Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cati dintre noi voteaza?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
mauru007
Nu am mai votat din 1996 deorece consider ca nu am optiuni si nu imi place ideea de a alege raul mai mic. voi ce parere aveti? Nu astept comentarii referitoare la personajele politice doar pareri daca e bine sau nu sa ne exercitam dreptul de vot chiar daca nu avem incredere in clasa politica romaneasca
MAKRON
Voi merge, maurule. Voi merge de fiecare data. Desi multora a inceput sa le puta chestia asta cu votul a ˝parsivenie ciclica˝ , a joc de hamster, nu-i chestie mai placut ca macar o data la 4-5 ani sa-l iei pe dinu paturica de guler si sa dai cu el de pamant spunandu-i printre dinti:˝Te-ai crezut cocotat pe vecie? Ia, d-aici!
Tu vezi ca nemernicii astia nu sunt supusi niciunei forme de constrangere? E singurul mod in care ii poti lua la intrebari, in care ii poti trage la raspundere. E ca o datorie morala. Daca prin votul ˝nostru˝ a ajuns acolo atunci tot noi avem obligatia sa-l dam jos.
michaelthefirst
DA! Nu e vorba de raul cel mai mic, ci de exercitarea unui drept democratic. Nu stiu cati ani ai, dar ar trebui sa iti amintesti de niste vremuri nu foarte indepartate, cand au murit oameni tocmai pentru acest drept fundamental. A folosi acest drept este important pentru ca exprimi o pozitie fata de cei care cred ca au in mana destinele acestei tari. Despre increderea in clasa politica... aceasta este mica in general, la nivel mondial, nu doar la noi, dar cred ca lucrurile merg inspre mai bine, pentru ca inclusiv alternanta partidelor la putere este rezultatul votului exprimat.
Como
Da! Desi poate ca astia de acum nu sunt mai buni ca aia dinainte, iar dinainte nu sunt mai buni ca aia dinaintea lor, absenteismul permite ascensiunea gunoaielor de cea mai joasa speta.
ageana
DA! Macar sa stiu ca nu mi se fura votu` si plus ca vreau sa stiu macar ca "mi-am facuto cu mana mea" daca e sa nu-mi convina ceva ulterior, nu sa zis "bah prost am fost ca n-am votat, acu` sunt condus de liderul dorit de ceilalti".
Oricum, si mie mi se pare o prostie votatu` si sunt constient ca nu ai pe cine alege. Si chiar daca se schimba presedintele, "sistemul ticalosit" ramane.
AMW
DA!!
Este singura modalitate prin care iti poti exprima opinia....
semit
DA.. este un drept constitutional... si idem AMW.. wink.gif
vijelie
Votez fiindca nu vreau sa micsorez procentul votantilor bine informati si care nu scuipa seminte in fata blocului.
ady77
QUOTE(michaelthefirst @ 11 Oct 2006, 12:17)
ar trebui sa iti amintesti de niste vremuri nu foarte indepartate, cand au murit oameni tocmai pentru acest drept fundamental.
*


idem
ovidiusoft
Da. Daca nu am cu cine sa votez, pun stampila aiurea de 2 ori sa mi se anuleze votul, dar macar nu mi se fura (sper eu...).

Marty
Ma, depinde ce alegeri urmeaza. Daca iar vine vreun simulacru de referendum cum a fost ala cu modificarea Constitutiei, fiti siguri ca nu ma duc. La alea legislative si locale ma duc, chit ca pun doua stampile ca sa-mi anuleze votu'.
einstein1984
De acord cu ovidiusoft. Eu as aplica ceva amenzi pentru aia care au un motiv sa nu voteze (macar vreo 50 de Ron). Din pacate, asa ceva nu se poate!
ionutctn
QUOTE(einstein1984 @ 11 Oct 2006, 19:10)
De acord cu ovidiusoft. Eu as aplica ceva amenzi pentru aia care au un motiv sa nu voteze (macar vreo 50 de Ron). Din pacate, asa ceva nu se poate!
*



Poate daca sunteti atat de amabil sa imi precizati si mie un motiv pentru care sa ma prezint la vot. De ce? Viitorul tarii si al copiilor mei e in mainile mele? Aia din opozitie sunt mai putini hoti? Sa ma duc sa imi exercit un drept constitutional? Deja m-am emotionat pana la lacrimi. Eu la urmatoarele alegeri nu am cu cine sa votez asa ca nu ma prezint. Cu aia din opozitie nu ii sufar de fel iar cu Golanul si Incultul de Basescu nu votez.
ovidiusoft
Aaa.... uite ca mi-ai dat o idee: sa se adauge o casuta speciala "Nici unul". Si daca la numaratoare iese majoritatea "nici unul" sa se repete votul, cu restrictia ca cei care au candidat prima data nu mai au voie. Si tot asa...

Ce ziceti, bagam de un referendum sa schimbam sistemul de vot? biggrin.gif
pastrama
QUOTE(ionutctn @ 11 Oct 2006, 19:19)
Eu la urmatoarele alegeri nu am cu cine sa votez asa ca nu ma prezint.
*


Jiji Beklee !!! radmasa.gif


Nici io nu ma duc.
Si daca totusi ma duc, umplu buletinu de vot cu stampile, macar sa le consum tusu la aia. icon_mrgreen.gif
adip
Da. Daca nu mergi la vot, ciocu' mic dup-aia smile.gif
dantes
Eu ma duc tot timpul... Nu de pomana s-a murit ptr. chestia asta...

A nu te duce la vot este echivalent cu a-ti place un sistem dictatorial...

Exemplu de vot...

X, Y si Hitler candidati... Majoritatea tine cu X, apoi o parte cu Y iar un mic procent cu Hitler... Votantii lui X si lui Y nu au chef sau le este scarba sa mearga la vot... Castigator Hitler si chiar cu aplauze!
Sau un referendum de genul... Rupem tara in 7 si o dam vecinilor? DA sau NU... ramane Bucurestiul, iar restul tarii duca-se la unguri, ucrainieni, bulgari, sarbi si de ce nu turci.
Va duceti la vot?

Chiar daca votul tau e egal cu 1/8.000.000 e o vorba ..spic cu spic se face snop...

Stiti de ce a iesit Mazare din nou? Ca tinerii si batranii tin cu el, si au fost cu totii la vot.. Oamenii normali nu prea...DAR... Tinerii taie frunza la caini iar batranii se plictisesc in casa, asa ca astia se duc la vot... iar restul nu...
SiloS
Nici unul dintre candidati nu merita votul meu ! tongue.gif laugh.gif
StefanT
Cu riscul de a mai lua 5 zile de suspend, sunteti fraieri aia care nu va duceti. Cum dracu vreti voi mai bine, cand nici macar nu va duceti sa va exprimati opinia. F bine, lasati-i pe aia peste 60 de ani sa se duca, voi astia tineri nu va duceti.
Eu pana acum nu m-am dus niciodata ca nu am avut dreptul asta constitutional, dar cand o sa il am o sa mi-l exercit.
Parintii mei s-au dus de fiecare data in viata lor si eu o sa fac la fel. Toti sa plang dar nimeni nu ar face nimic sa schimbe ceva. Sa va fie rusine!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.