Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare lichid de racire
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mirceas
pentru a schimba integral lichidul de racire, eu de cand ma stiu am golit circuitul numai prin radiator (surubul de stanga-jos). am citit pe forum cum ca pentru a scoate tot lichidul mai exista un loc de scurgere in blocul motor.

chiar daca suna naiva intrebarea, unde e acest surub? blush.gif
sddragos
Sfatul meu e sa nu desfaci acel surub (probabil nici n-o sa reusesti). Tii cont de faptul ca mai ramane lichid vechi de racire in motor (maxim 1 litru) si dozezi corespunzator noul lichid.
EUROPE_
De ce crezi ca nu reuseste? Nu ii trebuie decat o cheie de 10.
@mirceas surubul ala e sub pompa de apa, langa capacul de la distributie, este putin mai lung, ( capul surubului ).
Muttley
E de 11 si-ti trebuie o inelara cu cot. Accesu-i destul de incomod, te vei chinui putin. Si se scurge destul de mult antigel p-acolo.
argon
Chiar asa, de ce sa nu-l desfaca? Locul e greu accesibil si trebuie o cheie inelara cotita, busonul e in fata motorului, undeva langa capacul latului de distributie. Bagi mana intre motor si radiator, si-l pipai.

Daca vrei poti da radiatorul jos si e mai simplu, dar nu-i neaparat.

Ala il desfaci daca vrei sa speli instalatia, pentru golire nu are rost ca nu faci mare lucru. DAR daca schimbi lichidul se cere si o spalarae..parerea mea.
mirceas
multumesc de raspunsuri!

idea e ca vreau sa schimb antigelul cu alt tip si nu vreau sa le amestec (acum am din ala ordinar de la guzu). 1 litru ramas in plus in intalatie e suficient sa faca vre-o reactie, cine stie... cu ocazia asta spal si instalatia.
EUROPE_
@Muttley eu am desfacut surubul si cu fixa de 11 ( blush.gif ), e adevarat m-am chinuit putin rolleyes.gif .
sddragos
Am incercat si eu sa desfac surubul ala (la o Dacia din '85), dar am "tras" de el pana s-a decalibrat. Am incercat toate metodele si tot nu l-am putut desface.
La actuala Dacie ('97), nici n-am mai incercat. Am amestecat 3 litri antigel cu 2 litri apa (aprox. 1 litru ramasa in motor) si asta a fost tot.
O intrebare: daca am schimbat lichidul anul trecut in nov. si am completat tot timpul cu solutie de antigel + apa distilata (1:1), mai e nevoie sa-l mai schimb anul asta?
argon
eu am mers 6 ani cu acelasi lichid, nici macar completat, si nu a patit nimic.
Verifica-i densitatea, si vezi daca e bun, nu risca, strainele au dopuri speciale in blocul motor care ies cand ingheata, si blocul nu crapa, Dacia nu are asa ceva, si-ti crapa motorul in caz de inghet.
Alex 23
Surubul ala este in partea din fata a blocului motor, pe langa capacul distributiei. Sincer am o dacie din 72 si de 7 ani de cand o am, mereu cand a fost cazul sa-i schimb antigelul( o data la 2 ani), am desfacut acel surub. Acum 2 ani am avut o alta dacie tot din 72 care atunci cand am luat-o nu mai mergea de 3 ani si tot s-a desfacut acel surub. Incearca sa-l desfaci cu o inelara de 11, iar daca il poti scoate atunci cand il montezi inapoi sa-l dai cu niste vaselina.
dacis
Daca in circuitul de racire a fost antigel, surubul se va desface cu siguranta, ca antigelu-i lubrifiant.

Nu te speria de chestia asta cu schimbarea lichidului. Acum doua saptamani l-am schimbat si eu si eram la fel de nestiutor. Am avut nevoie de cheile potrivite (pentru blocul motor e bine sa ai, ca sa nu decalibrezi capul surubului, o cheie INELARA, de 11 parca) si de ajutorul unui mecanic care doar mi-a aratat pe unde vine respectivul surub (recunosc cu umilinta ca atunci am aflat pentru prima data de existenta lui). Toata operatiunea am facut-o singur, dupa ce inainte de a umple circuitul cu lichid am spalat temeinic instalatia de racire, cu un 2+2, mi se pare si respectand tot ce scria pe ambalajul substantei de curatat circuitul de racire. Asadar, incredere si spor la treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.