Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cand pun frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
Salutare tuturor,

problema mea ar fi ca atunci cand apas pe frana mai usor simt trepidatii puternice in volan, ca si cum as avea rotile descentrate (mie mi se pare ca de la roata fata dreapta) , daca apas mai tare pare sa nu mai faca blink.gif ,are putin joc in rulmenti dar nu cred ca ar putea face asa rau de la rulmenti, discurile nu sunt ovalizate.

Ce sa fie?
EUROPE_
Urmatoarele cauze ar putea fi ( asta daca discul nu e ovalizat ):
-roti neechilibrate, joc in articulatia bieletei de directie, jocul intre pinon si cremaliera.
Ai verificat unghiurile la roti?
ionut L.
directia e facuta anul trecut, rotile sunt echilibrate (130Km/h nu trepideaza), in caseta de directie nu stiu ce e, nu am umblat la ea. Vibratia se simte de la roata dreapta fata.
Daca ar fi duse bucsile de la brat, ar putea face asa?
sddragos
QUOTE(ionut L. @ 9 Oct 2006, 12:26)
directia e facuta anul trecut, rotile sunt echilibrate (130Km/h nu trepideaza), in caseta de directie nu stiu ce e, nu am umblat la ea. Vibratia se simte de la roata dreapta fata.
Daca ar fi duse bucsile de la brat, ar putea face asa?
*



Inclin sa cred ca bataia axiala (fulajul) a discului dreapta de frana e peste limita admisa. Ai verificat discul?
ionut L.
nu l-am verificat, cum pot sa-l verific?
sddragos
QUOTE(ionut L. @ 9 Oct 2006, 13:25)
nu l-am verificat, cum pot sa-l verific?
*



Cu un comparator (dar trebuie sa demontezi discul).
Poate stiu baietii de pe forum alta metoda (fara a demonta discul).
EUROPE_
QUOTE(sddragos @ 9 Oct 2006, 12:31)
Inclin sa cred ca bataia axiala (fulajul) a discului dreapta de frana e peste limita admisa. Ai verificat discul?
*


Pai daca ii fuleza discul, crezi ca la 130km/h nu facea la fel? Sau ... huh.gif .
@ionut L. la 130km/h cum e la franare?
ionut L.
nu, la 130Km/h nu-mi fuleaza roata, discul nu stiu cum face smile.gif nu am incercat sa pun frana.
Ce am uitat sa va spun... discurile de frana sunt noi dar cand le-am schimbat la franare nu se simtea nimic.
Gheorghedracu
Scoate roata, roteste cu mina, observa discul fata de un reper fix si vezi daca fuleaza. Verifica amindoua rotile, caci ceea ce simti tu din masina poate fi inselator. De asemeni, verifica placutele, s-ar putea sa ai surprize. Si daca fuleaza discul, verifica sa nu fie joc in rulmenti. daca faci incercarea dupa ce ai scos placutele de frina s-ar putea sa fie mai usor.
Himnosiss
AI DISC OVALIZAT. SI EU AM ACEEASI PROBLEMA, SCHIMBA DISCUL DE FRANA.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.