Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: trage greu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
oviss2006
sal. Am o Dacia Liberta cu motor de 1400 si de un un timp imi trage cam greu, imi miroase a benzina pe sub ea(cand deschid geamul ma intoxic) si cand ascult in fata se aude de parca trage aer pe undeva.Inainte de aceasta intamplare am cam fortat teava de esapament inspre sus si am legat-o de un tampon al cutiei de viteze ca-mi lovea in scut.Ma puteti ajuta?
ionutz_ro23
vezi bujiile
oviss2006
am uitat sa mentionez k am schimbat urmatoarele din aceasta cauza(tineti-va bine): bujii, bobina inductie, pipa distributie, capac delco, condesator, cagula filtru aer, etansare buna a filtrului aer, am curatat carbul cu decarburol si schimbat toate garniturile inclusiv cele de teflon. Si-a mai revenit ct de cat dar tot nu cum trebuie. Plus k inainte la drum lung imi lua 6% iar acum 5%. Se ingatuie cand apas pedala mai brusc. Motorul trepideaza la relanti pana cand ajunge la temperatura de 85 grade. Nu pot sa-mi dau seama ce are. sad.gif
EUROPE_
QUOTE(oviss2006 @ 15 Oct 2006, 13:42)
[...] Plus k inainte la drum lung imi lua 6% iar acum 5%. [..]
*


Stai ca nu inteleg huh.gif . Ai schimbat jicloarele? Daca da, ce jicloare ai pus?
oviss2006
Sunt jicloarele schimbate dinnainte sa o cumpar.Jicloare de carb 1300.Daca aveam jicloare de 1400 imi consuma 8% exterior si 10% in oras dar aveam curaj sa ma iau la intrecere cu masinile straine(sa ma exprim asa)(vorba vine dar ar prinde 140/h lejer si 160/h daca o chinuiam putin.Insa acum ia 90/h lejer si 120/h chinuita.
EUROPE_
Daca are jicloare de 1300, e normal sa nu iti mai traga motorul!
Pune jicloare corespunzatoare si vei vedea diferenta.
Daca ai cutia in 5 trepte, consumul economic il ai la viteza de 80-90 km/h ( sau 90 -100km/h nu stiu sigur ), daca cutia e in 4 trepte, consumul cel mai economic e la 60 km/h. Pune-i jicloare de 1400 si ii faci consumul la vitezele astea.
oviss2006
problema asta o am de circa 1 luna si ceva. Pana atunci a mers trasnet si i s-a infundat carbul.L-am curatat a mers bine dimineata cand l-am montat pana dupaamiaza si apoi a inceput iar sa mearga ingatuita.De atunci tot shimb la piese mereu si tot nu-i dau de cap.Carbul l-am curatat si a doua oara si nimic.Cred ca trage aer fals pe undeva sau ceva de felul asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.