Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: masina sare!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
AG-29-JON
Salutare! Am si o problema, cand rulez cu viteza constanta masina sare (dardaie) iar volanul are mici rotatii stanga dreapta care a caror frecventa creste cu viteza.Cand incetinesc (deci la viteze mici) "sariturile " parca sunt mai acentuate, aproape ca ma arunca de pe scaun si ma enerveaza. Totul a inceput dupa ce am schimbat rotile spate si le-am pus in fata fiindca imi tocise un cauciuc fata pe exterior.Initial am schimbat doar cauciucul cu pricina cu unul de pe spate dar se auzea un huruit ingrozitor pe fata si tragea intr-o parte.Apoi am facut alte combinatii de cauciucuri fata spate ca sa nu mai huruie si sa nu mai traga in nici o parte dar acum "sare" sau nu stiu cum sa-i zic si tot mai huruie pe fata dar mai incet.Am fost la service cand imi tragea intr-o parte(am uitat sa va spun ca daca schimbam rotile intre ele pe fata cand tragea dreapta dupa aceea tragea stanga) sa imi faca directia si dupa ce le-am explicat problema mi-au zis ca e un cauciuc mai greu decat celalalt si nu pot rezolva nimic daca nu le schimb pe amandoua.

Cauciucurile sunt cele din fabrica (Wining parca) si nu am cu ele decat 25000Km. Masina e dacia 1310 din 97 dar pana in 2002 a stat in garaj la conservare. Cand era noua mergea binisor, tragea usor drepta iar pe la 70 la ora apareau cam acelasi gen de trepidatii pe verticala dar sub sau peste aceasta viteza nu erau probleme.

Are cineva idee care poate fi cauza?

Eu banuiesc ca anvelopele sunt de vina, dar poate voi aveti alte pareri mai bune si sa nu bag banii degeaba in cauciucuri!
Al Cap0nE
jantele sunt bune ? Dule la roluit
AG-29-JON
Jantele cred ca sunt bune nu le-am lovit niciodata, asa sunt de la mama lor de banditi
irinel75
daca anvelopele au o "cocoasa" de la asta sare..io am avut pe fata stinga un cauciuc care facea cocoasa..(s-a desfacut sirma in el) desi parea relaticv nou..daca masina a stat atita ani pe dreapta da-ti seama ca a imbatrinit cauciucul..si cind ai rulat cu el s-a incalzit si s-a deformat
calinp
problema lui irinel am avut-o si eu. cel mai bine e sa mergi la o vulcanizare care face si echilibrari, le dai pe toate jos, le verifici si le echilibrezi pe cele bune. baietii de la vulcanizare, lucrand in fiecare zi cu jenti si cauciucuri, isi vor da seama imediat care sunt problemele
mewtwo
Si la mine a fost o problema identica ....eu am avut pe spate doua anvelope deformate si vreau sa-ti spun ca am refuzat pana in ultima clipa sa cred ca ele erau de vina ; pana n-am ridicat-o pe cric si am invartit roata, n-am crezut ; si can am invartit-o......frate, m-am speriat .

La tine este cu siguranta aceeasi problema : schimba anvelopele, cumpara-ti unele de la SH si se rezolva !

Toate bune, PA !
adumitrachy
Parerea mea e sa iti schimbi cauciucurile, pt ca daca masina a stat atata in garaj, mai mult ca sigur s-au scop. Chiar daca nu pare, ele sunt obosite mai mult cxa sigur. La mine masina a stat 3 luni in garaj si tot mi s-au bulit.
SPAWN
Si eu zic la fel sa schimbi cauciucurile cat mai repede posibil ca si eu am avut problema asta la nova unui prieten si cand am fost la service omu de acolo care se ocupa cu dinastea ne-a aratat ditamai galma in cauciuc si a zis ca tre sa schimbam neaparat cauciucu pt ca din cauza lui daca il lasi asa se pot strica multe.

poti sa iti nasolesti directia bielete chiar si bucsi.repet pivoit asa a zis ala si noi l-am schimbat ca de nu vroiam sa riscam sa dam o galagie de bani.
OCEBE
[quote]

decat 25000Km

[/quote]

decat? pai dupa 7 ani si 25000 km (din care cine stie cati pe fata) cat sa tina?

du-te la o vulcanizare, da cauciucurile jos de pe genti, verifica la echilibrare numai gentile si daca sunt OK ia-ti alte cauciucuri daca nu, (si) alte genti; am avut si eu simptomul asta pe o roata, am dat vina pe cauciuc dar de fapt era de la geanta; acum e roata de rezerva.
haiducro
Am patit si eu asa ceva si era vorba de jenti. Fiind vechi, atinse de borduri si mangaiate de gropile patriei s-au strambat in asa hal ca nici nu mai puteau fi echilibrate. faza nasoala a fost ca si cauciucurile s-au dus din cauza lor. Asa ca de 1 luna am jenti si cauciucuri noi, echilibrate chiar de la prima folosire, masina fiind de nerecunoscut.
enuta andrei
geometrie directie..roluit jenti...anvelope SH de firma din dr. taberei sau militari(parca pe bl. timisoara maxim 700.000 bucata cu porii inca pe ele) si esti rezolvat...bafta~!!!
whitesorcerer12
roluitul jentilor este o frectie, o janta deformata este descentrata pana in centru, roluitul nu face decat sa aranjeze aspectul marginii..



trebe verificata doar janta, fara cauciuc, apoi cu el, si evident echilibrare!

ocebe are dreptate!

cred ca omul a inteles pana acum...

la stat mult pe loc cauciucurile se turtesc , sarma din ele se aplatizeaza, si duap aia normal ca bat..

daca mai lasi masina nefolosita vreme f lunga si ai si garaj, suspend-o pe niste cutii de vopsea, ceva!!

sau mai misc-o de pe loc!

succes!
AG-29-JON
Mersi pt sfaturi!

Si eu sunt de parere ca s-au aplatizat cauciucurile fiindca jentile nu le-am lovit niciodata, arata ca noi.

Oricum inainte sa-mi cumpar cauciucuri o sa verific si jentile cu/fara cauciucuri ca sa fiu sigur.

Ce nu-mi explic este de ce nu aveam simptomele astea cand am rulat cu ea prima data (si mult dupa aceea) dupa ce am scos-o din garaj! Cum am zis mai sus avea trepidatii de genul asta dor in jurul 70km/h.

Sper sa fie de vina doar cauciucurile!

Bafta!
RaduMan
Dupa ce ti-a tocit un cauciuc pe o parte, ai mai umblat la suspensie/directie?

Ca sa nu tot umbli la efect dar sa nu repari cauza.

Du-te si la un service unde sa-ti regleze directia pe stand, sa fii sigur ca nu e de acolo.
Dyda
Inainte de a schimba cauciucurile incearca o chestie babeasca, gaseste un prieten (sau suna) cu masina si cu rotile fata in regula, schimbatile intre masini dupa care observati in rulaj ce se intimpla
SPAWN
da streaba cu schimatu rotilor e buna si nu e mare bataie de cap ar merge incercat sa te asiguri ca e de la roti
AC
AG-29-JON, greu de crezut ca niste cauciucuri uzate sa dea asemenea trepidatii intr-o masina (pana in 80km/h).
SPAWN
daca au galme pot da trepidatii si la viteze mai mici :mrgreen:
whitesorcerer12
cu sigurantza!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.