Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu am curent la mashina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
yonutz84
am oprit normal in parcare cand sa plec nimic incerc farurile nik nu aveam curent am umblat pe la borne am schimbat firul de - de la electromotor--->baterie nimik (bateria este buna)

Ce pot sa fac?? :?: :?:

thx
Al Cap0nE
verifica sigurantele si vezi sa nu ai un scurt pe undeva. Ai grija sa nu iei foc
Devils
ca tot tine de partea electrica....pe unde se afla intrerupatorul acela la lampile pentru marsalier? ca ba merg ba nu merg...
yonutz84
am verificat toate sigurantzele is bune
alezz
se afla undeva in cutia de viteza smile.gif
OCEBE
[quote]

am schimbat firul de - de la electromotor

[/quote]

de la baterie pleaca spre consumatori:

un - gros care se leaga la masa masinii (si nicidecum la electromotor)

un + gros care se leaga la electromotor si alimenteaza numai electromotorul(exclusiv solenoidul);

un + ceva mai subtire ce alimenteaza toti ceilalti consumatori;

intrucat tu nu mai ai nici un gram de tensiune inseamna ca este intrerupt al doilea + sau (mai putin probabil ) legatura la masa.
irinel75
deci mai exact nu ai lumini deloc?sau curent deloc in toata masina??

din ce an e masina?desfa cochilia volan si vezi ca pe acolo ai niste conectori(mufe), iar daca masina e mai veche, din anii 80 vezi ca are ceva patrat ca un fel de punte redresoare..nu stiuce rol are aia, dar am intilnit la un amic chestia aia care avea contactele proaste..si le-am refacut ssi gata mergea...
northwood
[quote]

ca tot tine de partea electrica....pe unde se afla intrerupatorul acela la lampile pentru marsalier? ca ba merg ba nu merg...

[/quote]



Se afla pe partea dreapta a cutiei, in sensul de mers inainte. Baga mana sub acumulator si pipaie carcasa cutiei de viteze, o sa gasesti mufa care intra in sonda.
irinel75
e din cauza bilei din sonda sau chiar papucii

daca e gripata bila iti dai seama ca nu cae mereu contact
Devils
[quote]

Se afla pe partea dreapta a cutiei, in sensul de mers inainte. Baga mana sub acumulator si pipaie carcasa cutiei de viteze, o sa gasesti mufa care intra in sonda.

[/quote]

L-am gasit...merci. Era un papuc de vina. Nu prea facea contact. :wink:
yonutz84
s-a rezolvat merci mult era firul ala mai subtzire+ acum merge biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.