Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare garnituri geam
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ydaniel
se pot schimba garniturile care etanseaza geamurile.adica cele de pe exteriorul geamurilor.
raptordivx
Bine inteles ca se pot schimba. La magazin se numesc din cate imi aduc aminte "lamele exterioare pentru geam" eu asa am cerut. De montat si demontat se face foarte usor pentru ca alea sunt prinse in cleme care se schimba o data cu acea lamela deoarece sunt mai mult ca sigur ruginite. Ce e drept eu am facut operatiunea asta cu geamurile date jos de tot. Nu stiu daca poti schimba cu geamul coborat .. cand ies afara la masina am sa ma uit si am sa postez din nou.
ydaniel
wink.gif astept.au ruginit si una din ele s-a rupt;)
cu geamu nedemonta m-ar interesa.de cumparat nu e pb,de montat e:)
workarea
Trebuie sa ceri 3 chestii: perie geam (asa ii zice chederului aluia care etanseaza pe naiba), lamela care o fixeaza si clemele care fixeaza lamela. Atentie la lamela, ca sint fata/spate, si astea fata la rindul lor sint de vreo 2 tipuri, in functie de modelul usii. Periile sint si ele fata/spate, si alea fata s-ar putea sa fie si ele de mai multe feluri. Intreaba-l pe nea vinzatorul, ca stie dinsul exact.

Si nu, nu se prea pot monta fara sa dai geamul jos. Ia uita-te tu acolo si o sa vezi singur.
mirceas
intrebare intrebatoare: cum se dau geamurile jos? eu m-am lasat pagubas sa schimb lamele exterioare din fata din cauza ca nu ma lasa geamurile.

in plus nu prea am gasit prin magazine clemele necesare de fixare. am scos una de proba si s-a cam strambat, ma gandesc ca nu toate se pot recupera.
workarea
Dai jos fata de usa, iar geamul se scoate pe sus, cu tot cu tabla aia din partea de jos prin care se sprijina pe macara. Daca nu ai mai facut asta, ar fi nevoie de o a doua mina. Clemele nu se prea pot refolosi, dar se gasesc la piese, intr-o punguta ai toate clemele. Eu am gasit asta primavara la unul dintre magazinele de Linga Autogara Militari, dar banuiesc ca se gasesc cam peste tot. Mai problematic a fost cu periile si lamelele. Unii aveau doar de stinga, altii doar de fata, altii doar modelul celalalt, asa ca am luat si eu una de colo si alta de dincolo.
mirceas
o sa incerc, multumesc de sfat, sincer la prima tentativa mi s-a parut foarte dificil. trebuie sa trag de geam spre mine, corect?
workarea
Da. Ai grija ce faci pe-acolo. Nu te apuca sa tragi prea muncitoreste. Mai bine roaga pe cineva sa te ajute, sigur o sa ai nevoie de 2 miini daca nu te pricepi, mai ales cind o sa potrivesti geamul la loc pe macara. Poate-l mai scapi naibii si-l spargi. La un moment dat, intr-un service, un tinichigiu care mai facuse treaba asta de n ori m-a rugat sa-l ajut sa-l puna pe sina. Nu-i nici o rusine. Spor!
raptordivx
"Perie de geam" .. din cate stiu nu e aia exterioara ci aceea interioara facuta din material pasla .. cu peri sau ce o fi aia. Ma rog nu asta e important .. cu toate ca daca te chinui putin o sa reusesti sa schimbi lamela aceea fara sa dai jos geamul. Doar il cobori la maxim si o sa te chinui nitel la partea dinspre manerul usii. In rest spor la munca.
mirceas
asa e, peria de geam e cea interioara care se fixeaza pe fata de usa. desi lama exterioara are si ea functionalitate de perie pentru ca pe partea de contact cu geamul e ca o perie fina. la mine, pe partea cu manerul pur si simplu nu am acces la cleme nici cu geamul coborat la maximum.
raptordivx
Atunci nu iti ramane decat sa dai cu totul geamul jos si sa schimbi peria asa cum a spus si workarea. Nu ai de ce sa te sperii .. primele 2 geamuri se sparg restul se pun singure inapoi tongue.gif glumesc. Nu e greu de loc dupa doua trei incercari eu pun acum geamurile singur fara ajutor. NEVOIA TE INVATA. Eu cand le-am pus pe ale mele nu era nimeni in jur pe o raza de 500 M .. pe cin sa chem.. si m-am muncit singur.
ydaniel
periile alea de geam si asa zboara:))
raptordivx
Sa nu fim chiar rai .. nu zboara daca le pui cum trebuie si daca ai gaurile din usi la cote normale nu marite de bagi degetul prin ele de rugina. Eu le-am pus pe ale mele de un an si ceva si inca nu se misca dapoi sa zboare. Depinde de cum faci treaba.
ydaniel
deci fetele de usi date jos,dupa aia gemurile si mai departe scos clemele nu:)?
workarea
Pai asta e ideea. E nevoie sa scoti geamurile ca sa ajungi la cleme. Nu? Adica, daca n-ar fi nevoie sa le scoti, nu le-ai mai scoate icon_mrgreen.gif .
tavykbt
Am si eu o problma cu lamelele astea la usile din fata. Stau lipite pe caroserie(tabla usii) dar e distanta intre ele si geam, deci imi mai intra ceva apa in usa. Daca imi poate spune careva unde e problema??? Masina e din 2000 si nu am schimbat nimic la usi. Mersi!
ydaniel
pai schimba-le;)))
tavykbt
Pai daca nu is roase ma gandesc ca is bune. Sau poate cauciucu si-a pierdut din propritati??
workarea
Si-o fi pierdut si cauciucul din proprietati, dar cel mai sigur lamela de otel care prinde peria pe usa (vezi mai sus in topicul asta) este distrusa de rugina, si atunci nu mai are cum sa preseze. De fapt, e posibil chiar sa se fi facut bucati acolo. Deci cumpar-o!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.