Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce trebuie dat jos pt a da jos cutia?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut84
Deci, datele problemei sunt urmatoarele: curge cutia pe la semeringuri la planetare, la schimbator si cred ca si in partea de catre motor, clar se impune sa fie data jos si sa fie schimbate semeringurile, in rest cutia nu face probleme dar e nasol sa bag 1 l de ulei in fiecare luna in ea. Ce anume trebuie dat jos ca sa pot da jos cutia, evident trebuie dat jos esapamentul. intrebarea mea este daca poate fi scoasa cutia afara fara sa fie scoase planetarele din butuci? adica sa nu dau jos rotile si butucii. MS anticipat pentru raspunsuri.
Mentionez ca este dacia 1310 din 98 cu cutie in 5 trepte
MAKRON
Le poti schimba fara sa dai cutia jos. Eventual scoti uleiul din cutie ca sa nu curga prin lateral. Obligatoriu trebuie scoase stifturile si trebuie trase planetarele daca vrei sa schimbi semeringurile corespunzatoare.
Asadar este inutil s-o dai jos -cutia- dar daca tii neaparat,nu poti face operatiunea fara sa dai jos planetarele
ionut84
ms pt raspuns, tre sa dau jos cutia de viteze pt ca am impresia ca imi curge si pe la palier, si ala nu am cum sa il schimb fara sa o dau jos, oricum nu stiam daca o pot scoate afara fara sa dau jos butucii, faptul ca se poate ma scuteste de o juma de zi de munca in plus.
Dwell
Din cate inteleg ai planetare lungi. Sant unele dacii la care ies fara sa scoti butucii si unele la care nu au loc din cauza ca lungimea planetarei nu prea e fixa de la an la an si de la lot la lot. Afli repede scotand stifturile si fortand una din ele.
ionut84
maine ma apuc de ea, ca mi-am luat o zi de concediu biggrin.gif sper sa iasa fara sa dau jos butucii ca nu vreau sa lucru pe ea si poimaine, sincer nu stiu sigur daca e cu planetare lungi sau scurte insa de la magazinul piese auto mi-a spus ca toate daciile facute dupa '95 in 5 trepte au planetare scurte, si-a mentinut pozitia si atunci cand am spus ca daca se inseala si is planetare lungi si nu imi potrivesc simeringurile i le dau de cap tongue.gif
ionut84
pentru cine mai are nevoie: planetarele nu ies pe de nuturi daca nu dai jos butucul, nu se preseaza indeajuns. Am rezolvat problema, nu mai curge...
Buyaka
Planetarele ies...indiferent de tipul cutiei/planetarelor... trebuie sa ai putina experienta in dat jos cutii...
Se desface jugul din spate al CV, se scot stifturile de la planetare, se baga cricul intre cutie si lonjeron... se desface cricul pana iese o planetara, apoi cealalta ... ATENTIE pentru a putea scoate planetarele prin aceasta metoda, MASINA TREBUIE SA STEA PE ROTI, sub greutatea proprie... simplu, nu?

Numai bine!!!

PS Imi cer scuze ca n-am raspuns acum cateva zile... mai scapai de unele operatiuni... oricum data viitoare stii wink.gif
diaconuliviu
Sau, daca nu sta pe roti, se fixeaza o cheie fixa mai lunga pe post de antretoaza intre axul basculei si TEUL amortizor, recte se "comprima" suspensia, mai exact se blocheaza. Se foloseste mai ales la lucrare executata pe elevator. Cum? Unul tine cheia, altul apasa brusc pe masina pe partea respectiva, cam cum se testeaza amortizoarele. Cind distanta creste intre ax si TEU, se fixeaza cheia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.