care sunt montati sabotii pe puntea spate.Au patru suruburi de 8,le-am strans si am rezolvat problema.
barbus
Na ,,,,,amu si io.Aud cate 1 bucata poc metalic (cateodata il simt in talpa stanga care e pe aripa sau contraaripa stanga,(dracu stie cum se numeste locul unde tinem piciorul stang la drum intins) ) ,dar de obicei bate doar la franare,,pe sfarsitul franarii(adica cand da sa se opreasca efectiv masina in loc,,la propriu)La accelerare brusca nu stiu ca nu-s adeptul scartaitului rotilor fata la plecare. Va multumesc celor care i-mi raspund
Kanutza_77
Nu vad ce treaba are repartitorul cu pocnitura,nici macar limitatorul pentru ca la el probabil va referiti. Cauzele pot fi: placute care nu intra fest sau vreo bucsa cu probleme,in principal bucsile tirant.Verifica intai daca ai joc in partea din fata.Sunt prea rare cazurile in care sunetul descris vine din partea din spate.Succes!
cristyz
Ce poate sa sune la roata drapta spate cand iau curba la stanga? Uneori se aude si la gropi. Se aude ca si cum ar bate ceva.
ghitza
Nu e stransa roata sau tamburu
barbus
Bun asa ! Azi am tras de roti,,nimic, am miscat planetarele si putin joc la ele,bieleta antiruliu nu vrea misca cu mana goala si tirantii deloc.Amu...masina a fost bucasta cu bucse de bascula ardeleana tisa in 22 Oct 2010,complect pe fata,pivoti (rotule)noi de topoloveni si schimbat bileletele de directie tip vechi topoloveni amnadoua. Din cate stiu eu,face poc doar o data pe franare,,adica dupa ce demarez de pe loc si fac prima oara frana face poc ,,apoi inainte sa mai accelerez vreodata pot frana pana ma ia draku ca nu mai face poc,,doar dupa ce am accelerat din nou ca pe urma sa franez iarasi.


Aveti vreo idee?

Multumesc.
Minel
Pori verifica "penele" de la etrier ..... daca capata joc ( joc intre suport etrier si etrier ) si automat pocnitura respectiva !

Bafta ! smile.gif
PH-06-BOA
Tirantul de la bascula inferioara e slab. La demarare, bascula se duce catre in fata, iar la franare invers. Daca continui sa mergi asa, se va ovaliza gaura (gaurile) din cele doua "urechi" de prindere a basculei, si se va modifica unghiul de fuga pe acea parte. Cand accelerezi, bascula se duce in fata, deci unghi mare (fata de cel din partea opusa), iar la franare devine mic. Poti vedea si rugina (praf de rugina) in jurul piulitelor de la tirantul basculei. Bucsile nu au nimic, mai ales ca ele s-au rotit cu tirant cu tot, dar e riscul sa fi ruginit la interior pe ax, ca fiind slabe, a patruns si apa in interior. Cu masina pe roti, strange piulitele de la tirant, cu doua chei inelere de 22. Sa nu strangi cu masina ridicata, ca vei distruge bucsile.
barbus
PH-06-BOA si Minel ,multumesac pt sfaturi.Din pacate ploua cam intr-una,dar maine sper sa pot sa vad care e treaba.Este enervant ca la fiecare franare sa faca "poc" masina.Tirant ,,,,,e axul de prindere a basculei inferioare?,Eu la ala ma gandesc .
barbus
No,fratilor,i-am dat de capat pan la urma.Am ridicat-o pe cric si se vede cu ochiul liber ca joaca axul basculei inferioare in bucsi si la bieleta de directie dreapta e tot varza bucsa.A fost bucsata in octombrie cu bucse de Ardeleana Tisa,cum draku in nici un an sant varza?Eu stiu ca la noi in maramures sant prastie drumurile ,,dar si altii fac tot la fel? anual schimba bucsi?

Amu rezolvarea. Am gasit intr-o sacosa primita o data cu masina amu 3 ani,ceva bucsi,dar am zis ca-s vechi si iau noi.Nu arata uzate deloc,doar vechi si putin ruginite,dar cauciucul din el e stoc.Scrie pe ele ceva " VULCAN ." Vreau sa va intreb,ca sa le pun bucsile astea sau iau noi tot de ardeleana tisa,? Pentru ca luni dimineata dau jos bratele inferioare amandoua si bieleta de directie stanga si plec cu ele la mecanic sa mi le bucseze.apoi le montez inapoi si gata.Ceva poze nu prea reusite cu bucsile gasite de mine

user posted image
user posted image



Multumesc.
Kiraly
Ardeleana e naspa rau nici mie nu mi-au tinut un an de zile.eu zic daca pui altceva n-ai ce sa pierzi.bucsile alea sunt noi
barbus
Mersi Kiraly. Oricum asa m-am gandit si io cand am postat.Luni dimineata le dau jos si fug cu bratele la "Nea Nutu",sa le preseze in brate si in cap cremaliera si le montez sus.
PH-06-BOA
Sa iei cu tine si teava distantier, sa stie la ce distanta sa bage bucsile pe bascula. Cand vei monta bascula, sa nu strangi tirantul cu masina ridicata pe cric, ca iar te vor tine bucsile o luna. Nu un an, ca atunci le-ai descoperit tu, dar ele sunt rupte din prima zi ce le-ai pus, daca le-ai strans pe cric. La fel si la bieleta, daca e tipul vechi. Strangi bucsa de pe capul cremalierei de directie, intr-o pozitie aproape orizontala si dupa aceea o bagi la portfuzeta. Daca o strangi cu masina ridicata pe cric, in momentul cand o-i lasa-o pe roata, gieleta se ridica la orizontala, torsioneaza cauciucul de la bucsa pana la rupere, si nu-i mai trebuie decat cateva lovituri pe drum, sa prinda si joc.
ghitza
Pune bucse de FARTEC ca se gasesc si nu ai treaba daca ke montezi cum zice BOA,bafta
Geo89
foarte mare dreptate are BOA.Duminica am schimbat toata bucsaraia pe fata.si la mine pocnea si era de la bucsile tirant.cine nu stie care sunt,sunt acele bucsi care vin pe tija care este prinsa de pivotul superior si duce in diagonala spre radiator.
barbus
Voi vedea eu, am si bucse de tirant,defapt am toate bucsele de la masina fata si spate,si pivoti,dar un prieten mi-a sugerat sa mergem la un alt prieten de-al lui care are acasa service auto si sambata nu lucreaza(poate e sambatar).Cica luam o sticla,doua de vin si ne lasa acolo sa lucram toata sambata si duminica. Ideea e ca acolo avem toate sculele necesare pentru orice operatiune,plus ca are si canal.Ce e naspa ca mai am de asteptat o saptamana pana sa puem merge la acel service,dar cred ca merita asteptarea.Pana atunci fac pauza si mai vad eu cam ce piese as mai schimba la ea.
micri
am si eu o problema. cand las brusc din acceleratie masina se aude un poc. cand las acceleratia lent nu mai apare pocnitura. de la ce sa fie?
Lucian MC
radmasa.gif E simplu la tine ,Tampon cutie sau traversa cutie rupta . Cand faci socuri bruste se simte din cauzele astea,poti scapa ieftin daca sau slabit suruburile de la tampoane sau de la traversa de pe cutie.
dan supernova
si eu am o problema asemanatoare acum nu stiu sigur daca asa trebuie sau e ceva in neregula ...se manifesta in felul urmator : masina putin in panta daca o las pe liber pleaca ,deci tin apasat piciorul pe frana si invart de volan intr-o directie stanga sau dreapta nu conteaza pe la jumatatea cursei imi incepe sa pocneasca da nu este un zgomot metalic ,parca sunt a cauciuc ( ati vazut atunci cand umfla un cauciuc la vulcanizare si pocneste ) cam asa si la mn .
Mie mie frica sa nu se fi deplasat lonjeroanele deoarece am umblat la bara acea dintre lonjeroane si am mers vreo 30 de km cu o bucsa de 2-3 cm la un capat smile.gif Acum dati-va si dvs cu parerea
mentionez faptul ca masina nu trage stanga dreapta deloc .
Lucian MC
Lonjeroanele daca s-ar fi deplasat iti sarea ori una din planetare ori erau multe alte probleme. Daca traversa a venit la locul ei care era inainte nu ai probleme daca ai lonjeroane ok nu distruse. Poate sa fie si de la brate nestranse corect sau piese lasate nestranse.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.