Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curea Nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Zaheiu
Ce dimensiune are cureaua de Nova? Am luat una de 1175 si mi se pare mica, n-am reusit sa o montez. E de 1200 sau chiar mai mare?
argon
Bag-o fortat cu o surubelnita, intinzi si dupa cateva zile intinzi din nou.
Zaheiu
Mai fac maine o incercare. Cand s-a rupt eram pe autostrada si dupa vreo 20 km de forja a facut poc. Am vazut ca nu merge am renuntat si am pus una veche, care parea mai mare.
alinakes
Aia de 1175 e foarte buna !

E un pic mai complicat de slabit alternatorul dar te chinui un pic si il slabesti , montezi cureaua si apoi intinzi la loc , poti forta si cu surubelnita desi nu e recomandat !

Ai grija ca daca nu e intinsa bine s-ar putea sa nu iti mai incarce bine alternatorul !
mihai0070
amandoua sunt bune si cea de 1200 chiar daca este mai mare decat 1175 merge ca intinzi mai mult din alternator ... ori cum amandoua sunt destul de greu de pus asa ca spor la munca adica la intins
PS cea veche era mai lunga pentru ca era deja uzata...
Zaheiu
Nu stiu ce nova ai tu (a mea e din 97, R...) dar cureaua de 1175 nu a intrat, a incercat si un electrician care repara toata ziua alternatoare. Am luat de 1200 si a intrat usor, cred ca asa era si aia veche.
gti98
Salut!
Iacata ca "reanimez" acest thread (oare cum se spune in romaneste?) dar si eu am avut oarece probleme cu cureaua. M-am dus la magazin si am cerut "curea de Nova" si am cumparat o chestie f scurta (nu am reusit sa o intind pe fulii nici cu alternatorul reglat "la minim") Am avut ocazia sa schimb fulia pompei de apa cu una mai mare, asa ca sansa de a utiliza acea curea s-au redus si mai mult (are si asa destula racire, ideea era sa menjez pompa; pentru alternator as instala o fulie mai mica - la motoarele de Clio care echipeaza SN si SLZ alternatoarele au fulii cu diametrul la jumatate, dar acolo se utilizeaza alt tip de curea, asa ca nu intra in discutie...)
Pentru motorul meu, "cureaua de Dacia 1300" e dimensiunea corecta. (Majoritatea vanzatorilor din magazine intra in ceata cand le ceri "curea de 1175" sau "curea de 1200")
Toate cele bune!!
bertro
eu am luat o curea zimtata Bosch. i-am zis vanzatorului (autocenter, la etaj, pt cei din iasi) pur si simplu "curea de dacie. din aia dintata de la bosch", fara sa specific modelul (posibil nici sa nu fie separate pe modele cele de la bosch). Pt a o monta si mai usor, am scos si surubul mare de la alternator si l-am putut manevra cum am poftit. In mai putin de 5 minute, cureaua era schimbata, fara sa fortez nimic, fara sa ma chinui. Intinsa cat sa nu fie nici larga nici prea stransa si merge perfect de mai bine de 1 an.
mihai0070
Eu am luat una Bosch zimtata (am inteles de la mecanici ca mai toaca din fulie) am dat 17 ron si pe ea scrie "BOSCH POWER BELT 1175 si mai multe modele de autoturizme " dar merge si la GT biggrin.gif am avut normala de 1200 fara zimti si in 7000 k ma cazut s-a razucit si era gata sa se rupa ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.