Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pedala de ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geo76com
In ultimul timp ma confrunt cu o problema care ma enerveaza. Pedala de ambreiaj imi scirtiie cind apas pe ea si dupa ce ii dau drumu. Am incercat sa o ung cu vaselina si am mers bine 2 zile si dupa aia iar a inceput. I s-a aplicat lichid de frina ca sa se duca rugina de pe ax daca ar fi fost. Rezultat : vax albina , scirtiie in continuare. Am dat jos axul pedalier si nu are nimic, uns iar cu vaselina, confort si liniste pt 2 zile apoi iara scirt, scirt...Aveti cumva vreo idee sau v-ati intilnit cu asemenea probleme de Dacie? sad.gif
SPAWN
si la mine a inceput sa scartaie de vreo o saptamana dar incanu am incercat sa remediez problema pt ca nu am avut timp.

dar ar fi binevenite niste sfaturi de la cineva care s-a confruntat cu asa ceva si a scapat de problema
van den plas
Eu am avut aceeasi problema si am rezolvat-o definitiv prin montarea unei bucse de cupru. Inainte era ceva de plastic ,care bineinteles ca se duce si ajunge sa frece otel pe otel. Lubrefierile de orice fel sunt doar solutii temporare.
george_d
poti sa dai detalii. unde e bucsa aia? ca si la mine scartaie da nu am avut timp sa ma uit la pedalier
SPAWN
pai si cam pe unde se afla bucsa asta :?: :?:
van den plas
Daca-mi aduc bine aminte (nu am facut eu operatiunea) se pune in gaura din corpul pedalei, in care se introduce axul.
OCEBE
am avut si eu beleua asta si chinul a fost ca a trebuit ca sa dau etajera de sub bord deoparte ca altfel n-aveam acces; am reparat ce era de reparat, m-a tinut ceva timp , acu cand incepe sa scartaie ii dau cu un spray din ala universal (ceva de genul H40 de la Metro) si gata, ca sa nu ma mai chinui cu etajera aia.
van den plas
Mecanicul care mi-a rezolvat mie problema, a scos pedala relativ usor, fara sa fie nevoie sa dea jos etajera. A slabit cablul de ambreiaj din comp. motorului.
Bytzu
si a mea face la fel, da o sa va ce fac...
SPAWN
decat sa stau cu scartaitu ala mai bine pierd ceva timp pe langa ea si o rezolv ca e tare stresanta
alezz
intrebarea ar fi:

e vreun posesor de dacie caruia nu-i scartie ambreiaju? :mrgreen:



si la mine scartaie dar m-am obisnuit :cry:
geo76com
Mi-e nu imi scirtie ambreiajul ci pedala. Intradevar cind mi-am schimbat placa, discul si rulmentul parca ma gidila in talpa asa ca un tremurat :mrgreen: .Nu stiu ce a fost dar a incetat dupa vreo 5-6000 de km
cristidb
S-ar putea sa fie de la axul care mishca furca. La mine la nova scartzaia furca.
Devils
Si la mine scartzaia da' nu am bagat-o in seama si a incetat..poate ca daca faceti la fel, rezultatul va fi la fel. Daca ma apuc sa mesteresc la tot ce scatzaie ...apoi unde ajung...sa fiu toata ziua langa ea. smile.gif laugh.gif
SPAWN
da aici ai dreptate ca daca ai sta dupa toate scartaiturile de la dacie nu mai pleci de langa ea,dar nici cu unu stresant ca asta nu poti sa stai

a da si apropo si la mine scartaie cand bag in viteze e de la bucsi cred da pe aia o mai las ca nu prea am chef sa ma bag dedesupt :mrgreen:
Raggaeman
Off topic

Tot pedala , da aia de accelaratie...mi s-a rupt...pot s-o schimb singur sau trebuie sa merg la un service? Am acces la balama usor sau ma chinui o zi sa o desfac?

Thx!
viulian
Si mie imi scartie, si mult mai rau face dupa ce i se rupe nush ce arc are pedala acolo (un arc ce o tine saltata).



Am un arc nou acum, dar de nu mi-am rupt spatele uitandu-ma pe unde se prinde si nu m-am prins inca unde se agatza. Astept sa merg la mecanic, ca deja pierd prea mult timp din weekend bibilind la masina asta..



Bucsa aceea, ce dimensiuni are ? Sa stiu sa 'dau comanda' dupa asa ceva. Merci smile.gif
B31AYZ
alezz,



Salut ,



Si mie imi scartia pedala de ambreiaj cand am cumparat masina D1300 din 80 dar de cand mi-a schimbat discul nu am mai auzit .Am sa fiu mai atent si nu i-am facut nimic .
RALLYMAN
Cand ungeti axu de la pedale (ambreiaj si frana sant pe acelasi ax) sa ungeti si prinderile arcurilor de la pedale si sus si jos ca de obicei arcul scartaie mai des nu pedala pe ax.

Cand se unge gaura de la pedala in care intra axul, se pune vaselina mai multa in gaura in partea in care intra axul , se astupa cu degetu' gaura la capatul celalalt si se infige in ax sa se creeze o presiune si sa intre vaselina prin toate gaurelele...

Bafta !
SPAWN
si al meu a inceput iar sa scartaie si ma streseaza rau de tot
viulian
Aoleu mie imi spui! Innebunesc! Unde naiba se prinde arcu ala de la pedala, ca nu stiu!



Are cineva vre-o poza din vre-un .pdf cu cartea lui Mondiru ?

Sarumana..
Danken
Baieti, eu dupa cum vad cam la toata lumea scartaie la pedala de ambreaj. SI MIE!!! Si eu am incercat cu uns,dar degeaba...si cel mai enervant e cand mai sta cineva cu tine in masina si :oops: :oops: :oops:

Eu las asa,ca m-am saturat,da de inceteaza odata... :roll: :wink:
Ov
La mine nu scartaie da' mi-e frica sa zic, ca poate o apuca :U
viulian
Ov, ai zi-o biggrin.gif ti se pregateste ceva acuma :twisted:
ADItzu
Deci problema scartzaie... smile.gif



Exisata o bucsa de bronz care se monteaza pe orificiul pedalei si se baga apoi pe axul pedalier. Bucsa asta se uzeaza...pana se rupe si scartiaie cand ajunge sa se frece fier pe fier.

Prima data cand a inceput sa scartzaie, eu am schimbat pozitia bucsei....pana s-a rupt din nou. Am vrut sa o schimb, dar nu prea am gasit. Asa ca am cumparat o alta pedala de ambreiaj, cu bucsa cu tot. Costa un pic peste o suta de mii acum un an. Mi s-a parut rezonabil. Scartaitul ala era chiar enervant si stressant.
Daddy
QUOTE
Si la mine scartzaia da' nu am bagat-o in seama si a incetat..poate ca daca faceti la fel, rezultatul va fi la fel. Daca ma apuc sa mesteresc la tot ce scatzaie ...apoi unde ajung...sa fiu toata ziua langa ea. smile.gif laugh.gif




:hohote: :hohote: :hohote:
SPAWN
da aici are si om dreptate in felul lui laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.