Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 France
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alex 23
Salutare tuuturor!

As dori ca toti posesorii de autoturisme dacia 1300, nu 1310 sau 1410 sa-si posteze pe acest topic imbunatatirile pe care le-au adus masinilor lor. Ma intereseaza mai mult partea mecanica si designul interior, mai putin cel exterior, sau cel putin ce sfaturi mi-ar putea da privind imbunatatirea lor.
Sunt bineveniti si cei care doresc sa-si prezinte masina personala si daca se poate si niste poze.
Rog acest lucru pentru ca sunt cam in pana de idei, si mi-ar prinde orice fel de sugestie. Va multumesc.
pastrama
Ianinte sa postezi, ai aruncat si tu un ochi pe forum???
SEARCH!!!
workarea
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=38464

Bine ai venit pe forum! Intotdeuna se gaseste cite-un fraier care da mura-n gura.
Alex 23
Pe mine ma intereseaza doar 1300 nu 1310 sau 1410. Am aruncat si eu cu ochiu bineinteles. 10561582.gif
workarea
Seriooos? Asa ai facut? Si acum imi dai cu tifla tu mie? Sper, atunci, sa-ti gasesti cit mai putini fraieri care sa te ajute.

LE: a fost o neintelegere, se pare.

Alex, daca te mai uiti pe forum, o sa vezi ca multi iti recomanda, pe buna dreptate, zic eu, sa lasi o Dacie clasica asa cum e. Cred ca masina ta e OK asa cum e, cit se vede in poza. Ai deja un topic sticky cu "1300 frantuzoaica". Acolo posteaza oameni care, unii, chiar se pricep si sint pasionati. Discutiile o sa te ajute in ceea ce priveste intretinerea, piese rare etc. Sint atitea jeguri pe 4 roti pe strada, care urla a taranie si prost-gust, incit o Dacie originala bine intretinuta mai reda din demnitatea masinii asteia. Incearca sa restaurezi la ea, nu sa impopotonezi. Iti recomand sa te uiti si pe alte forumuri. Pe VW forum RO, de exemplu, la sectiunea Aircooled, o sa vezi cu ce se ocupa cei care au broscute si ce atitudine ai ei fata de masina. Si ce atitudine au unii fata de ceilalti. Cred ca avem de invatat si de la ei, si de la altii

Dacia 1300 - atit de chinuita, hartanita, rupta prin gropi, incarcata cu porcu' si cartofii pe vremea lui Ceausescu, reparata cu te miri ce pe vremea cind nu se gaseau piese - va ramine, totusi, masina nationala.
Alex 23
Nu inteleg de ce te superi. M-am uitat pe topicuri si nu am vazut unul numai de 1300. Poate nu m-am uitat eu cum trebuie. Cat despre fraieri eu n-am pomenit nimic. Decat sa te superi mai bine mi-ai povesti cate ceva despre masina ta. Imi cer scuze daca te-am sup cu ceva a fost un spirit de gluma.
sefu_alx
nu se supara..da' e la moda sa te dai "jmecher" pe forum
da bine la ochi
Gheorghedracu
Aproape ca iti vine sa deschizi un nou subiect pe forum despre cum sa lasam masinile in pace cind vezi apetitul pentru modificari. Mai ales pentru putinele masini care au ramas aproape intacte. Probabil ca o competitie de genul cea mai originala (in sensul de ''asa cum a facut-o fabrica" nu in sensul de ''fii atent ce elice mi-am pus pe capota'') Dacie ar incuraja si impinge lucrurile mai puternic pe fagasul asta.

Acestea fiind zise, exista mici chestii pe care merita sa le faci daca vrei sa folosesti masina cit de cit frecvent, sa zicem o data pe saptamina? (caci in folosire zilnica nu cred ca se poate pastra in conditii decente o masina in Romania, nu vreau sa ofensez pe nimeni, pur si simplu conditiile sunt prea dificile). Aceste chestii de care vorbeam mai sus sunt acelea care fara sa se observe si fara sa necesite alterarea (aicea vreau sa spun gaurirea, taierea, ciocanirea, insurubarirea excesiva a masinii) iti fac viata mai usoara in secolul 21.

Personal as cumpara o dacie cit mai neatinsa si as dona-o repede la un muzeu daca mi-as permite, inainte sa dispara si ultima dacie neatinsa de febra modificarilor.

Dar mai inainte de orice, probabil ca ar trebui sa intrebam ce intentii are amicul de mai sus cu masina?
EUROPE_
@Alex 23 dacia din poza e a ta?
Imi pare cunoscuta, am vazut-o prin reviste. dry.gif
argon
Daca cautai gaseai topicul asta: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=5603&st=870


Si sa nu zici ca nu e numai de 1300.

Punct.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.