Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caraie cutia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut84
Acuma ca s-a facut mai racoare afara am o problema, ma rog, deocamdata nu este o problema grava dar exista, dimineata cand e rece motorul si cutia de viteze trebuie sa merg cam 50 m cu treapta I ca nu pot sa bag in treapta II, caraie si nu intra, dupa 50 m intra, insa caraie putin innainte de a intra, cutia este in 5 trepte, berlina 1997. Dupa ce se incalzeste problema dispare.
argon
Pune ulei calumea in cutie daca vrei sa-ti mearga bine.
mihai0070
Este uleiul de vina care este foarte gros din cauza frigului ai doua posibilitati
1.schimba uleiul cu unul mai bun si mai putin gros
2.baga in viteza de la rece sa se miste putin uleiul in cutie si cum ori ce cutie are un ax care se invarte odata cu motorul asteapta mai mult pana se incalzeste motorul si implicit cutia....
eu asa fac la nova mea... si este ok
rs44
E varza cutia, degeaba schimbi uleiul!
ionut84
ms pt raspunsuri, o sa incerc sa schimb uleiul, acuma am T90 din ala romanesc
argon
QUOTE(rs44 @ 12 Oct 2006, 08:52)
E varza cutia, degeaba schimbi uleiul!
*




Eu zic sa lasi constatarile astea valoroase... cand e calda nu mai e varza sau cum?
rs44
Si cand e calda si cand e rece tot varza ramane!
De unde stiu? Dupa anul de fabricatie!

Oricum vedem dupa ce schimba uleiul, ce rezultate are.
argon
Poate detaliezi putin asta cu anii de fabricatie ca-s curios..apropos, a mea e din 1996..cum e anul?
sddragos
Si cutia mea e din 1997 si nu are nici o problema (exceptand suieratul din treapta a 5-a, prezent la majoritatea cutiilor de Dacia). Uleiul e T90. E drept ca iarna intra mai greoi cand e rece, dar "nu caraie".
mihai0070
Ce chestie daca ma uit putin in stele poate pot sa citesc si ceva de cutia mea din 97 de pe nova .... radmasa.gif ca si a mea fluiera ...
ATM
Ok, lasand caterinca si revenind acum la serioase... uleiul ar fi o chestie , DAR nu e singurul sau esentialul in caraiala aia.
Exemplu: a mea (cred ca e identica cu a ta , in 5 trepte, an 1994, de forta (nu de fuga). Am BP in ea, pus de 3 luni, adus expre de un coleg din Franta (nu turcisme ca sa ai o scuza ca n-ar merge...). Ma innebunise ca, in momentul in care schimbi tr I...II caraie destul de des (70% din cazuri mad.gif )
Rezultatul dupa schimbul de ulei:
-caraie parca un pic mai putin
-daca incerci un stil un pic mai sportiv de schimbare a treptelor, caraie de zici ca se sparge (si o s-o faca odata si odata...).
-daca te comporti frumos si o lasi cateva secunde (si daca stii cum sa i-o dai) intra acceptabil). Dar nu bine.
Concluzia, cu regrete eterne: sincron tr II belit. Daca nici un ulei de la mama lui nu-si face treaba, atunci cutia...Si sunt nevoit sa ii dau dreptate coforumistului care zicea ca e varza (cel putin in cazul meu).
Alex57
@rs44 aoleo..daca iar zici ca daciile din anii nu stiu care sunt varza..ca ai mai zis in vreo 2 topicuri pana acu..incep sa ma iau de spoileru tau spate radmasa.gif
rs44
Nu, zic doar ca cutiile in 5 trepte sunt varza inca din fabrica in proportie majoritara si ca nu ai ce le face, daca schimbi uleiul nu rezolvi nimic, daca incepi sa schimbi pinioane, sincroane costa mult si rezultatul poate fi la fel de prost.
Anii nu prea conteaza, zgomote gasesti si la cele dinainte de '89 dar cel putin alea intrau mai bine in viteza si nu se blocau asa des.
Sociopatul Tandru
Daca isi da drumul dupa ce mergi cu ea, este de la lichid care e prea vascos.
Ma rog, o fi de la lichid daca iti intra greu in viteze, daca iti caraie ma tem ca nu mai e de acolo. E de la sincroane etc...
Nu e o regula cu anul. Eu am avut Nova din 97 si dupa ce mi-am schimbat o porcarie de plastic de la junghiul ala de schimbator mergea lux. Acum am din 98 si merge ca unsa.
Toate caraie? Sa fim seriosi fratilor, or fi cateva proaste dar nici chiar asa. Eu de ce vad foarte rar dacii care caraie?
Caraie? Intinde si tu cablul ala de ambreija cat mai mult dar vezi sa nu tii rulmentul atacat in soare. Dai si tu un joc acolo. Poate scapi.
Parerea mea este ca iti vei lua alta cutie. de reparat nu se merita, putin stiu sa regleze jocurile la ele si o sa-ti para de la rau la foarte rau!
ionut84
am schimbat uleiul si am mai intins putin cablul de ambreiaj, nu mai caraie, mai tre sa schimb bucsa de la schimbator de la intrarea in cutie, ca se intampla ca isi schimba vitezele pozitia la care intra si am vazut ca am ceva joc acolo. Sa fie de bine si sa ne mearga daciile. PS: Dubios ca numa la a II-a facea figuri, in restul treptelor intra fara probleme, sper sa nu imi dea de curand si sincronul de a II-a de lucru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.