Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zornait in zona delcoului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sddragos
Salut,

Am un zornait ciudat la delcou si nu stiu sa-i dau de cap. Ma gandesc sa schimb pinionul (de actionare comuna a delcoului si a pompei de ulei), ca tot am unul nou acasa, dar nu sunt convins ca asta e cauza. Daca a mai intalnit cineva asta, il rog sa-mi zica si mie cum a rezolvat. Nu e un moft, e un zornait care se aude puternic si din habitaclu.
diaconuliviu
E zornait la delco sau e mai in fata, la distributie?

Daca totusi pare la delco, scoate capacul si roteste usor de lulea, nu cumva are joc foarte mare? Ti-au sarit cumva arcurile?
sddragos
Am verificat si mi se pare un joc destul de mare. Despre ce arcuri e vorba?
EUROPE_
Vezi ca luleaua, oricum trebuie sa se roteasca liber.
La mine se auzea un "huruit" in zona delcoului, iarna cand era frig, dar dupa ce se incalzea motorul nu se mai auzea.
sddragos
Zgomotul se aude tot timpul, indiferent ca motorul e cald sau rece.
Luleaua nu se roteste liber, trebuie sa fie solidara la rotatie cu axul delcoului.
EUROPE_
Pai da, cu axul delcoului, dar trebuie sa se roteasca cam 30 grade.
rs44
QUOTE(EUROPE_ @ 9 Oct 2006, 08:50)
Vezi ca luleaua, oricum trebuie sa se roteasca liber.

*


vezi si arculetele din spatele platoului
diaconuliviu
QUOTE(EUROPE_ @ 9 Oct 2006, 09:30)
Pai da, cu axul delcoului, dar trebuie sa se roteasca cam 30 grade.
*


30 grade cu tot cu actiunea arcurilor.
Rotatia libera fara revenire, arata uzura intre pinion si arbore cu came motor, intre pinion si antrenor, intre antrenor si ax(acel bolt uzat), intre axul antrenor si cel cu luleaua..sau acele arcuri pt centrifugal detarate sau sarite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.